اختر: بازگشت کی‌روش به ایران اشتباه بود/ بازیکنان مسن باید از تیم ملی خداحافظی کنند

۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۵:۰۰
کد خبر: ۴۵۴۴۹۱۸
دسته بندی‌: ورزشی ، عمومی
پیشکسوت فوتبال گفت: کی‌روش نباید به ایران بازمی‌گشت و هر کسی که او را آورد، اشتباه کرد.

ادموند اختر در گفت‌وگو با میزان، درباره عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اظهار داشت: اگر ایران در این جام ۸۰ درصد شانس صعود داشت؛ کی‌روش آن را به صفر رساند. بازیکنان ایران در بازی آخر آنقدر خسته بودند که نمی‌دانستند برای کجا بازی می‌کنند. کی‌روش همه کار کرد که دوباره در جام جهانی حضور داشته باشد. رفت کلمبیا موفق نبود و اخراجش کردند؛ بعد از آن رفت مصر و در آن جا هم فرصت حضور در جام جهانی پیدا نکرد و آمد ایران که به جام جهانی صعود کرده، یعنی لقمه آماده! اسکوچیچ هرچقدر هم بی تجربه بود، اما همین نتایجی که کی‌روش گرفت را هم او می‌توانست بگیرد.

وی افزود: کی‌روش یک تیم مسن با بالاترین میانگین سنی بین تمام تیم‌های حاضر در جام جهانی با خود برد و این گونه در بازی آخر حتی جان نداشتند بدوند، چه برسد به خلق موقعیت! ابوالفضل جلالی که بازیکن جوان تیم ملی بود دیدید که در نیمه دوم بازی با آمریکا وارد زمین شد و چقدر با انرژی بازی کرد. شما چطور محبی، قایدی و نورافکن را خط زدی بعد حاج‌صفی و علی کریمی و انصاری‌فرد را با خود بردید؟ اصلاً این گونه نیست که قرار باشد هر بازیکنی که لژیونر بود ستاره هم باشد.

*هر کسی کی‌روش را آورد، اشتباه کرد

کارشناس فوتبال اضافه کرد: کی‌روش نباید به ایران بازمی‌گشت و هر کسی که او را آورد، اشتباه کرد. اسکوچیچ برای این تیم زحمت کشیده بود و باید در جام جهانی روی نیمکت تیم ملی می‌نشست. کی‌روش ترکیب خیلی ناهماهنگی را برای تیم ملی چید و باعث شد تا چنین شکست سنگینی رقم بخورد. اسکوچیچ هم این باخت‌ها را در جام جهانی می‌گرفت، چرا پس یک مربی نتیجه‌گرا مثل کی‌روش را آوردید؟

پیشکسوت فوتبال در مورد اینکه فوتبال ایران از فرصت جام جهانی بهره‌ای نبرد، تاکید کرد: تنها ستاره تیم ملی فوتبال ایران طارمی است و او در استاندارهای فوتبال جهان است. طارمی در تیم ملی همیشه بزرگی می‌کند، در بازی با انگلیس هم شایستگی خودش را نشان داد. جام جهانی برای بازیکنان جوانتر یک ویترین است که با ارائه شایستگی خودشان به تیم‌های بزرگ دنیا ترانسفر شوند. اگر بازیکنان آینده‌دار را به جام جهانی می‌بردند حداقل آنها برای حضور در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا با تجربه‌تر می‌شدند.

*بخاطر بی‌تدبیری برخی از صعود بازماندیم

وی در پاسخ به این سوال که آیا باید برای بازیکنان تیم ملی پاداش در نظر می‌گرفتند، تصریح کرد: بازیکنان قبل از حضور در جام جهانی به دنبال واردات خودروی خارجی به کشور بودند و زمانی که بدون هیچ کار مثبتی از جام جهانی بازگشتند پاداش گرفتند. اگر قرار باشد به فوتبالیست‌ها بابت عدم صعود به مرحله بعد پاداش بدهند به قهرمانان رشته‌های کشتی، والیبال و ... هم باید پاداش بدهند تا همه ملی‌پوشان با تمام وجود برای موفقیت تیم ملی زحمت بکشند.

اختر در پایان درباره جام ملت‌های آسیا و بهترین راهکار برای حضور قدرتمند ایران در این تورنمنت خاطرنشان کرد: اصول پیشرفت اینگونه است که به بهترین شکل پوست اندازی انجام شود و بازیکنان مسن از تیم ملی خداحافظی کنند تا جا برای بازیکنان جوان باز شود؛ کاری که در بسیاری از باشگاه‌ها و تیم‌های ملی در سراسر دنیا انجام می‌شود. ۴ سال پیش در جام جهانی ۲۰۱۸ تا حدودی موفق بودیم، اما الان می‌توانستیم به سادگی از گروهمان صعود کنیم، اما بخاطر بی‌تدبیری برخی، ما از حضور در این مرحله جاماندیم. امیدوارم با یک ورژن جدید و جوان وارد جام ملت‌های آسیا شویم.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *