لزوم تنوع‌بخشی به منابع درآمدی نهاد برای توسعه کتابخانه‌های عمومی

۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱:۴۴
کد خبر: ۴۵۴۷۴۲۰
دسته بندی‌: فرهنگی ، عمومی
مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سفر استانی خود به یزد با مهران فاطمی، استاندار یزد دیدار و گفتگو کرد. استاندار یزد در این دیدار گفت: طبق بررسی انجام شده متوجه شدیم صنایع بزرگ می‌توانند معین کتابخانه‌های عمومی شوند و این موضوع را در استان پیگیری کرده‌ایم. نهاد هم می‌تواند با پیگیری سهمی از بهره مالکانه یا حقوق دولتی معادن یا موارد مشابه داشته باشد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد عصر سه شنبه ۱۵ آذرماه ۱۴۰۱ با همراهی معاونین و مدیران نهاد با مهران فاطمی، استاندار یزد دیدار و گفتگو کرد.

مهدی رمضانی دبیرکل نهاد در این نشست با اشاره به اینکه نگاه دولت به حوزه فرهنگ بسیار ویژه و خوب است، گفت: به دلیل نقش ویژه کتابخانه‌های عمومی در گسترش فرهنگ، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور احکام متناسب برای برنامه هفتم توسعه را پیشنهاد داده است.

ضرورت توسعه کتابخانه‌های عمومی

دبیرکل نهاد تصریح کرد: کتابخانه مرکزی یزد نمونه‌ای بارز از گسترش خدمات کتابخانه‌های عمومی است. از این نظر ضرورت توسعه کتابخانه‌های عمومی غیرقابل‌انکار و البته تأثیرگذار است.

رمضانی در ادامه تأکید کرد: ما در حوزه توسعه کتابخانه‌های عمومی دو بال داریم؛ در حوزه توسعه پایدار فرهنگی کتابخانه مرکزی یکی از بال‌های ما است که خدمات متنوعی در آن ارائه می‌شود و شاخص‌های فرهنگی استان را ارتقا می‌دهد، بال دیگر در حوزه عدالت فرهنگی کتابخانه سیار است که با آن خدمت را به نزد مردم می‌بریم.

دبیرکل نهاد ادامه داد: در استان‌های مختلف بحث کتابخانه‌های مرکزی به جدیت در حال پیگیری است اما در بحث عدالت فرهنگی ضروری است که خیرین و دستگاهای اجرایی برای کتابخانه‌های سیار وارد گود شوند. با توجه به اینکه ما در حوزه کتابخانه‌های عمومی تنها بهره‌بردار هستیم، ضروری است که وسیله مورد نیاز برای کتابخانه سیار تأمین شود تا بتوانیم آن را تجهیز کرده و مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

اتصال کتابخانه‌های عمومی و مدارس برای اجرای «زنگ خواندن»

رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: یکی از نکاتی که مقام معظم رهبری به صراحت دستور داده‌اند «زنگ کتابخوانی» مدارس است. در مدارس دولتی این اتفاق نیفتاده و در بعضی مدارس غیردولتی به صورت محدود انجام می‌شود. ما در این زمینه طرحی داریم که کتابخانه‌ها را به مدارس نزدیک خود متصل کنیم تا کتابدار ما در زمان‌بندی مشخص و حداقل هفته‌ای یک ساعت در مدارس در مورد روش‌های مطالعه، سیر مطالعاتی، روش انتخاب کتاب و... برای دانش‌آموزان صحبت کند و منابع مورد نیاز را در اختیارشان بگذارد.

دبیرکل نهاد در پایان از استاندار یزد درخواست کرد مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در جلسات شورای برنامه‌ریزی استان شرکت کند تا کتابخانه‌های عمومی و کتابخوانی در برنامه‌ریزی های استانی پررنگ‌تر شود.

صنایع بزرگ معین کتابخانه‌های عمومی

مهران فاطمی استاندار یزد نیز در این دیدار با اشاره به ضرورت توسعه کتابخانه‌های عمومی و تأکید صریح مقام معظم رهبری در موضوع کتاب و کتابخوانی گفت: رهبر انقلاب اسلامی در هیچ موضوع فرهنگی جز کتاب تا این حد به صراحت صحبت نکرده‌اند و این یکی پیشران‌های مهم برای اهداف عالی نهاد است.

وی افزود: طبق بررسی انجام شده متوجه شدیم صنایع بزرگ می‌توانند معین کتابخانه‌های عمومی شوند و این موضوع را در استان پیگیری کرده‌ایم. نهاد هم می‌تواند با پیگیری سهمی از بهره مالکانه یا حقوق دولتی معادن یا موارد مشابه داشته باشد.

ضرورت ارتباط مدارس و کتابخانه‌های عمومی

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت‌های متنوع اقتصادی و خیرین برای رفع مشکلات مالی نهاد از طرح‌های ترویجی و توسعه نهاد حمایت کرد و گفت: بهترین بستر ما برای کتابخوان کردن مردم آموزش و پرورش است. بسته‌ای که در خصوص آموزش و پرورش مورد انتظار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است در سطح استان اجرایی خواهیم کرد تا به عنوان الگو در سایر استان‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

استاندار یزد همچنین از حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در شورای برنامه‌ریزی استقبال کرد.

انتهای پیام/


برچسب ها: کتابخانه‌های

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha