آزادی هزار و 200 نفر از بازداشت شدگان ناآرامی‌های اخیر/ آخرین جزئیات پرونده عاملان شهادت شهیدان سلیمانی، فخری‌زاده و روح الله عجمیان/ حکم بدوی پرونده حبیب الله چعب صادر شد

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱:۲۸
کد خبر: ۴۵۴۴۳۱۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
نشست سخنگوی قوه قضاییه با اصحاب رسانه امروز برگزار شد.

خبرگزاری میزان_ مسعود ستایشی در نشست خبری امروز «15 آذر» با بیان اینکه در آستانه نزدیک شدن به ایام حزن انگیز بانوی دو عالم حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) هستیم، اظهار کرد: حضرت فاطمه (س) الگوی تمامی مسلمانان بلکه تمام بشریت اعم از مسلمان و غیر مسلمان، شیعه و سنی، مردان و زنان با تمام رنگ‌ها و سلایق و طیف‌ها است.

وی با اشاره به دریافت درس‌هایی از زندگی کوتاه اما پر برکت این بانوی اسلام، گفت: در حوزه‌های مختلف اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی، می توان درس‌های بزرگی از حضرت فاطمه (س) دریافت کرد.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: زندگی مومنانه، پرهیزگارانه، تربیت نسل نو با آموزه‌های الهی و اسلامی و بذل جان عزیزشان و شهادت در راه آرمان عدالت، ولایت و تبعیت از امام جامعه اسلامی از جمله نگاه تابناک به این بانوی بزرگ اسلام است.

ایستادگی دانشجویان در مقابل سلطه گری آمریکا

وی با اشاره به گرامیداشت سالروز 16 آذر که مصادف با روز دانشجو است، گفت: روز دانشجو روز مبارکی است، روزی است برای یادآوری استکبار ستیزی و همچنین روزی برای یادآوری ایستادگی دانشجویان در برابر آمریکای جهان خوار و مقاومت آنان در برابر سلطه جویی و خوی تجاوز گری این رژیم است.

ستایشی ادامه داد: آمریکا امروز؛ مظهر سلطه طلبی، دسیسه چینی، خدعه و نیرنگ علیه ملت‌های آزاده طلب خاصه ملت بزرگ ایران است، راه اندازی مکرر کودتا، دسیسه چینی برای حذف مردم سالاری و وابسته کردن حکومت‌های وابسته به این دولت، جاسوسی و کشتن آدم‌های بی گناه در لوای دروغین حقوق بشر از جمله اقداماتی است که آمریکا در قالب آزادی و دموکراسی ابراز و به آن‌ها عمل می‌کند.

وی افزود: آمریکا و ایادی آن برای ادامه سلطه گری و بازگشت به ایران با سد آهنی و مقاومی همچون دانشجویان این سرزمین برخورد کردند، دانشجویانی که برخواسته از متن ملت و مقابله کننده با توطئه چینی‌های دشمنان است.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: دانشجویان ما به عنوان رزمندگان صف اول و خط مقدم علمی و عملی جبهه مقابله با طمع ورزی‌های آمریکا بارها نشان دادند که تلاش دشمن برای تبدیل دانشگاه به پاتوق سیاسی محکوم به شکست بوده است.

وی با اشاره به تبیین اقدام اخیر رئیس قوه قضاییه و دستور برای آزادی زندانیان، گفت: با پیروزی تیم ورزشی ما در یک مسابقه جهانی و شادی و سرور ملت ایران از این پیروزی و مطابق آن برای استمرار بخشیدن به این سرور دستوراتی ابلاغ کرد که این اقدام در راستای استمرار سیاست رافت اسلامی بود.

ستایشی گفت: نگاه قوه قضاییه ایجاد آرامش، آسایش، وفاق دوستی و صمیمت بین آحاد جامعه است؛ تاکید بر این بود که با این اقدام و رافت اسلامی آن‌هایی که متنبه شدند و توبه کردند و از عملکرد خود پیشمان و نادم بودند، به دامان خانواده و اجتماع برگردند.

وی افزود: دستور آزادی زندانیان از جمله زندانیان اغتشاشات اخیر که نقش لیدری و هدایت کنندگی در اغتشاشات را نداشتند و همچنین صدمه‌ای به جان، مال و مردم نزدند؛ با تمسک به قائده رافت اسلامی و تمهیدات قانونی توسط رئیس قوه قضاییه صادر شد.

آزادی هزار و 200 نفر از افراد بازداشتی در ناآرامی های اخیر

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: براساس آخرین گزارش‌ها پس از صدور دستور رئیس قوه قضاییه و انجام اقدامات قضایی پس از این دستور، قریب به یک هزار و 200 نفر از بازداشت شدگان آزاد شدند.

وی افزود: این اقدام رئیس قوه قضاییه مورد استقبال عمومی و نخبگان در جامعه واقع و موجب شد آرامش، صفا، صمیمت و همدلی به نحو مناسب استقرار و استمرار پیدا کند. این اقدام نشانه دیگری از اتحاد ملی در برابر افراد اندک بدخواه ملت ایران و نماد هبستگی عمومی در برابر دشمنان که نمی‌توانند در درون صفوف ملت رخنه کنند، بود. ملت در برابر دشمن در تمام میادین ورزشی، سیاسی و علمی متحد و یکپارچه هستند.

ستایشی با بیان اینکه بار تلاش دشمن نشان داد که در تحریم ورزش خاصه فوتبال کشور و تصاحب فرزندان عزیز ملت ناکام و شکست خورده است، اظهار کرد: تمام قلب‌ها برای ایران متحد و یکپارچه می‌تپد، این آزادی‌ها به معنای چشم پوشی کامل از اقدامات برخی از آشوب طلبان که در این صفوف بودند نبوده و به معنی این هم نیست که رسیدگی به این پرونده‌ها صورت نگرقفته و ما از آن عبور کردیم، بلکه به تمامی این پرونده‌ها با تمسک به موازین شرعی و قانونی رسیدگی خواهد شد.

وی افزود: در قبال دروغ پردازی‌ها و شایعه سازی‌هایی که در افکار عمومی صورت می‌گیرد، اقدام قانونی انجام شده است و افراد نسبت به نکات و ادعاهای خود باید سند ارائه کنند، ادعای بدون پشتوانه، دروغ پردازی و شایعه سازی در فضای افکار عمومی به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: هر فردی که ادعایی در فضای مجازی مطرح می‌کند باید برای آن مدارک مثبته، مستدل و مستند ارائه کند، دستگاه قضایی از افرادی که با روان مردم بازی و نظم جامعه را مختل می‌کنند، نخواهد گذشت.

وی افزود: قوه قضاییه نسبت به از دست رفتن 200 شهروند کشور که به دلیل ادعاهای دروغ، بی پایه و تحرکات بیگانگان، عوامل رسانه‌های آن‌ها به شدت حساس بوده و مطمئن باشید خون‌های ریخته شده را مورد به مورد مطالبه خواهد کرد و گریبان مسببان این آشوب‌ها را هرگز رها نخواهد کرد.

ستایشی تاکید کرد: دادگاه‌های اتفاقات اخیر در حال برگزاری است و مسببان و متهمان ان با سرعت و با جدیت لازم مورد محاکمه قرار گرفته و به سزای اعمالشان خواهند رسید، تمامی دادگاه‌ها در حال پیگیری است و به مرور اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

بین معترض و اغتشاشگر تفاوت وجود دارد

وی در پاسخ به این سوال که افرادی که هم اکنون در زندان هستند، معترض هستند یا اغتشاشگر و جرمشان چیست؟، گفت: معترض با آشوبگر فرق دارد، در چندین مرحله این موارد را تفکیک و بر طبقه بندی ها تاکید کردیم اما آنچه مشخص است اینکه نظام جمهوری اسلامی برای معترضان به موجب قانون اساسی کشور، احترام قائل است و شرایطی را در سقف این قانون برای آنها مشخص کرده است.

ستایشی گفت: کسانی که معترض هستند و صرفا برای حرفی که داشتند بازداشت شدند و موجبات آزادی‌شان فراهم شده است، برخی ها از این ها نیز بنا بر تحقیقات و بررسی هایی که صورت گرفته، تحت قرارهای تامینی آزاد شده اند، فقط اغتشاشگرانی که به جان، مال و ناموس مردم و اموال عمومی و دولتی و خصوصی متعرض شده و اقدام علیه امنیت کشور کردند، کار داشتیم و اینها در شمول افرادی هستند که قرارهای قانونی شدید در موردشان صادر شده است و هم اکنون برخی از اینها مشمول رحمت نبودند، در بازداشت هستند و نگاه ما در دستگاه قضایی این است که با سرعت و دقت اینها را در مرحله رسیدگی تعیین تکلیف کنیم.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: آنچه در حوزه رسانه مشخص است اینکه رسانه های بیگانه همواره دنبال آشوب میدانی و انحراف افکار عمومی در کشور هستند. آنها دنبال ایجاد اختلال و برهم زدن اوضاع هستند. آنهایی که این کارها را انجام می دهند، صلاحیت اظهار نظر و طرح ادعا ندارند. حق ندارند نسبت به فرآیند و روندهای قانونی ما اظهارنظر کنند. اینکه یک رسانه تروریستی و تروریست پرور و تجزیه طلب بیگانه که میدان دار قتل و تعدی به جان و مال و ناموس مردم ما هستند برای حمایت از برخی افراد گول خورده و گروهک های تروریستی، آنها را معترض معرفی کنند، جای تعجبی ندارد و بیش از این از آنها انتظار نداریم.

وی گفت: در همان کشوری که رسانه های بیگانه استقرار دارند و اقدام های تروریستی خود را با سلاح ، تصویر و قلم و شبهه افکنی دیکته و تئوریزه می کنند، اقدام مسلحانه علیه شهروندان و حافظان امنیت و زنان، جوانان و کودکان را بنام اعتراض به رسمیت نمی شناسند.

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: کسانیکه امنیت مردم و شهروندان را به مخاطره می اندازند و به جان و مال مردم تعدی می کنند و دست به اقدامات خشونت بار غیر انسانی و تروریستی با تمسک به سلاح گرم و سرد می زنند، و برای برهم زدن امنیت، شهروندان دیگر را تشویق می کنند و اقدام به شرارت علیه مردم می کنند از سوی نیروهای امنیت شناسایی و بازداشت می شوند.

ستایشی عنوان کرد: دشمن از پیاده نظام خود که ما آنها را اغتشاشگر می نامیم حمایت می کند، ما باید دشمن شناسی داشته باشیم و بدانیم اینها در کجا ایستاده اند. سوال این است که کسانی که دست به جنایت زده و مردم و نیروهای حافظ امنیت را در خیایان سنگ باران و شکنجه کرده و با سلاح گرم کودکان را در حرم حضرت شاهچراغ و یا آن کودک عزیز ایذه ای را به شهادت می رسانند، آیا معترض نام دارند؟

وی خاطرنشان کرد: کسیکه اموال خصوصی، دولتی را تخریب و آتش می زند و هزاران میلیارد صدمه به اموال عمومی وارد می کند، ایا معترض است؟ اگر آنها معترض هستند پس تروریست چه کسانی هستند؟ برخی از بازداشت شدگان خود نسبت به اقداماتی که کرده اند، لب به اعتراف گشوده اند. وقتی حوادثی مانند مشهد و کرج رخ می دهد، باید دید حرف چیست و نباید چنین افرادی را معترض بدانیم و اقداماتشان را اعتراض تلقی کنیم.

تعدادی از اتباع بیگانه در اغتشاشات اخیر بازداشت شدند

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه تعداد اتباع خارجی در رابطه با اغتشاشات اخیر در کشور، دستگیر شده اند و اینکه آیا حکم قضایی آن ها صادر شده است؟، گفت: در این رابطه یک مجموعه در حوزه امور بین الملل وجود دارد که اموری را در این حوزه به صورت ستادی تمشیت و پیگیری می‌کنند، همچنین اداره بین الملل دادستانی کل نیز در دادستانی کل کشور مستقر است که این دو مجموعه به اتفاق مجموعه وزارت خانه های کشور و اطلاعات در این خصوص اقداماتی را به صورت منسجم و کارشناسی انجام و پرونده دستگیری اتباع خارجی در رابطه با اغتشاشات اخیر را در حوزه ستادی مورد بررسی و تدبیر قرار داده اند همچنین مسائل این حوزه واجد طبقه بندی است که متعاقباً به سمع و نظر خواهد رسید.

ستایشی بیان کرد: در حوزه معاونت بین الملل و ستاد حقوق بشر نیز کارهای بسیار موثری صورت گرفته است به طوری که کمیته ویژه ای با مشارکت دادستان تهران و ضابطین خاص که در این موضوع موثر و ذی مدخل هستند ماموریت پیدا کرده اند تا تحقیقات جامعه را در پیرامون موضوع مطروحه انجام دهند و تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: بر اساس بررسی های مربوط به حوزه کاربردی، تعدادی از اتباع در اغتشاشات اخیر دستگیر شده اند که اتهام آنها اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی بوده و برخی از آنها پس از تحقیقات صورت گرفته با قرار نهایی لازم در مرحله دادسرا آزاد شده اند، پرونده برخی دیگر نیز جریان دارد و تحت قرار تأمین است، تحقیقات در رابطه با این موضوع ادامه دارد.

آزادی بازداشت شدگان حوادث اخیر با قرار وثیقه

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تعهدات خاصی از آزادشدگان پیرو بازی فوتبال ایران گرفته شده و بررسی جرم آن‌ها به چه زمانی موکول خواهد شد، بیان کرد: برخی از این افراد حتی شب قبل و یا روز بازی سوم ایران با تدابیر و نظارتی که صورت گرفت، آزاد شدند و اتهاماتشان نیز اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم برعلیه امنیت داخلی و فعالیت تبلیغی علیه نظام بود.

وی تاکید کرد: این افراد مطالبی را ابراز داشتند که در ادامه تحقیقاتی در این زمینه صورت گرفت، لذا نهایتا مسئله منجر به صدور قرار وثیقه شد و در نهایت با نگرشی رافت آمیز و ایجاد همدلی و صمیمیت، مقرر شد تا افراد با اخذ وثیقه آزاد شوند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: قطعا نظارت و تدابیر خاصی بر روی افرادی که حاضر شدند و افرادی که حاضر نشدند و نیامدند و آن‌هایی که اظهارات غیر مستند و بدون مدرک و دلیل دارند و همچنین اظهاراتی که محرک و مشوق است و افکار عمومی را به سمت آشوب هدایت می‌کند وجود دارد.

وی افزود: اگر این‌ها صورت پذیرد و کسانی که مرتکب این افعال شوند با نظارت قضایی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت و اگر افرادی که با قرار وثیقه و کفالت آزاد شده‌اند به اعمال گذشته دست بزنند احضار خواهند شد و باید پاسخگوی عمل خود باشند.

ستایشی تصریح کرد: نسبت به موضوعاتی که متعاقبا صورت می‌پذیرد اهتمام و جدیت ما در برخورد قاطع با بحث تشویش، تحریک، تشویق، دروغ پردازی و شایعه پراکنی است، عزم قوه قضاییه جزم است تا اجازه ندهد احدی روان مردم را به هم بریزد.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده شهادت شهید سلیمانی

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سال گذشته نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به خسارت ناشی از شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شعبه 55 دادگاه عمومی و حقوقی تهران برگزار شد اما تاکنون رایی در این رابطه صادر نشده است و اینکه چه زمانی رای این دادگاه صادر خواهد شد، گفت: ضمن احترام و ادب به روح پرفتوح شهید والامقام سپهبد حاج قاسم سلیمانی عزیز، شهادت این شهید عزیز دو محور حقوقی و کیفری مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در رابطه با جنبه کیفری، با توجه به اینکه شرایط آن حوزه ارتباطات بین الملی نیز دارد در دادسرای ناحیه عمومی انقلاب تهران ویژه امور بین الملل رسیدگی می‌شود، پرونده مورد رسیدگی واقع شده است و قرار نهایی برای این پرونده در شرف صدور است.

ستایشی ادامه داد: نسبت به اینکه وزارت خارجه در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است باید از ظرفیت‌های کنوانسیون 1973 برابر مصوبه شورای عالی امنیت ملی برخودار شویم و وزارت امور خارجه نیز نهایت تلاششان را برای بهره مندی از این ظرفیت داشتند و با حافظ منافع ایران در سوئیس مکاتباتی را انجام دادند که این اقدامات در جهت نهایی شدن موضوع و رسیدن به هدف موثر است.

وی افزود: در رابطه با شعبه 55 اقدامات درحال رسیدگی است و با توجه به حساسیت‌های موجود این اقدام با دقت و سرعت و نظارت رئیس کل دادگستری استان تهران در حال انجام است و به محض وصول نتیجه، موارد به سمع و نظر مردم خواهد رسید.

صدور حکم پرونده اکبر طبری

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پرونده اکبر طبری، گفت: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته حکم پرونده اکبر طبری در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک صادر شده است و کلیه اموالی که موضوع بزه پولشویی بوده ضبط شده است همچنین یک چهارم از اموال نیز با نظر کارشناس به قیمت روز برابر قانون حاکم در زمان وقوع جرم به عنوان جزای نقدی در نظر گرفته شده است.

حکم پرونده گروهک تروریستی تندر به زودی صادر می شود

ستایشی در مورد آخرین وضعیت پرونده تروریستی جمشید شارمهد گفت: اتهام وی افساد فی الارض از طریق طراحی و هدایت اقدامات تروریستی از جمله بمب گذاری ها در حسینه شیراز در 24 فروردین 1387 که منجر به شهادت 14 شهید و 300نفر زخمی شد و از وقایع فراموش نشدنی است وهمچنین بمب گذاری در سدی در شیراز و آتش زدن برخی از اماکن در آن مناطق است که بزودی کیفر وی اعلام خواهد شد ، پرونده نیز در شرف اتمام و به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.

تا کنون ۷ جلسه پرونده سرکرده گروهک تروریستی تندر گذشته این است و جلسات دیگر نیز به زودی تشکیل و تعیین تکلیف خواهد شد.

آخرین وضعیت پرونده شهید فخری زاده

ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده شهید فخری زاده گفت: پرونده شهید فخری زاده، این دانشمند هسته ای بزرگ کشورمان 15 نفر متهم دارد که 9 نفر آنها به اتهام مشارکت در فساد فی الارض از طریق ترور و مشارکت در همکاری اطلاعاتی و جاسوسی به نفع رژیم صهیونیستی در دادگاه انقلاب اسلامی در دست رسیدگی است و به محض حصول نتیجه، مطالب اعلام خواهد شد.

صدور حکم اعدام برای حبیب الله چعب

وی درباره آخرین وضعیت پرونده حبیب الله چعب نیز بیان کرد: اتهام این فرد افساد فی الارض از طریق سرکردگی و هدایت گروهک تروریستی حرکت النضال است و اقدامات مذبوحانه ای صورت داده و اقدامات تروریستی شان در خوزستان فراموش نشدنی است و برای این اقدامات شان من جمله ترورشان در رژه 31 شهریورماه سال 97 در اهواز که منجر به شهادت 25 شهید بزرگوار و 62 زخمی شد و اقدام به انفجار بانک سامان در سال 84 منجر به شهادت 8 شهید و 26 زخمی شده است که چعب به اعدام محکوم شده است.

ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قوه قضاییه در خصوص مقوله حجاب چه سیاستی را دنبال خواهد کرد، گفت: بحث حجاب موضوع یک قوه نیست و فراقوه‌ای است. در این رابطه سه قوه باید نشست داشته باشند و در جلسات تخصصی کارشناسانه در این خصوص تصمیم گیری و موارد را برای اجرا ابلاغ کنند.

وی افزود: در سه قوه این جلسات تخصصی برقرار شده است و کارشناسان قوه قضاییه در کارگروه‌های مربوطه حضور دارند و در راستای بررسی اجرای راهکارهای حجاب عمل می‌کنند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: موضوع حجاب یک بحث فرهنگی و پذیرفته از سوی آحاد جامعه در طول تاریخ است و این بحث دارای پیشینه است، باید همفکری، خرد جمعی و به صورت یکپارچه از ارزش‌های خود صیانت و پاسداری کنیم و نسبت به آن ارزش‌های حساسیت به خرج دهیم.

رسیدگی به پرونده اغتشاشات در کوتاه ترین زمان

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه برای تسریع در رسیدگی و مختومه شدن پرونده های متهمان اغتشاشات اخیر بازه زمانی مشخصی را مدنظر دارید؟، گفت: پرونده محمد قبادلو در تهران، تاریخ جنایت ۳۰ شهریور ماه و تاریخ دستگیری نیز ۳۰ شهریورماه بود یعنی وقفه ای میان ارتکاب جنایت و شناسایی و دستگیری متهم وجود نداشت همچنین برگزاری دادگاه پس از مراحل تحقق، بررسی،جلب دادرسی و صدور کیفرخواست در ۲۰ آبان ماه سال جاری و صدور حکم اولیه ۲۵ آبان ماه با رعایت جامع موازین شرعی و قانونی صورت گرفت.

وی افزود: رئیس قوه قضاییه، دادستان کل کشور، روسای دادگستری های تمامی استان ها و...تمامی پرونده های متهمان اغتشاشاگران اخیر را رصد و بررسی می‌کند.

ستایشی بیان کرد: رسیدگی به پرونده مجید رضا رهنور که عامل شهادت دو بسیجی به نام های دانیال رضازاده و حسین زینال زاده بود تاریخ حادثه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۱و زمان دستگیری ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱ است و کیفرخواست نیز ۳ آذر ماه صادره شده زمان برگزاری دادگاه نیز ۸ آذر است بنابراین با سرعت و دقت به این پرونده ها رسیدگی می‌شود در حالی که تمام قواعد و ضوابط را نیز رعایت می‌کنند.

وی در ادامه گفت: اهتمام بر این است تمام اقداماتی که صورت میگیرد براساس موازین شرعی، مقررات قانونی و رعایت اصول و قواعد باشد.

ستایشی بیان کرد: تمام تلاش ضابطین و دستگاه قضایی این است که با قدرت، قوت، قاطعیت و توجه به ابعاد، زوایا و ظرافت های پرونده ها، حکم قضایا را صادر کند.

صدور حکم پرونده عاملان شهدت شهید عجمیان

ستایشی در پاسخ به سوالی درباره رسیدگی به پرونده شهادت بسیجی شهید سید روح الله عجمیان و اظهارات رئیس دستگاه قضا مبنی بر زمان صدور احکام این پرونده تا روزهای آینده، بیان کرد: به استناد مدارک موجود، اهتمام ما بر این بوده که در کوتاه ترین زمان ممکن و مطابق موازین قانون و با دقت کامل فرآیند رسیدگی به این پرونده صورت گیرد، پرونده شهادت دو تن از مدافعان امنیت در مشهد و برخی دیگر از استان‌ها هم همین وضعیت را دارد.

وی با بیان اینکه تعدادی از اغتشاشگر در آرامستان بهشت سکینه به بهانه شرکت در مراسم چهلم یکی از جانباختگان اغتشاشات اخیر، این حادثه را رقم زدند، گفت: این افراد با ایجاد یک زنجیره انسانی و مبادرت به ریختن سنگ، چوب و نخاله ساختمانی، اقدام به بستن آزادراه کرج – قزوین می‌کنند و نهایتا عبور و مرور خودروها را مختل و اموال عمومی و خصوصی را تخریب کرده و ماموران را مورد ضرب و جرح قرار می‌دهند.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: در روز 12 آبان و در جریان این حادثه شنیدم که اغتشاشاگران برادرمان روح الله عجمیان را مورد تعرض و ضرب وشتم قرار داده و نهایتا وی را به درجه شهادت نائل می‌کنند که نحوه شهادت وی بسیار دلخراش بود.

وی افزود: به محض وقوع این حادثه، با نظارت رئیس کل دادگستری استان البرز و دادستان مرکز استان پرونده‌ای در دادسرای جنایی و جرائم خاص در کرج تشکیل شد. همچنین بازپرس ویژه در این زمینه تعیین شد و دستورات ویژه لازم جهت شناسایی و بازداشت متهم و متهمان صادر شد.

ستایشی بیان کرد: بنا بر پیگیری‌هایی که رئیس قوه قضائیه شخصا در مورد این پرونده داشت و تماس‌هایی که با رئیس کل دادگستری استان البرز بر قرار کرد، فرایند شناسایی و دستگیری تمام متهمان دخیل در این جنایت و با استفاده از ظرفیت ضابطان صورت پذیرفت و تحقیقات لازم و محاکمه سریع در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در این پرونده تاکید شده بود که احکام این پرونده باید قاطع و بازدارنده باشد. پیرو دستوری که رئیس دستگاه قضا صادر کرد، متهمان، به تدریج شناسایی و بازداشت شدند.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه جایی برای به اصطلاح بزن و درویی وجود ندارد، بیان کرد: از این رو متهمان باید بیایند و پاسخ اعمال خود را بدهند. بلافاصله بعد از دستگیری متهمان اصلی در 21 آبان‌ماه، کیفرخواست متهمان این پرونده صادر شد. در این پرونده در مجموع برای 16 نفر از متهمان قرار جلب دادرسی صادر شده است و در تاریخ 9 اذر ماه سال جاری – کمتر از یک ماه از شهادت شهید عجمیان – جلسات دادگاه صالحه برای رسیدگی به اتهام این 16 نفر برگزار شد.

وی افزود: همچنین باتوجه به شرایط برخی ازمتهمان، همزمان جلسات دادگاه کیفری یک استان که ویژه رسیدگی به جرایم اطفال هست با حضور متهمان، وکلای آن‌ها، مددکاران سازمان بهزیستی و والدینشان برگزار شد.

ستایشی تاکید کرد: پس از برگزاری جلسات دادگاه، ختم رسیدگی از ناحیه مرجع رسیدگی کننده صادر و اعلام شد. در تاریخ 14 آذرماه،یعنی در حدود یک ماه بعد از جنایت، احکام اولیه این پرونده صادر شد.

صدور حکم اعدام برای 5 نفر

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه این احکام با رعایت موازین شرعی و قانونی و بازدارندگی صادر شد، اظهار کرد: براساس احکام صادره برای 5 نفر از متهمان که اقدامات موثر و اصلی آن‎ها از قبیل جرح با چاقو و ضرب و جرح با سنگ و مشت و لگد به شهید و کشیدن بدند برهنه در اسفالت خیابان، منتهی به شهادت روح الله عجمیان شد به اعدام و یازده متهم دیگر از جمله آن سه جوان کمتر از 18 سال، به حبس‌های طویل المدت محکوم شدند. احکام صادره غیر قطعی است و مربوط به دادگاه بدوی است و درصورتی که اعتراضی انجام شود برابر مقررات قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.

ورود بیش از 2 میلیون پرونده به شوراهای حل اختلاف

وی درپاسخ به سوالی درباره مقایسه آمار پرونده های وارده به دستگاه قضایی از شورا حل اختلاف و تشخیص ادارات کار به قوه قضاییه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت:تصمیمات متخذه در این نهادهای شبه قضایی می تواند در دیوان عدالت اداری می تواند مورد اعتراض واقع شود.

ستایشی بیان کرد: میزان پرونده‌های وارده شوراهای حل اختلاف در 6 ماهه نخست امسال 2 میلیون 436 هزارو 487 فقره است که از این میزان، آنچه برآمد گزارشی که ارائه کردند، حدود 2 میلیون 371 هزار فقره وارده شهری بوده است و میزان وارده روستاها 65 هزار و 400 فقره بوده است . از این میزان وارده حقوقی 1 میلیون و 701 هزار و 20 فقره بوده است و از این میزان 735 هزار و 467 فقره به پرونده های کیفری تعلق پیدا می کند.

وی عنوان کرد: 98.8 درصد حجم پرونده های وارده های 1401 مختومه شده است، در 6 ماهه نخست 1400 از میزان 2 میلیون و 230 هزار و 36 فقره پرونده وارده حدود 99.9 درصد مختومه شده اند، این نشانه فعالیت موثر و خاضعانه و خاشعانه نهاد خوب و موثر در تشکیلات قضایی است.

سخنگوی دستگاه قضا تاکید کرد: اگر نگاهی به سرانه وارده به شعب اجرای احکام و میزان پرونده های مختومه در این شعب داشته باشیم، در بازه های زمانی مورد بحث جملگی دلالت بر فعالیت موثر این مجموعه است، اما یک نکته جالب میزان پرونده هایی است که منجر به صلح و سازش می شود، در 6 ماهه اول 1401 از میزان 1 میلیون و 629 هزارو 752 فقره پرونده قابل سازش، 42.31درصد منتهی به صلح و سازش شده است.

وی گفت: در 6 ماهه 1400 این رقم 38.25 درصد در پرونده های قابل سازش بوده است و با ملاحظه دقیق متوجه می شوید میزان سازش، علیرغم افزایش پرونده ها افزایش یافته است. میزان پرونده های قابل سازش 1میلیون و 477 هزارو 726 فقره بوده است. پرونده های حقوقی و کیفری آمارهای دیگری دارند و آمار شعب رسیدگی کننده کمتر شده و چابک سازی شده است و موجودی اول دوره نسبت به مدت مشابه گذشته کمتر شده است و مصالحه ها 22 درصد افزایش یافته است و وارده ها 9 درصد صعودی بوده و افزایش داشته و مختومه ها 8 درصد افزایش داشته است. اینها نشان دهنده موفقیت مجموعه های شورای حل اختلاف است.

ستایشی عنوان کرد: اعتراض به رای هیئت های طرح اختلاف اداره کار و امور اجتماعی که در دیوان عدالت اداری که فراوانی وارده آن در سال 1401 حدود 11 هزار و 663 فقره بوده است و 35 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته و اعتراض به آرای قطعی هیئت تشخیص، 4 هزار و 746 فقره بوده است و نسبت به سال قبل 7 درصد کاهش داشته است و اعتراض به رای قطعی هیئت تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی نیز 3 هزار 770 فقره بوده که 31 درصد رشد داشته و در مجموع با 31 درصد رشد مواجه بوده ایم.

اقدامات قوه قضاییه برای جذب نیروی انسانی

ستایشی در مورد گسترش مراکز قضایی، جذب نیرو و افزایش حقوق کارکنان گفت: نگاه ما به جذب حداکثری قضات است، جذب حداکثری بر اساس برنامه ریزی جذب های متفاوتی است از جمله جذب عمومی، اختصاصی، اداری و قضایی و جذب ویژه مناطق محروم است که در حال پیگیری و توجه ویژه به آن است .

سخنگوی قوه قضاییه گفت: تلاش این است که کمبود منابع انسانی مسئولیت پذیر، آگاه، متدین ،متعبد و آشنا به موازین و امور حقوقی را جبران کنیم که در قالب برنامه ششم این کار صورت گرفته اهتمام ویژه این است که در اسثنای بحث جذب مشکلات رفاهی و مالی همکاران نیز برطرف شود.

وی گفت: در مورد رفع تنگناها و مشکلات معیشتی، نقل و انتقالات قضات و فرایند جذب آنها جلسات متعدی در شورای معاونان قوه قضاییه با مدیریت معاون اول قوه قضاییه مطرح شده است و از جمله اولویت های اصلی و تمام مسئولین قوه قضاییه است که این مهم صورت پذیرد.

ستایشی افزود: رئیس قوه قضاییه به صورت مستمر و حتی روزانه موضوعاتی همچون معیشت کارکنان را پیگیری و شخصا در جهت تسریع در فرایند جذب منابع انسانی به ویزه قضات پیگیر هستند، در جلسه شورای معاونین نیز دغدغه های همکاران مطرح است و تصمیمات خوبی هم مطرح شد.

ستایشی گفت: در قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی که امسال تمدید شده است پیش بینی شده است که 800 قاضی جذب کنیم و قوه قضاییه از این ظرفیت قانونی استفاده کامل را داشته و برنامه این است که تا پایان سال بخش عمده ای از این ظرفیت قانونی محقق شود در پرسشی که از معاونت منابع انسانی درمورد استفاده از این ظرفیت قانونی داشتم اعلام کردند که فرآیند جذب تا پایان سال به نتیجه رسیده و عملیاتی می شود و تمام تلاش را برای استفاده از کل ظرفیت قانونی داشته باشندخواهند داشت.

سخنگوی قوه قضاییه گفت:قوه قضاییه در تلاش است توجه بیشتر به کارکنان و قضات مناطق محروم داشته باشد و به مرور تسهیلات خدمتی بیشتری را از جمله برای این مناطق همچون کردستان سیستان کرمان و... را داشته باشد چرا که به شدت عزم جزم است که از آنها پشتیبانی کرده و مشکلاتشان را منتقل کنیم.

ورود قوه قضاییه به موضوع ترک فعل مسئولان

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه قوه قضاییه چه برنامه ای برای برخورد با تخلفات و ترک فعل برخی مسئولان در دولت فعلی و قبلی دارد زیرا ۱۶۷ نماینده مجلس نامه ای درخصوص تخلف، سوءمدیریت و ترک فعل رئیس جمهور سابق به ستاد کرونا ارائه کردند و خواستار برخورد مراجع ذی صلاح شدند، گفت: قوه قضاییه براساس عدالت و انصاف مسائل را رسیدگی می‌کند و ترک فعل ها از ناحیه مسئولین قضایی، خصوصا از مجموعه سازمانی دادستانی کل کشور همچنین سازمان بازرسی کل کشور به جد، بدون وقفه و با نظارت هفتگی پیگیری و بررسی می‌شود.

وی افزود: در زمینه ترک فعل ها و برخورد با کسانی که مرتکب ترک فعل شده اند اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است و گزارشات به صورت عامه به رئیس قوه قضاییه ارسال می شود ولی اطلاع رسانی عمومی نشده است.

ستایشی اظهار کرد: در قوه قضاییه هیچ خط قرمزی جز رعایت عدالت و انصاف وجود ندارد و پرونده ها روند قانونی را طی می‌کنند و مورد توجه ، دقت و بررسی قرار می‌گیرند.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: با ترک فعل هایی که در حوزه حقوق اساسی صورت می‌گیرد برخورد می‌کنیم و برخی از پرونده ها به لحاظ حساسیت و شرایط نیاز به بررسی دقیق تری دارد که اقدامات لازم انجام می‌شود.

ستایشی گفت: نسبت به موضوع ترک فعل رئیس جمهور سابق نیز رسیدگی و بررسی های خوبی صورت گرفته است که گزارش آن به مبادی ذیربط داده شده است به محض اینکه شرایط فراهم شود اطلاع رسانی دقیق تری صورت خواهد گرفت.

فردی در زمینه بولتن‌ها در بازداشت است

وی در پاسخ به این سوال که اخیرا در اثر هک یک خبرگزاری داخلی، بولتن هایی که گفته می شود منتسب به این خبرگزاری هستند، پخش شده اند که موجب طرح مسائلی در این زمینه شده است، قوه قضاییه چه بررسی هایی در زمینه انجام شده است؟ گفت: متاسفیم این اتفاق برای خبرگزاری فارس افتاده است، در این راستا توجه به سایر مبانی لازم است تا ضریب های حفاظتی را بالا ببرند.

ستایشی خاطرنشان کرد: چیزی که بتوان به این عنوان بولتن ها را که در فضای رسانه ای مطرح شده است، ارتباطش با خبرگزاری مربوطه و وظایف و مسئولیت هایی که مربوط به آن است، دریافت نشده است اما یکی از افراد شاخص این رسانه اقداماتی را در این رسانه صورت داده و اخبار و اطلاعاتی را بدون صحت سنجی و استعلام لازم از مبادی جمع آوری کرده و اینها مورد تعرض واقع شده است.

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: اینکه چیزی مربوط به این خبرگزاری و مجموعه ارزشی و خدمتگزار این مجموعه باشد را دریافت نکردیم، تنها فردی است که مرتکب این اقدام شده و این فرد به موجب قرار صادره از سوی مرجع قضایی بازداشت شده است با توجه به حساسیت کار، تحقیقات ادامه دارد و نتایج در آینده نزدیک مشخص می شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *