سازمان بورس برای انتشار اسامی مدیران متخلف بورسی نیازمند حمایت قوه قضاییه است

۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴:۰۳
کد خبر: ۴۵۴۷۱۵۱
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
رئیس مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه سازمان بورس گفت: سازمان بورس نیازمند پشتیبانی دولت و قوه قضاییه برای اعلام اسامی مدیران متخلف بورسی است تا این بستر و موتور متحول‌کننده بتواند با قدرت به وظیفه خود بپردازد.

خبرگزاری میزان- محمدصادق شبانی در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون موضوع بند چ ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور مبنی بر انتشار اسامی مدیران متخلف، اظهار کرد: مضمون بند چ احکام دائمی، تجربه‌ای موفق در کشورها دیگر بوده و برخی از مدیران متخلف که به آن‌ها اصطلاحا متخلفان یقه‌سفید گفته می‌شود با وجود جریمه باز هم تمایل به تخلف داشتند.

شبانی با اشاره به اینکه سازمان بورس نیازمند پشتیبانی دولت و قوه قضاییه است تا این بستر و موتور متحول‌کننده بتواند با قدرت به وظیفه خود بپردازد، اظهار کرد: بعضا گفته می‌شد که این اقدام موجب سیاه‌نمایی شده و این تصور به وجود می‌آید که تعداد مدیران متخلف زیاد است اما این مساله مطرح نیست و با توجه به اینکه بعضی از محکومیت‌ها بازدارندگی نداشت، افشای تخلف پیش گرفته شد.

وی با تاکید بر اینکه این قانون رویکرد بازدارندگی دارد، گفت: با تصویب این مقررات، رای‌هایی که پس از ابلاغ این مصوبه صادر می‌شود، مشمول اجرای این بند می‌شود. البته در اجرای این موضوع بحث تکرار تخلف نیز حائز اهمیت است.

شبانی تشریح کرد: در آیین و دستورالعمل‌ها، مهلت ۳ ماه برای راه‌اندازی تارنمای اجرای این بستر در نظر گرفته شده است و فکر نمی‌کنم در این بازه زمانی تخلفی کشف بشود که در فرآیند قطعی رای را پشت سر بگذارد، لذا این ابلاغ می‌تواند به‌طور کامل پوششی را در افشای تخلفات داشته باشد.

وی تاکید کرد: هیچ تبعیض و استثنایی در افشای تخلف مدیران وجود ندارد و تاثیرگذاری این موضوع بستگی به همراهی افکار عمومی و مطالبه‌گری آن‌ها دارد. اگر اصحاب رسانه در شناخت این موضوع کمک کنند، ضریب اثرگذاری این موضوع به مراتب بیشتر می‌شود.

رنگ‌بندی تخلفات مدیران بورسی، قدرت تشخیص و تفکیک به فعالان می‌دهد

در ادامه این نشست خبری ساجد حاتمی تاجیک، رئیس اداره رسیدگی به تخلفات ناشران، تشکل‌های خودانتظام و بازار سازمان بورس و اوراق بهادار، با اشاره به دستورالعمل انتشار عملکرد و تخلفات مدیران بازار سرمایه اظهار کرد: در ارتباط با این دستورالعمل، چند نکته وجود دارد؛ نخست اینکه سهامداران می‌توانند از وضعیت مدیران شرکت‌هایی که سهام آنها را دارند مطلع شوند. همچنین آن‌ها می‌توانند از جهت تحصیلی و تجربی و هم از نظر عملکرد این مدیران از منظر سوابق کیفری، انضباطی یا تخلفاتی آن‌ها آگاهی یابند.

حاتمی تاجیک با بیان اینکه این اقدام حرکت جدیدی است که در کشور ایجاد شده و سابقه چنین مقرره‌ای در هیچ کدام از بازارهای کشور تاکنون به این شکل نبوده، تصریح کرد: انتشار عملکرد مدیران می‌تواند جنبه بازدارندگی برای مدیران فعال در بازار اوراق بهادار داشته باشد. از آنجا که مقررات بازار اوراق بهادار مقررات حساسی است، مدیران با عدم رعایت این قوانین تنها شخصیت حقوقی شرکت را در خطر قرار نمی‌دهند، بلکه سبب تضیع حقوق سهامداران نیز می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه نحوه انتشار در این دستورالعمل به شکل‌های مختلفی پیش‌بینی شده، گفت: در موضوع انضباطی، مجازات‌هایی که برای هر تخلفی درنظر گرفته شده، درجه‌بندی شده است و انتشاری که صورت می‌پذیرد براساس تکرار مجازات‌هایی است که در درجات مختلف پیش‌بینی شده است. برای نمونه، اگر مجازات درجه ۴ برای مدیری در نظر گرفته شود، چنانچه آن مدیر در طول دو سال بیش از یک بار دچار تخلف شود، موجب انتشار می‌شود یا در تخلف درجه ۵ تکرار بیش از دو بار در دو سال، انتشار را در پی خواهد داشت. بنابراین، انتشار جرائم یا تخلفات مدیران بازار سرمایه به معنی این نیست که هر مدیری که محکوم شده است، بلافاصله حکم وی منتشر می‌شود، بلکه بر اساس شرایط دستورالعمل مصوب شورای عالی بورس که طبقه‌بندی شده، اقدام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

شرایط خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران تسهیل شد

حاتمی تاجیک ادامه داد: در موضوع کیفری نیز درجه‌بندی‌هایی که در قانون مجازات در نظر گرفته شده، در بحث کیفری و انضباطی رنگ‌بندی شده است؛ رنگ‌بندی شدن موضوع انتشار نیز از این باب است تا مخاطب عام زمانی که به سامانه انتشار عملکرد رجوع می‌کند بتواند از طریق رنگ‌ها تشخیص دهد که عملکردی مدیری که منتشر شده در کدام گروه قرار دارد.

وی درخصوص رنگ‎بندی جرایم عنوان کرد: درجات پایین‌تر یا با اهمیت پایین‌تر در گروه‌هایی با رنگ زرد یا نارنجی دسته‌بندی می‌شوند. تخلفاتی که اهمیت بالاتری دارند و منجر به مجازات‌های شدیدی شده‌اند نیز در گروه‌های قرمز یا مشکی قرار می‌گیرند. بنابراین، سهامدار یا مخاطب می‌تواند با مراجعه به پایگاه اطلاعاتی انتشار عملکرد مدیران، از طریق قرار گرفتن مدیر در رنگ‌بندی‌های مختلف به صورت کلی، درجه مدیر را در راستای رعایت قوانین و مقررات تشخیص دهد. جزئیات عملکرد مدیر از طریق جست‌وجو در این پایگاه قابل ملاحظه است و سهامداران می‌توانند تمامی سوابق کیفری و انضباطی او را مشاهده کنند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *