وزارت بهداشت در اجرای قانون جوانی جمعیت فعال است

۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۳:۴۱
کد خبر: ۴۵۴۲۵۲۵
دبیر ستاد ملی جمعیت گفت: خیلی خوشحالم که وزارت بهداشت با سرعتی بسیار بیشتر از آنچه تصور می کردیم، در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت فعال است و تنها دستگاه اجرایی است که تا کنون 15 جلسه قرارگاه برگزار کرده است.

خبرگزاری میزان – سید کاظم فروتن در پانزدهمین نشست قرارگاه جوانی جمعیت وزارت بهداشت، اظهار داشت: وزارت بهداشت فعالانه پیگیر تحقق اجرای قانون جوانی جمعیت است اما برخی دستگاه ها به ویژه در زمینه فرهنگسازی، همچنان فعال نشده اند بنابراین از وزارت بهداشت و مدیران این وزارتخانه که علیرغم مشکلات و محدودیت ها، به اجرای این قانون اصرار دارند، تشکر می کنیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری نقشه راه را با تاکید بر کارهای فرهنگی و فرهنگسازی در مورد جمعیت ترسیم کردند. در کنار تدابیر قانون باید در حوزه فرهنگسازی در نظام عمومی و همچنین نظام بهداشتی و درمانی توجه کرد. یکی از دلایل ناباروری، دیر فرزندآوری است که نیاز به فرهنگسازی ویژه دارد.

دبیر ستاد ملی جمعیت با بیان اینکه دستگاه های مختلف باید در اجرای قانون جوانی جمعیت در کنار وزارت بهداشت مشارکت و نقش آفرینی کنند، یادآور شد: استانداران نقش ویژه ای در هماهنگی بین بخشی در استانها برای اجرای این قانون به عهده دارند و نیاز است که در این جلسات، حضور پیدا کنند چراکه برخی استانها از نظر شاخص های جمعیتی در وضعیت مناسبی قرار ندارند.

فروتن خاطرنشان کرد: نقش مراقبان سلامت، ماماها و بهورزان به عنوان حلقه های اول ارتباطات نظام بهداشتی با مردم، در زایمان، باروری و تحقق این قانون بسیار مهم و نیاز است به منظور تشویق زوجین به فرزندآوری، پاداشی برای آنها در نظر گرفته شود.

دبیر ستاد ملی جمعیت بر ضرورت استحکام خانواده ها یاد کرد و افزود: ارائه آموزش های ازدواج و خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز بدون استحکام خانواده ها منجر به فرزندآوری نمی شود و لازم است مشاوره های ازدواج به ویژه در 5 سال اول زندگی زوجین، تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha