بحران انرژی انگليس را به استفاده از زغال سنگ سوق داده است

9:12 - 20 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۵۰۱۹۲
در میان بحران شدید انرژی در انگلیس، دولت این کشور با بهره‌برداری از یک معدن جنجالی زغال سنگ در منطقه «کمبریا» موافقت کرده است.

خبرگزاری میزان - در میان بحران شدید انرژی، دولت انگلیس بار دیگر به سمت استفاده از زغال سنگ روی آورده است.

به گزارش «الشرق الاوسط»، تازه ترین تصمیم‌گیری در این زمینه، موافقت با بهره‌برداری از یک معدن جنجالی زغال سنگ در منطقه «کمبریا» است.

این نخستین بار در 30 سال اخیر است که دولت انگلیس چنین تصمیمی می‌گیرد.

دولت انگلیس مدعی است که از این زغال سنگ برای تولید آهن استفاده خواهد شد نه برای تولید برق.

دولت انگلیس موافقت اولیه خود را با راه‌اندازی این پروژه در آغاز سال 2021 اعلام کرد که خشم سازمان‌های غیردولتی را به دنبال داشت.

پس از آن مقامات محلی در منطقه کمبریا تصمیم به بازنگری در این پروژه گرفتند و دولت نیز تصمیم به اجرای تحقیقاتی در این مورد گرفت.

در نهایت، بازرسان این پروژه را با این استدلال که راهبرد کاهش کربن مصنوعی در انگلیس، استفاده از زغال سنگ را در تولید فلزات ممنوع نکرده، تایید کردند.

با توجه به بحران انرژی به ویژه پس از آغاز جنگ اوکراین، دولت انگلیس همچنین از سه شرکت تولید برق در این کشور خواست نیروگاه‌های خود را که با سوخت زغال سنگ کار می‌کند در زمستان امسال فعال نگه دارد. با این حال دولت انگلیس تاکید دارد هدفش که کنار گذاشتن کامل استفاده از زغال سنگ برای تولید برق تا سال 2024 بوده، به قوت خود باقی است.  

در تلاشی دیگر برای غلبه بر بحران انرژی، آمریکا ارسال محموله‌های گاز مایع به انگلیس را در چارچوب توافقنامه شراکت دو کشور در زمینه امنیت انرژی، افزایش خواهد داد.

در بیانیه دولت انگلیس آمده است در سال‌های آینده آمریکا مقدار گاز صادراتی به انگلیس را در مقایسه با سال 2021 دو برابر خواهد کرد.  

بیانیه دولت انگلیس می‎گوید که آمریکا و انگلیس برای کاهش وابستگی جهانی به صادرات انرژی روسیه و ایجاد ثبات در بازارهای انرژی و تقویت همکاری در زمینه استفاده از انرژی هسته‌ای و انرژی‌های تجدید پذیر، همکاری خواهند کرد.

علاوه بر بحران انرژی، انگلیس همچنین با بحران اعتصاب‌های فزاینده مواجه است و یکی از بزرگترین اتحادیه‌های کارگری در انگلیس هشدار داده که به علت تصمیم کارکنان بخش کنترل گذرنامه در فرودگاه‌های انگلیس در تعطیلات سال نو میلادی، احتمالا مسافران با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

کارکنان دیگر بخش‌ها از جمله سازمان بزرگراه‌ها و اداره کار و بازنشستگی نیز تصمیم به اعتصاب گرفته‌اند و موج اعتصاب به کارکنان راه آهن و پرستاران و رانندگان آمبولانس و معلمان نیز رسیده است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *