ایروانی: اقدامات رژیم صهیونیستی علیه سوریه نقض حقوق بین الملل است

۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷:۱۴
کد خبر: ۴۵۳۶۴۲۸
سفیر ایران در سازمان ملل می‌گوید شورای امنیت باید اقدامات رژیم صهیونیستی در تجاوز و حملات تروریستی به سوریه را محکوم کند.

خبرگزاری میزان – «امیر سعید ایروانی»، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل، اقدامات رژیم صهیونیستی در نقض مکرر حاکمیت، تمامیت ارضی سوریه و هدف قرار دادن عمدی افراد و زیربناهای غیر نظامی به ویژه حمله به فرودگاه‌ها و کشتی‌های حامل کمک‌های انسانی در این کشور را نقض حقوق بین الملل، حقوق انساندوستانه بین المللی و منشور ملل متحد دانست و بر حق مشروع سوریه در دفاع از خود بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی تاکید کرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در جلسه شورای امنیت سازمان ملل پیرامون شرایط در خاورمیانه با تمرکز بر سوریه، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات این کشور را تشریح کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد: امنیت و ثبات در شمال سوریه تنها از طریق  حفظ و احترام کامل  به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور به دست می‌آید و هرگونه عملیات نظامی در شمال سوریه می‌تواند برای مسائل انسان دوستانه چالش برانگیز باشد و حتی آن را بدتر نماید.

سفیر و نماینده دائم ایران شرایط انسانی در سوریه را وخیم ارزیابی کرد و اضافه کرد: تداوم  مشکلات اقتصادی این کشور دارای تاثیرات گسترده ای است؛ در این رابطه یکی از مهم‌ترین مسائل ترسناک، شیوع وبا در سراسر سوریه است و این امر شرایط انسانی مخاطره آمیز سوریه را تشدید کرده است.

«ایروانی» همچنین  از تلاش‌های سازمان ملل و آژانس‌های وابسته به آن برای تامین کمک‌های انسانی جهت نیازمندان و همچنین همکاری در اجرای قطعنامه 2642 تجلیل کرد.

 وی افزود: تحریم‌های یکجانبه و به ویژه سختی‌های موجود در امر سلامت عمومی و امنیت غذایی که توسط کشورهای غربی تحمیل شده، شرایط انسانی سوریه را بدتر کرده است .

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین گفت: کشورهای سرمایه گذار برای کمک به صندوق ضروری، کمک‌های انسان دوستانه سوریه کوتاهی کرده اند؛ ایران از تحویل هشتمین محموله کمک‌های انسان دوستانه به سوریه حمایت می‌کند و فقدان پیشرفت ملموس در تحویل و توزیع‌های ناعادلانه و تبعیض آمیز را  چالش برانگیز می‌داند.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: در پروسه سیاسی، ایران از تشکیل جلسه بعدی کمیته قانون اساسی و همچنین از کار جاری کمیته برای رسیدن  به راه حل ضروری حمایت می‌کند.

وی همچنین رفع اشغال و اعاده احترام کامل به  حاکمیت ملی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را پیش شرط هرگونه راه حل سیاسی دانست.

سفیر و نماینده دائم ایران اظهار کرد: نشست روند آستانه در جهت تلاش برای پایان دادن به بحران و کاهش صدمات به مردم سوریه در تاریخ‌های 22 و23 نوامبر برگزار شد؛ نمایندگان ارشد تضمین کنندگان روند  آستانه در این نشست، نقش حیاتی کمیته‌های قانون اساسی را مورد تاکید قرار داده، نگرانی عمیق خود را در مورد شرایط انسانی سوریه ابراز داشته و بر نیاز به برداشتن موانع وافزایش کمک‌های انسانی به همه سوری‌ها در سراسر سوریه بدون تبعیض یا پیش شرط پای فشردند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران یکبار دیگر دزدی منابع طبیعی سوریه به ویژه محصولات نفتی در مناطق تحت اشغال نیروهای خارجی را محکوم می‌کند و این اقدام جنایتکارانه را نقض آشکار تمامیت ارضی، قطعنامه‌های سازمان ملل و منشور ملل متحد در مورد سوریه می‌داند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *