ایروانی: استانداردهای دوگانه آمریکا و متحدانش در نشست اکوسوک مشاهده شد

۲۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۴:۰۷
کد خبر: ۴۵۵۶۵۶۷
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان‌اینکه در جریان پایان دادن غیرقانونی به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل، آمریکا با دیکتاتوری یکجانبه، قلدرمآبی و ریاکاری، رویه های قانونی را نقض کرد، گفت: یکی از مهمترین بحران های کنونی در جهان خطر اتخاذ رویکردهای یکجانبه در قبال مسائل چندجانبه است.

خبرگزاری میزان - امیرسعید ایروانی در سخنانی در کنفرانس وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه ۷۷ بعلاوه چین، این گروه را به عنوان بزرگترین ائتلاف بین دولتی کشورهای در حال توسعه، ابزاری برای تامین منافع جمعی و ارتقای ظرفیت مذاکره‌ مشترک این کشورها در مسائل عمده اقتصادی بین‌المللی در نظام سازمان ملل دانست.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، افزود: در حال حاضر و پس از گذشت چند دهه از تاسیس و با وجود موانع و چالش‌های فراوان، گروه ۷۷، رهبری قدرتمندی را از خود نشان داده و ثابت کرده است که همکاری بین‌المللی تنها راه حفظ ارزش‌های مشترک و مقابله با چالش‌هایی است که فراروی کشورهای در حال توسعه قرار دارد.

ایروانی با تاکید بر موضوع اصلی کنفرانس وزرای امور خارجه گروه ۷۷ بعلاوه چین، یعنی بررسی چالش‌های کنونی و ایجاد تاب‌آوری در برابر بحران‌های آینده، یکی از مهمترین بحران های کنونی در جهان را خطر اتخاذ رویکردهای یکجانبه در قبال مسائل چندجانبه دانست.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار کرد: چندجانبه گرایی همچنان از همه سو، از جمله از طرف یکجانبه گرایی خطرناک، تحت فشار شدید قرار دارد و نمونه بارز چنین خطری را دیروز در نشست اکوسوک شاهد بودیم که متأسفانه بار دیگر دیکتاتوری یکجانبه، قلدرمآبی محض، ریاکاری، سوء استفاده از قدرت سیاسی، ارعاب و اجبار و نیز بکارگیری استانداردهای دوگانه توسط آمریکا و متحدانش، بر چندجانبه گرایی، رویه های قانونی و حاکمیت قانون فائق آمد و در نتیجه به عضویت قانونی جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مقام زن بناحق پایان داده شد.

ایروانی افزود: در پی این ماجراجویی سیاسی، سازمان ملل و ارگان‎های اصلی آن و ارزش‎های اساسی ملل متحد از طریق تضعیف اصول منشور و دستکاری آیین کار اکوسوک توسط آمریکا مورد تهاجم قرار گرفت.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: لذا اگر واقعاً به دنبال راه‌حلی برای بحران‌های جهانی هستیم، باید در مقابل این گونه اقدامات یکجانبه و غیرقانونی بایستیم و در غیر این صورت، همه ما، دیر یا زود، با پیامدهای فاجعه بار چنین رویکردی مواجه خواهیم شد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: خوشبختانه گروه ۷۷ بعلاوه چین، همیشه مهمترین بازیگر بین المللی در رد اقدامات یکجانبه قهرآمیز غیرقانونی و تحریم های یکجانبه نامشروع بوده است، اما در این راستا، کشورهای در حال توسعه بیش از پیش نیاز به ارتقای همکاری داشته و باید از تمامی ظرفیت‎ها و ابتکارات بین المللی و منطقه ای در این زمینه برای تقویت نقش گروه ۷۷ بعلاوه چین به عنوان مهم ترین و کارآمدترین بازیگر بین المللی استفاده مناسبی کرد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت دسترسی بدون مانع کشورهای در حال توسعه به نظام تجارت جهانی و افزایش سهم این کشورها، لزوم پر کردن شکاف‎های درآمدی و دیجیتالی، تامین منابع لازم برای سرمایه گذاری در اقتصادهای در حال توسعه و نیز تسهیل انتقال فناوری و دانش فنی تاکید و نقش گروه ۷۷ را در ایجاد اجماع و ائتلاف بین المللی در خصوص موضوعات فوق مهم ارزیابی کرد.

وی تصریح کرد: گروه ۷۷ باید از ظرفیت های مجامع بین المللی ذیربط برای ارتقای منافع و حقوق کشورهای در حال توسعه و دفاع از آنها در عرصه های مختلف اقتصادی، توسعه ای و بین المللی حداکثر استفاده را ببرد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha