رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: نتایج روابط اقتصادی ایران و روسیه باید برای مردم ملموس باشد

9:12 - 07 دی 1401
کد خبر: ۴۵۷۱۲۷۹
دسته بندی: سیاست ، عمومی
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در دیدار با رئیس گروه دوستی پارلمانی دومای دولتی روسیه و ایران گفت: باید تلاش کنیم نتایج روابط اقتصادی فیمابین برای مردم دو کشور ملموس و محسوس باشد.

خبرگزاری میزان - به گزارش خانه ملت، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با ولادیمیر واسیلیف، رئیس گروه دوستی پارلمانی دومای دولتی روسیه و ایران دیدار کرد.

جلال زاده در ابتدای این دیدار، ضمن عرض خیر مقدم به هیأت پارلمانی روسیه، ولادیمیر واسیلیف، رئیس گروه دوستی پارلمانی دومای دولتی روسیه را یک فرد با تجربه هم در زمینه اجرایی و هم در زمینه قانون گذاری توصیف و از اینکه وی ریاست گروه دوستی ایران و روسیه را به عهده دارد ابراز خرسندی کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی همچنین سفر اخیر خود به مسکو برای شرکت در نشست پارلمانی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی و ملاقات با مقامات پارلمان روسیه را خوب و مهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد این سفرها در تعمیق روابط دو کشور مثمر ثمر واقع شود.

وی در همین راستا افزود: در یک سال گذشته روسای جمهور ایران و روسیه سه ملاقات با یکدیگر داشته اند و شرایط کنونی، فرصت کم نظیری را برای ارتقای روابط دو کشور در بخش های مختلف ایجاد کرده و اراده سیاسی دو کشور در بالاترین سطح بر گسترش هر چه بیشتر روابط قرار دارد.

در این دیدار همچنین جلال زاده پیشنهاد روسیه مبنی بر تشکیل مجمع روسای مجالس کشورهای حاشیه دریای خزر را سازنده دانست و ابراز امیدواری کرد که در سفر آینده والودین به تهران تشکیل این مجمع و همچنین پیشنهاد ایران مبنی بر شکل گیری باشگاه پارلمانی کشورهای تحریم های یک جانبه، نهایی شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه تصریح کرد: باید تلاش کنیم نتایج روابط اقتصادی فیمابین برای مردم دو کشور ملموس و محسوس باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با ابراز ناخرسندی از هم سطح نبودن حجم روابط و مبادلات اقتصادی و تجاری ایران با روابط سیاسی دو کشور افزود: پیش بینی می شود سال جاری عدد این مبادلات با رشد مثبت به 7 میلیارد دلار برسد که قطعا با توجه به ظرفیت ها و نیازمندی های دو طرف عدد کوچکی محسوب می شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی دومای روسیه و ایران: قانون بانکداری اسلامی در پارلمان روسیه به تصویب رسیده است

در ادامه این دیدار همچنین واسیلیف رئیس گروه دوستی پارلمانی روسیه و ایران با ابراز خرسندی از حضور در مجلس شورای اسلامی روابط دو کشور ایران و روسیه را دوستانه و راهبردی خواند و ابراز امیدواری کرد به زودی ملاقاتی در بالاترین سطح پارلمانی بین دو کشور شکل بگیرد.

وی افزود: ملاقات ها و دیدارهایی که امروز داریم از نظر ما زمینه سازی برای ملاقات و دیداری است که در آینده نزدیک خواهیم داشت.

واسیلیف در ادامه این ملاقات از تصویب قانون بانکداری اسلامی در پارلمان روسیه خبر داد.

رئیس گروه دوستی و پارلمانی دومای دولتی روسیه و ایران در پایان ابراز امیدواری کرد دانشگاه های دو کشور درخصوص همکاری فی مابین و تبادل دانشجو فعالیت بیشتری از خود نشان دهند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *