ورود ۴۲۸ دستگاه ناوگان جدید به ارزش 1500 میلیارد تومان به شبکه ریلی

15:32 - 29 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۶۲۴۲۰
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
وزیر راه و شهرسازی از ورود ۴۲۸ دستگاه ناوگان تولید داخل و بازسازی شده به شبکه ریلی کشور به ارزش یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خبر داد.

خبرگزاری میزان _ مهرداد بذرپاش در مراسم ورود ۴۲۸ دستگاه ناوگان تولید داخل و بازسازی شده به شبکه ریلی کشور گفت: جهت گیری اصلی وزارت راه و شهرسازی پیشران پیشرفت کشور در توسعه است و صنعت ریلی در صدر این پیشران قرار دارد. 

وزیر راه و شهرسازی افزود: نمی‌توان درباره کشور پیشرفت صحبت کرد و نظام حمل‌ونقل آن را ندید.

وی خاطر نشان کرد: در مطالعه دلایل پیشرفت کشورهای توسعه یافته قطعا نخواهید دید که صنعت حمل‌ونقل آن غیر پیشرفته و یا نامناسب باشد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در صنعت حمل‌ونقل نیر صنعت ریلی اصلی‌ترین صنعت است.

وی ادامه داد: باید مکانیزم‌های تشویقی را تقویت کنیم تا هرچه قدر می‌توانیم حمل‌ونقل و جابجایی بار و مسافر را به حوزه ریلی انتقال دهیم و این کار جز با افرایش جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه ممکن نیست چرا که منابع دولتی پاسخگوی ارتقای کیفیت این حوزه نخواهد بود.

بذرپاش با بیان اینکه وارث انباشته‌ای از عقب افتادگی‌ها در این بخش هستیم، گفت: باید بدانیم که صنعت ریلی ما در صدر عوامل پیشران قرار دارد و جهت‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های ما برای افزایش انگیزه بخش خصوصی و دولتی برای رونق این حوزه است.

وی تاکید کرد: هنوز به ۳۰ درصد سهم بار در ریل نرسیدیم و در میزان ۱۰ درصدی قرار داریم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر رقابت پذیر کردن کالا و خدمات گفت: در زنجیره تامین و تولید کالا و خدمات باید همه فاکتورها را برای کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمت پایین بیاوریم که البته با دستور و حرف ممکن نیست.

وی تاکید کرد: توسعه حمل‌ونقل به ویژه حوزه ریلی تاثیر مستقیم در پیشرفت کلی کشور دارد و فعال شدن بخش خصوصی در حوزه نوسازی اقدام قابل توجهی است که باید بیشتر به آن توجه شود.

بذرپاش با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر توسعه حمل‌ونقل ریلی و موقعیت ژئوپلیتیک کشور گفت: این موقعیت خدادادی کشور ماست که هر کشوری برای کاهش هزینه‌ها و زمان عبور کالای خود باید از مسیر ایران بگذرد.

وی با اشاره به اینکه کاهش ۷برابری مصرف انرژی از جمله پیامدهای توسعه حمل‌ونقل ریلی است، گفت: اولویت اصلی من در حوزه حمل ونقل حوزه ریلی است چرا که قدرت سیاسی، اقتصادی و ارتقا ثروت عمومی، افزایش امنیت جانی مردم، ارزانی کالا و خدمات از این مسیر می‌گذرد.

وزیر راه وشهرسازی ارزش ناوگان جدید را بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: امروز در بخش تکنولوژی و فناوری کمتر بخشی است که جوانان ایرانی به آن دست نیافته‌اند و از همه توان و تخصص جوانان ایرانی در حوزه تکنولوژی و فناوری استفاده می‌کنیم و کمبودی در این حوزه نداریم.

وی در پایان بر لزوم عذرخواهی از مردم در صورت ارائه خدمات نامطلوب و یا تاخیر در قطارها و پروازها درصورتی که قصور از جانب مجموعه باشد، تاکید کرد.

مدیرعامل راه آهن: بندر خشک آپرین تا پایان سال تکمیل می شود 

میعاد صالحی مدیرعامل شرکت راه آهن در این مراسم اظهار کرد: این ناوگان ریلی که به بهره‌برداری رسید با تلاش 8 تولیدکننده و 18 سرمایه گذار آماده شد.

وی تصریح کرد: ناوگان وارد شده به شبکه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 70 درصد رشد داشت.

مدیرعامل راه آهن اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 2 هزار میلیارد تومان بدهی در بخش لکوموتیو و 3000 میلیارد تومان انباشت بدهی در بخش تعمیرات شبکه ریلی داریم. 

وی از افتتاح بندر خشک آپرین تا پایان سال، خبر داد و افزود: این بندر در حاشیه پایتخت است و تکمیل آن گام بلندی در افزایش صادرات و واردات ریلی خواهد بود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *