پیش‌بینی 80 پروژه اضطراری برای مقابله با کم‌آبی

۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۶:۵۴
کد خبر: ۴۵۴۱۷۶۲
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای کشور از تدوین سند مدیریت تنش آبی سالانه در کنار اجرای 80 پروژه اضطراری برای مقابله با بحران آب در کشور خبر داد.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه اطلاعرسانی وزارت نیرو، هاشم امینی با اشاره به کاهش ذخایر منابع آبی کشور، از پیش‌بینی برنامه‌های مقابله با تنش آبی در شهرها و آبرسانی سیار در روستاهای کشور خبر داد.

معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای کشور در همین زمینه تصریح کرد: هم‌اکنون 257 تصفیه‌خانه فاضلاب در دست بهره‌برداری است.

تدوین سند مدیریت تنش آبی سالانه در کنار اجرای طرح‌های اضطراری

وی از پیش‌بینی برنامه‌های مختلف برای مقابله با تنش آبی سال جاری و سال آینده خبر داد و گفت: این مهم شامل طرح‌های اضطراری، طرح‌های اولویت‌دار، تدوین سند مدیریت تنش آبی سالانه، تدوین برنامه جامع چهار ساله و برگزاری جلسات فنی و کارشناسی با شرکت‌های آبفا و آب منطقه‌ای می‌شود.

امینی در تشریح تدوین برنامه جامع چهار ساله توضیح داد: افزایش ظرفیت مخازن آب؛ حفر، تجهیز و بازسازی چاه؛ پروژه‌های ارتقای کیفی و احداث و بازسازی خطوط انتقال، توزیع و ایستگاه پمپاژ از جمله مواردی است که در این حوزه پیگیری و اجرایی می‌شود.

معاون شرکت آبفای کشور با اشاره به برنامه‌ریزی برای پیشبرد 80 پروژه اضطراری در تامین آب شرب، اضافه کرد: هم‌اکنون 287 شهر در معرض تنش آب شرب هستند که از این بین 87 شهر در وضعیت اضطراری قرار دارند؛ اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های اضطراری تامین آب شرب برابر با 108 هزار میلیارد ریال است.

اجرای طرح جهاد آبرسانی به 10 هزار روستای کشور توسط وزارت نیرو

وی در ادامه به طرح آبرسانی سیار در روستاهای کشور اشاره کرد و افزود: به‌رغم سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در سالیان اخیر برای ایجاد تاسیسات آبرسانی در روستاها و شهرها و همچنین اجرای طرح جهاد آبرسانی برای تامین آب 10 هزار روستای کشور توسط وزارت نیرو، همچنان تعداد قابل ملاحظه‌ای از روستاهای کشور به دلایل مختلف از جمله خشکسالی و از بین رفتن منابع آبی، کمبود آب در فصول گرم سال، سخت‌گذر بودن و فاصله زیاد از منابع آبی و یا عدم توجیه اقتصادی؛ توسط تانکرهای سیار، آبرسانی می‌شوند.

معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای کشور در پایان با تاکید بر ضرورت تامین اعتبار به منظور اجرای طرح‌های آبرسانی سیار، خاطرنشان کرد: با توجه به لزوم تجهیز ناوگان آبرسانی تانکری در سطح کشور به منظور پاسخگویی به شرایط اضطراری، در سال‌های 1401 و 1402، خریداری 500 دستگاه تانکر آبرسانی ضروری است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *