وضعیت بازار در آستانه شب یلدا؛ میوه‌های یلدایی را از کجا بخریم؟

14:09 - 26 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۵۷۹۰۳
هر چه به شب یلدا نزدیک‌تر می‌شویم تب و تاب مردم برای خرید میوه و آجیل شب یلدا و دورهمی‌های طولانی‌ترین شب سال افزایش پیدا می‌کند، ‌میوه هم از خریدهایی است که در این شب طولانی نمی توان از آن چشم پوشید.

خبرگزاری میزان _ فارس نوشت: «یلدا»، آخرین شب پاییز، فرصت مناسبی برای دیدار خانواده‌ها و نیز صله رحم است که در دین اسلام به آن تاکید فراوان شده است، یار غار این محفل دور‌همی خانواده‌ها، میوه و آجیل‌ و دیگر تنقلات است تا خانواده‌ها چند ساعتی که در ‌طولانی‌ترین شب سال دور هم هستند، ‌مشغول باشند.‌

به همین بهانه سراغ تازه‌ترین قیمت‌های میوه در بازار و مکان‌هایی که می‌توان با قیمت ارزانتری میوه تهیه کرد، رفتیم.‌

گزارش میدانی از منطقه 19 تهران نشان می‌دهد که این روزها انواع میوه‌‌ها در بازار فراوان هست، قیمت‌ها البته ‌نسبت به روزهای گذشته کمی افزایش یافته است ‌و هر چه به شب یلدا نزدیک‌تر می‌شویم میوه هم در کنار خوش‌ آب‌و‌ رنگی، کمی گرانتر می‌شود و به این دلیل توصیه می‌شود مردم خریدهای شب یلدای خود را زودتر انجام دهند.

البته قیمت میوه‌های اصلی شب  یلدا که بیشتر انار، هندوانه و پرتقال، است نسبت به برخی میوه‌ها کمتر است که دلیل  اصلی آن بالا بودن میزان تولید این محصولات در سال جاری بود، در رعایت نشدن الگوی کشت، آنقدر بیشتر تولید شده است که کشاورز نمی‌دانست با میوه‌ها چه کار کند، آن زمان به قیمت بسیار پایین به دلالان فروخته است و الان در بازار قیمت‌های مناسب‌تری نسبت به سایر میوه‌ها دارد.

ترفند میوه فروشی‌ها برای گرانفروشی

بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که قیمت میوه در مغازه‌های مختلف، متفاوت است و نظارتی بر آن نیست، آنها از هر ترفندی برای فروش گران‌تر استفاده می‌کنند، یکی از مغازه داران نوشته است: «نارنگی اورگانیک برگ‌دار» اما هیچ سندی برای اورگانیک بودن آن ندارد، برگ دار هم به این دلیل است که در زمان برداشت برگ‌های آن روی میوه جا مانده است.

هر فروشنده‌ای میوه خود را با کیفیت‌تر می‌خواند و گرانتر می‌فروشد و اولا نظارتی نیست دوم اگر باشد هم نظارت بر کیفیت سخت است و به انصاف مغازه دار بستگی دارد.

هر چه به شمال شهر می‌رویم فروشنده‌ها گرانتر می‌فروشند، و نشان می‌دهد که مشتری‌های پولدار از نظر آنها باید بیشتر بپردازند، آنها حتی قیمت اجاره مغازه‌های خود را هم روی میوه می‌کشند.

قیمت‌‌های میوه در ‌میوه‌فروشی 

بر اساس این گزارش، امروز در میوه‌فروشی‌ها قیمت هر کیلو هندوانه در بازار 10 هزار تومان است، انار شیراز هم کیلویی 32000 تومان عرضه می‌شود، پرتقال تامسون کیلویی 12 هزار تومان و نارنگی هم در محدوده 25 هزار تومان عرضه می‌شود.

در میوه‌فروشی‌ها قیمت سیب در چند روز گذشته تکان خورده و سیب زرد دماوند کیلویی 38000 تومان و سب قرمز کیلویی 32000 تومان ‌به فروش می‌رسد، کیوی و لیمو شیرین 28000 تومان و خرمالو هم 38000 تومان فروخته می‌شود.

جدیدترین قیمت انواع میوه در میوه‌فروشی‌ها منطقه 19 تهران به‌ شرح زیر است (علت انتخاب این منطقه این است که می‌توان آن را میانگین قیمتی سطح شهر عنوان کرد).
 

کالا(کیلوگرم)قیمت(تومان)
انار شیراز(کوهستان)32000
هندوانه10 هزار
سیب زرد دماوند38000
سیب قرمز دماوند32500
پرتقال تامسون12000
نارنگی شمال24500
نارنگی یافا25000
گلابی 75000
لیمو شیرین28000
خرمالو38000
کیوی 28000
نارنگی ارگانیک برگ دار25500
لیمو ترش38500
فلفل دلمه 28500
فلفل تند40000
سیرخشک همدان45000
پیاز زرد و سفید17500
سب زمینی 15500
کاهو رسمی و سالادی14500
کدو و بادمجان17500
هویج شیراز9500
شلغم و لبو18500
کلم سفید و قرمز12500

از کجا میوه خوش‌قیمت بخریم

‌‌بررسی‌ها نشان می‌دهد که در میادین میوه و تره بار در مناطق مختلف تهران، قیمت‌ها به مراتب ارزانتر از مغازه است، یک میدان مرکزی میوه و تره بار در اتوبان آزادگان جنوب تهران وجود دارد که ارزانتر از سایر مکان‌ها است زیرا از آنجا به سایر میادین ارسال می‌شود. اما اگر به خاطر مسیر طولانی نتوانستید به آنجا بروید، میادین میوه و تربار شهرداری داخل شهر هم میوه و محصولات پروتئینی با قیمت‌های مناسب‌تری نسبت به مغازه‌ها عرضه می‌کنند.‌

قیمت انار در‌ میادین میوه و تربار 18 هزار تومان قیمت خورده است که حتی با کیفیت‌تر از انار در مغازه‌ است، قیمت سیب زرد در این میادین کیلویی 24 هزار اما در مغازه نزدیک به 40 هزار تومان است و در سایر میوه‌ها هم تقریبا به همین نسبت است.

میوه(کیلوگرم)قیمت(تومان)
هندوانه5500
انار18000
پرتقال تامسون جنوب15500
پرتقال تامسون شمال99000
پرتقال تو سرخ14000
نارنگی17900
سیب سبز 23500
سیب زرد لبنان24000
نارنگی17900
کیوی17500
لیمو شیرین23000
خرمالو28500
گلابی24000
گریب فروت 9500

البته عده‌ای میوه را روی وانت در سطح شهر می‌فروشند که نسبتا میوه‌های با کیفیتی هستند و با قیمت‌های‌ پایین‌تر از مغازه عرضه می‌کنند، آنجا هم سیب قرمز روی وانت کیلویی 20 هزار تومان است‌ یا انار با کیفیت روی وانت کیلویی 22 هزار تومان عرضه می‌شود.

برنامه دولت برای شب یلدا

در این میان دولت برنامه‌هایی را برای جلوگیری از گران شدن قیمت میوه دارد از جمله اینکه عرضه میوه را در این ایام دو برابر می‌کند و نظارت بر فاکتورهای فروش میادین میوه و تره بار مرکزی را بیشتر خواهد کرد.

رئیس اتحادیه بارفروشان گفته است:‌ عرضه بار از ۲۵ آذر‌ در میدان مرکزی میوه و تره بار دو برابر شده، ذخیره‌سازی میوه شب یلدا انجام شده و هیچ کمبودی در انار و هندوانه برای شب یلدا نخواهیم داشت.

مصطفی دارایی نژاد‌، با بیان اینکه کمبودی در پرفروش‌ترین میوه‌های شب یلدا یعنی انار و هندوانه نخواهیم داشت، گفت: امسال ۱.۵ برابر سال قبل تولید هندوانه داریم. هندوانه‌های سیاه، پلنگی و آرژانتینی از میناب بندرعباس، جاسک وارد بازار خواهند شد و بار فراوان است. همچنین بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده از ۲۵ آذر روزانه ٢٠٠٠ تن هندوانه ورودی تهران خواهد بود تا مشکلی ایجاد نشود.

وی ادامه داد: انار نیز از ساوه، کاشمر، یزد، شیراز و دماوند وارد بازار خواهد شد. روز گذشته ۱۵۰۰ تن ورودی انار داشتیم و تا شب یلدا ادامه خواهد یافت.

رئیس اتحادیه بارفروشان اضافه کرد: برای شب یلدا ذخیره‌سازی میوه صورت گرفته است و از ۲۵ آذر نیز عرضه بار در میادین حدود ۲ برابر افزایش خواهد یافت تا قیمت‌ها بالا نرود. همچنین پرتقال نیز از مازندران به میزان کافی وارد تهران و در بازار عرضه خواهد شد.

دارایی‌نژاد تاکید کرد: هیچکس اجازه ندارد بدون فاکتور یک قلم بار به مردم یا مغازه‌داران بفروشد،‌به تمام اعضای صنف اتحادیه بارفروشان اعلام کردیم که هیچکس اجازه فروش بار بدون فاکتور ندارد. اگر چنین اتفاقی افتاد مردم یا خریداران می‌توانند به اتحادیه مراجعه کنند و ما نیز پیگیر آن خواهیم بود. در حقیقت کنترل و نظارت را برای این بیشتر می‌کنیم که میوه در شب یلدا گران به دست مردم نرسد. وقتی از مبدا فاکتور داده شود خرده فروشان نیز می‌توانند با اعمال سود ۳۰ تا ۳۵ درصد محصولاتشان را بفروشند.

بنابراین گزارش ایران رتبهٔ اول تولید میوه در خاور میانه و شمال آفریقا را داراست در سال‌های اخیر، بین ۱۰ کشور برتر تولید میوه در جهان، رتبهٔ هشتم را کسب کرده‌ است، فراوانی میوه در کشور بسیار زیاد است، مدیریت صحیح در زمینه خرید میوه از باغدار، ذخیره سازی در انبار، عرضه به موقع به بازار و نظارت دقیق بر قیمت‌ها می‌تواند مردم را از این نعمت و مزیت ویژه بیشتر برخوردار و دهان آنها را شیرین تر کند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *