ارشادی: استفاده از تحریم به عنوان اهرم سیاسی خلاف اصول بشردوستانه است

8:50 - 16 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۴۶۰۰۹
سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل در نیویورک استفاده از تحریم را به عنوان اهرم سیاسی خلاف اصول بشردوستانه خواند.

خبرگزاری میزان - «زهرا ارشادی»، سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل در نیویورک استفاده از تحریم به عنوان اهرم سیاسی را خلاف اصول بشردوستانه خواند و گفت که این موضوع توان دولت‌ها برای مقابله با حوادث طبیعی را کاهش می‌دهد.

«ارشادی» تاکید کرد: تحریم‌ها اگرچه توان کشورها را در مقابله با بلایای طبیعی کاهش می‌دهد، با این حال ایران با همکاری آژانس‌های سازمان ملل، کنفرانس بین‌المللی مبارزه با طوفان‌های شن و گرد و غبار را در سال ۲۰۲۳ برگزار خواهد کرد.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان که در مجمع عمومی سازمان ملل و در نشست «تقویت هماهنگی کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، از جمله کمک‌های ویژه اقتصادی» سخنرانی می‌کرد، دیدگاه‌های کشورمان در این رابطه را تشریح کرد.

ارشادی، اظهار کرد که جامعه بین‌المللی همچنان با چالش‌های نوظهور و در حال تحولی مواجه است.

وی افزود: با افزایش روزافزون مردمی که از اثرات بلایای طبیعی، درگیری‌های مسلحانه و اشغال خارجی، همه‌گیری کرونا، تحریم‌های یک‌جانبه و محاصره کشورها رنج می‌برند، ظرفیت این کشورها برای رویارویی با این چالش‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته و در عین حال مانع از توسعه کشورهای آسیب دیده از فاجعه شده است؛ در منطقه غرب آسیا ، وضعیت بشردوستانه در افغانستان، سوریه، فلسطین و یمن به طور مستقیم و غیرمستقیم به رنج عظیمی برای مردم این کشورها منجر شده است. علاوه بر این، در منطقه ما، هجوم گسترده افغانستانی‌های آواره به کشورهای همسایه نزدیک آن، از جمله ایران، این فاجعه را به شدت تشدید کرده است.

سفیر و معاون نمایندگی ایران اضافه کرد: ما قویاً بر این باوریم که پرداختن به علل ریشه‌ای بحران‌های انسانی و وضعیت‌های اضطراری و همچنین سرمایه‌گذاری بیشتر در زمینه پیشگیری، تنها راه‌حل‌های پایدار برای این پدیده جهانی است.

دیپلمات ارشد کشورمان، افزود: به نظر ما، تمام اصول و اهداف منشور ملل متحد، به ویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها، باید توسط همه کشورها و همچنین سازمان‌های کمک بشردوستانه به شدت رعایت شود؛ در همین راستا، هرگونه بحران یا شرایط اضطراری بشردوستانه، به‌ویژه آن‌هایی که عمداً تحت یک برنامه سیاسی مشخص و پنهان ایجاد شده‌اند، نباید به مداخله خارجی نظامی، از جمله به بهانه مسئولیت حمایت منجر شود.

 زهرا ارشادی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت فعالیت‌های کمک‌های بشردوستانه، از جمله «سیستم پاسخ بشردوستانه سازمان ملل متحد» وضرورت حفظ ماهیت صرفاً بشردوستانه آن تأکید می‌کند. نگرانی‌های مشروع در مورد انحراف کمک‌های بشردوستانه و همچنین فعالیت‌های غیربشردوستانه تحت عنوان ارائه کمک‌های بشردوستانه باید بصورت فوری با تحقیقات کامل و مستقل پاسخ داده شود.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان، افزود: ما بر این عقیده هستیم که مقابله پایدار با وضعیت‎‏های بشردوستانه مستلزم بسیج منابع با اتخاذ رویکردهای تامین مالی پیش‌بینی شده در سیستم بودجه سازمان ملل است. در این راستا، کسانی که با مشارکت در مخاصمات یا تهیه تسلیحات پیشرفته در جنگ‌ها و اشغال‌ طولانی کشورها نقش دارند، باید بار بیشتری را در تأمین مالی پاسخ‌های بشردوستانه سازمان ملل به دوش بکشند. این همچنین شامل کسانی می‌شود که به دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای که به تغییرات سریع آب و هوا و تشدید بلایا منجر می‌شود، مسئولیت تاریخی دارند.

ارشادی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تحریم‎های  یک جانبه را یکی از موانع اصلی بر سر راه  تلاش‌های بین‌المللی جهت ارائه کمک های بشردوستانه می‌داند و در عین حال همین تحریم‌ها یکی از زمینه‌های  اصلی ایجاد بحران‌های انسانی در سراسر جهان است. ما به شدت اعمال تحریم‌های یک‌جانبه توسط برخی از کشورها و استفاده از آنها به عنوان اهرم سیاسی در روابط دوجانبه را محکوم می‌کنیم. در حالی که منطقه ما مستعد بلایای مختلفی مانند زلزله، خشکسالی، گرد و غبار، طوفان شن و همچنین سیل است که منابع را تحلیل می‌برد، جمهوری اسلامی ایران به شدت از بار اضافی که این تحریم‌های غیرقانونی بر آن وارد می‌کنند آسیب دیده است.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در پایان گفت: علاوه بر چالش‌های فوق، منطقه غرب آسیا، از چالش‌های زیست‌محیطی مختلفی از جمله تغییر اقلیم، بیابان‌زایی، طوفان شن و گرد و غبار، کمبود آب و از دست دادن تنوع زیستی رنج می‌برد. رسیدگی به چنین مشکلاتی مستلزم همکاری قوی منطقه ای و جهانی است. به‌منظور مقابله با چنین چالش‌هایی، مایلم به اطلاع برسانم که جمهوری اسلامی ایران به همراه آژانس‌های تخصصی مربوطه سازمان ملل متحد، کنفرانس بین‌المللی مبارزه با طوفان‌های شن و گردوغبار را در سال ۲۰۲۳ برگزار خواهد کرد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *