لاوروف: در برابر دیپلماسی غربی مبتنی بر نفرت پراکنی و نقض حقوق بشر مقاومت می‌کنیم

14:13 - 10 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۳۸۱۲۶
وزیر خارجه روسیه در نشستی خبر مواضع سیاسی منطقه ای و بین المللی مسکو را توضیح داد.

خبرگزاری میزان – «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه در نشستی خبری درباره مسائل امنیتی اروپا موضع مسکو در موضوعات متعدد را تشریح کرد.

به گزارش «اسپوتنیک»، «لاوروف» درباره ناتو گفت: گسترش ناتو منجر به از دست دادن هژمونی و نقش سازمان امنیت و همکاری اروپا در منطقه شده است؛ ناتو تمام تعهدات خود را زیر پا می گذارد و به سمت شرق گسترش می‌یابد که تهدیدی برای امنیت ماست؛ پیوستن اوکراین به ناتو عواقب بسیار جدی خواهد داشت.

 وزیر خارجه روسیه افزود: ناتو می‌خواهد روسیه را از اروپا دور نگه دارد و آمریکا به دنبال بردگی جهان است؛ تمام ماموریت‌‎هایی که ناتو در آن شرکت داشت، شکست خورده اند.

وی تاکید کرد: اظهارات دبیرکل ناتو درباره لزوم تسلیح نیروهای اوکراینی برای برقراری صلح رویکردی نادرست و فراخوانی برای ادامه جنگ است.

«لاوروف» ضمن انتقاد از عملکرد شورای امنیت و همکاری اروپا اظهار کرد: شورای امنیت و همکاری اروپا تحت کنترل آمریکا است؛ این شورا به کمک به ملی گرایان اوکراینی در دونباس، اصول این سازمان را آشکارا نقض کرد؛ آمریکا از اوکراین برای تخلیه روسیه و فشار بر غرب برای خرید تسلیحات جدید آمریکایی استفاده می کند.

وی در ادامه گفت: رهبری لهستان در سازمان امنیت و همکاری اروپا در سال جاری بدترین رهبری در تاریخ این سازمان خواهد بود.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: ما در برابر دیپلماسی غربی مبتنی بر نفرت پراکنی و نقض حقوق بشر مقاومت خواهیم کرد.

«لاوروف» اظهار کرد: ما آماده بازگشت به گفت‌وگو با غرب در مورد تضمین های امنیتی هستیم، اما ناتو مایل به انجام این کار نیست؛ آمریکا و انگلیس هر کاری که می توانند برای طولانی شدن درگیری در اوکراین انجام می دهند.

وزیر خارجه روسیه در مورد جنگ اوکراین گفت: ما مراکز زیرساختی نیروهای اوکراینی را با سلاح‌های بسیار دقیق هدف قرار می‌دهیم؛ صدها مربی غربی در مناطق جنگی در اوکراین حضور دارند.

وی تاکید کرد که در صورت وقوع جنگ هسته ای هیچ پیروزی وجود نخواهد داشت و نباید اجازه شروع این جنگ را داد.

«لاوروف» همچنین گفت: نفت را به کشورهایی که سقف قیمت تعیین می‌کنند، صادر نمی‌کنیم؛ اروپا بار دیگر در حال بازگشت به روش‌های استعماری است، زیرا از منابع دیگر کشورها زندگی می‌کند.

وی در مورد مناقشه جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان نیز گفت: مرزهای جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان بدون مشارکت مسکو قابل ترسیم نیست.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *