20 درصد زندانیان جرایم غیرعمد بدهکاران مهریه هستند

10:34 - 30 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۶۳۶۸۴
 رئیس هیئت امنای ستاد دیه، گفت: از 12 هزار و هشت زندانی جرایم غیرعمد در سراسر کشور، نزدیک به 2 هزار و 300 نفر بدهکاران پرداخت مهریه هستند.

خبرگزاری میزان - سیداسدالله جولایی در خصوص آمار زندانیان جرایم غیرعمد در کشور، اظهارکرد: در حال حاضر 12 هزار و هشت زندانی جرایم غیرعمد در سطح زندان‌های کشور تحمل حبس می‌کنند که از این تعداد محبوس نزدیک به 2 هزارو 300 نفر به علت ناتوانی در پرداخت مهریه تحمل حبس می کنند.

وی ادامه داد: با وجود رفع خلاهای قانونی نسبت به مجازات بدهکاران غیرتبهکار با وجود تاکید ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب سال 1394 که حبس بدهکار مالی را منوط به احراز مواردی چون «استنکاف محکوم‌علیه از پرداخت بدون عذر موجه» مطرح کرده است اما هنوز تعدادی از افراد بدلیل مشکلات مالی و عدم استطاعت در پرداخت مهریه در بند حضور دارند.

رئیس هیئت امنای ستاد دیه با اشاره به استان‌هایی که میزبان بیشترین زندانی مهریه هستند، اظهار کرد: هم‌اکنون یک‌هزار زندانی جرایم غیرعمد در سطح ندامتگاه‌های استان فارس تحمل حبس می‌کنند در ادامه فهرست البرز و کرمان و کرمانشاه قرار دارند که هر کدام با 140 زندانی مهریه در شمار استان‌های شلوغ به جهت میزبانی از زندانیان مهریه قرار دارند.

جولایی همچنین با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در راستای کاهش تعداد زندانیان بدهکارمهریه، گفت: طرح‌هایی چون بیمه مهریه و تعرفه متغیر و متناسب با تعداد ثبت سکه‌های مندرج در کابین از جمله موضوعاتی است که این روزها در رسانه‌ مطرح می‌شود اما این یک واقعیت بزرگ است که «تعیین میزان مهریه در فقه امامیه دایر بر تراضی طرفین است» و هرچند در قراردادهای خصوصی رعایت نظم عمومی و نص متون دینی لحاظ شده است، اما در شرایطی که هیچ کدام از این تهدیدات نباشد هیچ مرجع قانونی قادر نخواهد بود در شیوه تحریر مهریه مداخله‌ای کند.

بیشتر بخوانید:

تنها ۳ درصد زندانیان جرایم غیرعمد مالی زن هستند

انتهای پیام/


برچسب ها: ستاد دیه مهریه

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *