فعالیت بدنی شدید و کاهش خطر مرگ زودهنگام

9:51 - 24 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۵۵۶۹۴
محققان می‌گویند تنها ۳ تا ۴ دقیقه فعالیت شدید بدنی در روز می‌تواند با کاهش ۴۰ درصدی مرگ زودهنگام ناشی از سرطان و کاهش ۴۹ درصدی مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی ارتباط داشته باشد.

خبرگزاری میزان - خبرگزاری صدا و سیما نوشت: فعالیت بدنی شدید می‌تواند کار‌هایی مانند بازی‌کردن با کودکان، انجام سریع خرید‌های منزل، بالا رفتن سریع از پله‌ها، دویدن برای رسیدن به مترو و وسایل نقلیه یا کار‌های دیگری باشد که در طی روز با سرعت انجام می‌شوند.

منظم ورزش‌کردن، برای سلامتی و طول عمر مهم است. با وجود مشغله‌های زیاد، بسیاری از افراد زمان کافی برای تمرین ورزشی منظم ندارند.

داده‌های مربوط به آخرین مطالعه انجام‌شده نشان می‌دهند ۳ تا ۴ دقیقه فعالیت شدید در طول روز می‌تواند خطر مرگ زودهنگام را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. براساس نتایج این مطالعه، برای بهره‌بردن از مزایای سلامتی ورزش‌کردن، تمرینات کوتاه و فشرده روزانه نیز کارساز است.

برای انجام این مطالعه، محققان ۲۴,۲۴۱ شرکت‌کننده را از بیوبانک بریتانیا انتخاب کردند. این شرکت‌کنندگان اعلام کرده بودند که بیش از یک‌بار در هفته فعالیت بدنی تفریحی یا پیاده‌روی تفریحی انجام نمی‌دهند. حدود ۵۶ درصد از شرکت‌کنندگان خانم با میانگین سنی حدود ۶۲ سال بودند.

محققان برای آنکه تصویر دقیقی از سطح فعالیت بدنی افراد داشته باشند، به شرکت‌کنندگان ردیاب‌های تناسب اندام پوشیدنی مانند ساعت‌های هوشمند دادند تا به مدت یک هفته از آن استفاده کنند. با این کار محققان می‌توانستند به‌صورت دقیق، وضعیت فعالیت شرکت‌کنندگان را ارزیابی کنند.

محققان سپس داده‌های جمع‌آوری‌شده در این مطالعه را با سوابق بالینی شرکت‌کنندگان مربوط به حدود هفت سال پس از آن، بررسی کردند. همچنین آن‌ها وضعیت هر شرکت‌کننده را در ابتدای مطالعه از نظر ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان و بیماری‌های قلبی مورد‌توجه قرار دادند.

با کمال تعجب، حدود ۸۹ درصد شرکت‌کنندگان در طی روز یک فعالیت بدنی شدید مانند بازی با کودکان و حیوانات خانگی، انجام سریع برخی خرید‌های منزل، دویدن برای رسیدن به مترو و وسایل نقلیه عمومی و بالا‌رفتن سریع از طبقات را ثبت کرده بودند. این فعالیت‌ها معمولاً کمتر از یک دقیقه بوده است. به‌طور متوسط هر شرکت‌کننده، هر روز حدود ۸ فعالیت فشرده روزانه و در مجموع کمتر از ۴.۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید را ثبت کرده بود.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *