بهره‌برداری از شهرک‌های انرژی خورشیدی آغاز شد

12:45 - 01 دی 1401
کد خبر: ۴۵۶۵۰۱۲
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مکان‌یابی شهرک‌های انرژی خورشیدی در برخی استان‌ها انجام شده که تعدادی از آنها به مرحله بهره برداری رسیده است.

خبرگزاری میزان _ علی رسولیان در نشست هم اندیشی با فعالان صنایع کیف، کفش و نساجی خراسان رضوی با بیان اینکه مکان‌یابی شهرک‌های خورشیدی در برخی استان‌ها انجام شده و تعدادی از آنها به مرحله بهره برداری رسیده است، گفت: هم اکنون زمین‌های لازم برای ایجاد شهرک خورشیدی در ۹۲ شهرک صنعتی کشور شناسایی شده و سازمان صنایع کوچک آماده واگذاری زمین مورد نیاز برای راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی به سرمایه گذاران است و همه مجوزهای لازم برای اتصال به شبکه برق را به سرمایه گذار اعطا می‌کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: براساس مصوبه اخیر سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در صورتی که سرمایه‌گذاری، زمین در یکی از شهرک‌های صنعتی در اختیار داشته باشد اما نتواند کارگاه صنعتی خود را در آن ایجاد و در آن قطعه زمین نسبت به ایجاد نیروگاه خورشیدی اقدام کند، به عنوان عملیات ساخت و ساز از او پذیرفته می‌شود.

وی پاسخگویی به مردم را از موارد مورد تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت دانست و ادامه داد: انجام این وظیفه از سوی معاونین و مدیران این وزارتخانه هم به صورت حضوری و هم به صورت الکترونیکی در حال انجام است و آنان موظف هستند به فعالان اقتصادی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به صورت کتبی پاسخگویی داشته باشند.

رسولیان، شفافیت و اصلاح فرآیندها را لازمه توسعه صنعتی کشور نام برد و تصریح کرد: باید همه فعالان اقتصادی از مزیت‌های داخل کشور بهره گیرند، باید فرآیندها به گونه‌ای باشد که همه آنان به صورت مساوی از ظرفیت‌ها و تسهیلات بهره گیرند که این موضوع نیز به صورت الکترونیکی باید دنبال شود، از سوی دیگر فرآیندهای واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور توسط سازمان صنایع کوچک به طور کامل الکترونیکی شده است.

وی نوسازی و بهسازی خطوط تولید را لازمه این بخش در کشور دانست و خاطر نشان کرد: تامین مالی لازم در این حوزه از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران انجام گرفته است و بزودی وارد مرحله اجرایی می‌شود که در این صورت بخش‌های مرتبط با صنایع کیف، کفش و نساجی شرایط بهتری خواهند داشت.

به دنبال ایجاد توازن صنعتی هستیم

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایجاد توازن صنعتی را از دغدغه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برشمرد و گفت: متاسفانه همه علاقه مند هستند که در شهرهای بزرگی مانند تهران سرمایه‌گذاری کنند و قیمت زمین برای آنان اهمیتی ندارد، اما طرح ایجاد توازن منطقه‌ای و عدالت در سرمایه‌گذاری از سوی سازمان صنایع کوچک در کل کشور دنبال می‌شود و بسته‌های مختلفی برای آن تدوین شده است تا در همه مناطق کشور براساس ظرفیتی که وجود دارد، سرمایه گذاری لازم انجام شود. توجه به نوآوری و فناوری از مواردی است که در همه دفاتر تخصصی وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور دنبال می‌شود.

رسولیان، در پایان با اشاره به قابلیت‌های صنایع کیف، کفش و نساجی، افزود: این صنایع هزینه کمی برای سرمایه گذاری نیاز دارد اما فرصت‌های شغلی فراوانی ایجاد می‌کند، در این میان مشکلاتی نیز وجود دارد، زیرا برندسازی و بازاریابی در این زمینه کمتر انجام شده است. زنجیره‌ها در این صنایع هنوز کامل نیستند، خوشه‌های صنعتی که در این بخش‌ها در دست اجرا است که هدف تکمیل زنجیره‌های ارزش در صنایع کیف و کفش و نساجی را دنبال می‌کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در تداوم سفرهای استانی خود به منظور بازدید و بررسی مشکلات شهرک‌ها و نواحی صنعتی خراسان رضوی و دیدار با فعالان اقتصادی به این استان سفر کرده است.

رسولیان در جریان سفر به خراسان رضوی از سیزدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت کیف و کفش، ماشین آلات و محصولات پوست و چرم در مشهد نیز بازدید به عمل آورد و از نزدیک در جریان مهمترین ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و همچنین مسایل و مشکلات این حوزه قرار گرفت.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 509 شهرک و 340 ناحیه صنعتی و 5 منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، 85 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 6 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 100 هزار و 58 قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از 49 هزار و 882 واحد صنعتی و سه هزار و 270 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 998 هزار و 595 نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.

انتهای پیام/



ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *