سکته قلبی در روز‌های سرد بیشتر است یا کمتر؟

16:39 - 22 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۵۴۰۶۷
دسته بندی: فضای مجازی ، عمومی
طبق نظر متخصصان، آمار سکته قلبی با سرد شدن هوا بیشتر و سکته قلبی به بیماری رایج فصل سرد سال تبدیل می‌شود.

خبرگزاری میزان - خبرگزاری صدا و سیما نوشت: آمار جهانی نشان می‌دهد بیماری‌های قلبی-عروقی از جمله سکته قلبی همچنان جزو اولین دلایل مرگ آدم‌ها روی کره زمین است. طبق نظر متخصصان، این آمار با سرد شدن هوا بیشتر و سکته قلبی به بیماری رایج فصل سرد سال تبدیل می‌شود.

سکته یا حمله قلبی با نشانه‌هایی همراه است، اما بیشتر مردم در زمان بروز آن غافلگیر می‌شوند و نمی‌توانند اقدامات موثر و حیاتی را برای کمک به بیمار انجام دهند. 

نشانه های حمله قلبی
شناسایی نشانه‌های سکته قلبی نقش پررنگی در نجات جان فرد و کاهش اثرات بلندمدت آن روی بیمار دارد. این نشانه‌ها می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. اگر چندین روز، هفته یا ماه به طور مداوم درد قفسه سینه داشته‌اید، بعید است که به دلیل حمله قلبی باشد. علایم سکته قلبی عبارت اند از:

درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی: بیشتر حملات قلبی شامل ناراحتی در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه می‌شود که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد یا از بین می‌رود و دوباره برمی‌گردد.

احساس سبکی سر یا ضعف در فرد: ممکن است تعریق سرد و خاصی را در بدن خود تجربه کنید.

درد یا ناراحتی در فک، گردن یا پشت، یک یا هر دو بازو یا شانه‌ها

تنگی نفس که اغلب با ناراحتی در قفسه سینه همراه است و حتی می‌تواند قبل از ناراحتی در قفسه سینه به‌وجود بیاید.
خستگی غیرمعمول و بدون توجیه همراه با تهوع و استفراغ که در خانم‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد.

هرچه سردتر، سکته بیشتر!
پزشکان قلب و عروق، علت افزایش سکته قلبی در روز‌های سرد سال را ناشی از فعل و انفعالات بدنی بیماران قلبی می‌دانند. افزایش فشارخون و سطح فیبرینوژن خون که تشکیل لخته در عروق کرونر را تسهیل می‌کند، به عنوان سازوکار‌های دخیل در افزایش حملات قلبی در روز‌های سرد سال، مطرح شده است.

زیرا هوای سرد، رگ‌های قلبی را تنگ و منقبض می‌کند که جریان فشار خون به اعضای بدن کاهش می‌یابد و در نتیجه خطر سکته قلبی بالا می‌رود، اما علت این اتفاق فقط مربوط به رگ‌های قلبی نیست بلکه هوای سرد می‌تواند باعث گرفتگی رگ‌های خونی شود، آن‌ها را تنگ کند و باعث شود بدن تلاش کند تا بتواند دمای مرکزی را متناسب نگه دارد که همین موضوع فشار به رگ‌های خونی را افزایش می‌دهد و باعث گرفتگی و تنگی آن‌ها نیز خواهد شد. افزایش عفونت‌های تنفسی و افزایش آلاینده‌های هوا نیز در تشدید بیماری‌های قلبی در فصل سرد نقش داشته‌اند.

راه های پیشگیری سکته قلبی
پزشکان این تمرین‌ها را برای گنجاندن در سبک زندگی به شما پیشنهاد می‌کنند تا از حمله قلبی در فصل سرد سال جلوگیری کنید: داشتن رژیم غذایی شامل غذا‌های سالم، تازه و فراوری نشده، استفاده از ماسک مناسب در هوای آلوده، مصرف آنتی اکسیدان‌ها که در سبزی و میوه‌ها یافت می‌شود، مراقبت از بدن در برابر سرما، نوشیدن مایعات فراوان، مصرف خوراکی‌های فیبردار، کمتر نشستن و تحرک بیشتر، راه رفتن با پای برهنه در طبیعت و همچنین دور کردن استرس از خود که از اصلی‌ترین دلایل بروز حمله قلبی است.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *