ضرورت برنامه‌ریزی برای تحقق درآمد ۱۰ میلیارد دلاری از صنعت مس

13:26 - 11 دی 1401
کد خبر: ۴۵۷۶۵۳۴
دسته بندی: سیاست ، عمومی
در جلسه ای برای بررسی راهکارهای پیشرفت و تحول صنعت مس در ایران با حضور معاون اول رئیس جمهور بر برنامه‌ریزی برای تحقق درآمد ۱۰ میلیارد دلاری از صنعت مس با توجه به رتبه پنجم ایران از ذخائر مس دنیا تاکید شد.

خبرگزاری میزان - محمد مخبر در این جلسه که امروز(یکشنبه) برگزار شد، با اشاره به ظرفیت های مغفول مانده خدادادی در کشور و عدم استفاده مناسب از آنها، گفت: باید با استفاده از مشارکت مردم و نقدینگی موجود در جامعه، نسبت به فعال سازی این ظرفیت ها در بخش های مختلف اقدام کنیم.

معاون اول رئیس جمهور افزود: مردم آمادگی دارند در بازار سرمایه حضور جدی داشته باشند که لازم است با معرفی طرح هایی که حاشیه سود بالا دارند، نقدینگی جامعه را به سمت این پروژه ها هدایت و زمینه حضور و مشارکت مردم در فعال سازی ظرفیت های مغفول مانده کشور را فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: در سالیان گذشته همواره اداره کشور از طریق درآمدها نظیر درآمدهای حاصل از فروش نفت و اخذ مالیات انجام شده و این در حالی است که اگر بتوانیم کشور را با اتکا به دارایی هایی نظیر ذخایر و مخازن نفت و گاز و معادن اداره کنیم، تحولاتی گسترده در توسعه و پیشرفت کشور محقق خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه در خصوص صنایع مس ایران با هدف گذاری دستیابی به تولید یک میلیون تن کاتد مس خاطر نشان کرد: لازم است شرکت ملی صنایع مس ایران ضمن تلاش برای تحقق این هدف گذاری، برنامه ریزی و سطح پروازی خود را بیش از این ارتقاء داده و برنامه ای دقیق و منسجم برای واگذاری سهام به مردم و افزایش تولید به ۳ میلیون تن کاتد مس را در دستور کار قرار دهد.

مخبر همچنین بر لزوم پرهیز از خام فروشی تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم به جای خام فروشی، زنجیره پایین دستی صنایع همچون صنعت مس را با اتکا به ظرفیت های موجود فعال کنیم تا شاهد ارزش افزوده هر چه بیشتر و تولید ثروت برای کشور باشیم.

وی از مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران خواست ظرف یک ماه آینده برنامه ای جامع و مدون برای ایجاد تحول در صنعت مس کشور و همچنین جلب مشارکت مردمی طراحی و آن را ارائه کنند.

در این جلسه که وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گزارشی از برنامه ریزی انجام شده برای دستیابی به تولید یک میلیون تن کاتد مس ارائه کردند و به تشریح اهداف این برنامه پرداختند.

براساس این گزارش شرکت ملی صنایع مس ایران قرار است با سرمایه گذاری لازم، طرح تولید یک میلیون تن کاتد مس را با هدف افزایش تولید، افزایش درآمد زایی و توسعه اشتغال اجرایی کند که با تحقق این برنامه جایگاه ایران در تولید و اکتشاف صعود قابل توجهی خواهد داشت و تولید کاتد مس از ۲۸۵ هزار تن به یک میلیون تن خواهد رسید و میزان اشتغال در صنعت مس کشور از ۲۸ هزار نفر به ۸۰ هزار نفر و ظرفیت صادرات نیز از ۱,۶ میلیارد دلار به ۱۰ میلیارد دلار در سال ارتقاء پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *