120 متهم در ردیف اول آلودگی هوا

۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۶:۴۷
کد خبر: ۴۵۶۰۱۵۰
تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد طی 10 روز اخیر 120 منبع ثابت در آلودگی هوای تهران سهم داشته‌اند.

خبرگزاری میزان _ روزنامه همشهری نوشت: آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کشور از 19 آذر آغاز شده و تا امروز صبح برای 250 ساعت مستمر ادامه داشت، اما پرسشی که اذهان عمومی را به‌خود مشغول کرده آن است که این آلودگی از کدام منابع ایجاد شده؟

وسایل نقلیه از یک‌سو و صنایع و نیروگاه‌ها از سوی دیگر در همه شهرهای بزرگ جزو متهمان تولید آلودگی هوا بوده و هستند و بارها در پژوهش‌های دانشگاهی متعدد بر این نکته تأکید شده است.

البته نهادهای نظارتی به‌صورت دوره‌ای پایش‌های خود را انجام می‌دهند، اما توجیه اقتصادی همواره بر شرایط محیط‌زیستی غلبه می‌یابد و همین موضوع باعث شده کیفیت هوا به وضعیتی برسد که همه شاهد آن هستیم.

روزنامه همشهری با همکاری شرکت دانش‌بنیان تیزنگر به تصاویر و نقشه‌های یک ماهواره محیط‌زیستی شناخته‌شده در جهان دست یافته است که نقشه آلودگی هوای تهران از منابع ثابت را در بازه زمانی 10روز اخیر ارسال کرده است.

این تصاویر از ماهواره‌ «سنتینل 5» استخراج شده است. این ماهواره محیط‌زیستی برای شناسایی و رهگیری آلاینده‌های جوی کاربرد دارد و امکان ردیابی آلاینده‌های منتشرشده هوا را می‌دهد.

جمع‌آوری داده‌های این نقشه در بازه زمانی 19 تا 28 آذر (امروز) نقطه دقیق منابع ثابت آلاینده هوای استان تهران را مشخص کرده است.

بر این اساس، طی دوره زمانی مذکور که منطبق بر آلودگی هوای اخیر در استان تهران است، 120منبع آلایندگی ثابت در این استان شناسایی شده که 60درصد آنها درست در میدان باد تهران قرار دارند.

نکته تامل‌برانگیز اینکه نقشه‌های ماهواره سنتینل 5 از منابع ثابت آلاینده تهران به‌شدت با شهرک‌های صنعتی غرب و جنوب استان تهران تطابق دارد.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *