رئیس سازمان انرژی اتمی: ایران شرط‎های جدید وضع نکرد

۰۸ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۷:۴۵
کد خبر: ۴۵۷۳۳۱۵
رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران شرط های جدید وضع نکرد، گفت: طرفی که در مذاکرات برجام شرط های جدید وضع کرد ایران نبود، بلکه آمریکا بود و این ایام با ارسال پیام‌های گوناگون اعلام کرده که برای ادامه مذاکرات آماده است.

خبرگزاری میزان - محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات برجام، گفت: مسئله اصلی در مذاکرات برجام، سیاسی و بر مبنای موتور فشار حداکثری است به طوری که آمریکایی‌ها هر از چندگاهی فریب می‌خورند و در تله صهیونیست‌ها و افراطیون می افتند و همواره این فراز و فرودها متعلق به آن‌هاست.

وی با بیان این‌که ما جریان طبیعی خود را انجام می‌دهیم، ادامه داد: کسی که در مذاکرات شرط‌های جدید وضع کرد ایران نبود، بلکه طرف مقابل بود و این ایام در پیام‌های گوناگون اعلام کرده که آماده است، اما نمی‌شود که از یک طرف مذاکرات را نهایی و از طرف دیگر درهای جدیدی را برای فشار آوردن به ملت ایران و وضع کردن دوباره تحریم‌ها باز کند.

اسلامی تاکید کرد: خروج از این وضعیت و دست کشیدن از توطئه، تخریب و تحریم لازمه بازگشتن به شرایطی است که طرفین با منفعت متقابل بتوانند کار را ادامه دهند.

وی همچنین با اشاره به این‌که بازرسان آژانس انرژی اتمی به‌طور مرتب در ایران هستند و کلیه فعالیت‌های ما تحت نظارت آن‌هاست، گفت: هفته قبل مسئولان آژانس به ایران آمدند و مذاکراتی داشتند.

اسلامی اضافه کرد: مدیرکل آژانس انرژی اتمی هم اعلام آمادگی کرده بود و قرار شد پس از تعطیلات ژانویه برای سفری که می‌تواند انجام شود، گفت‌وگو شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین تاکید کرد: این سازمان از نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، یکی از قطب‌های علمی و پژوهشی در منطقه است و می‌تواند با تکمیل برخی از تجهیزات و برطرف کردن حلقه‌های مفقوده به قطب آموزشی منطقه در زمینه انرژی هسته ای تبدیل شود.

وی درباره طرح زیست بوم فناوری و نوآوری هسته ای در اصفهان نیز توضیح داد: این موضوع از دهه ۸۰ با مشارکت سازمان انرژی اتمی آغاز و به دلایلی این موضوع در سال‌های گذشته رها شد اما امروز با توجه به شرایط جدیدی که با آن مواجهیم و همچنین در سالی که به تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نامگذاری شده، گسترش زیرساخت های توسعه در این زمینه ضروری است.

اسلامی اضافه کرد: با توجه به طرح جامع سازمان انرژی اتمی که فروردین امسال رونمایی شد، اصفهان یکی از مناطق توسعه علوم، فنون، آموزش و پروش هسته ای کشور در نظر گرفته شده و امید است با توافقی که با همه دینفعان در این زمینه صورت می‌گیرد، این مرکز گسترش یابد.

وی ادامه داد: این مرکز عظیم می‌تواند قطب تولید برخی رادیو داروها و محصولات دانش بنیان در زمینه هسته ای در مرکز کشور باشد.

وی درباره ایجاد راکتور ۱۰ مگاواتی در اصفهان، تصریح کرد: این طرح در حال پیشرفت و مراحل سه گانه آن شامل طراحی و نهایی شدن نقشه‌ها، شناسایی پیمانکاران، سفارش دادن برخی اقلام، مطالعات زمین شناسی، تحقیقات برای طراحی سازه ها و آماده سازی و انشعابات زمین بطور همزمان در حال اجراست.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *