چند نکته مهم پیرامون سیره رفتاری، علمی و سبک زندگی حضرت «زینب کبری (س)»

2:28 - 09 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۳۴۶۰۴
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
یک کارشناس علوم قرآنی گفت: حضرت «زینب کبری (س)» بانویی سخاوتمند و عالم بودند، روایات بسیاری درباره ایشان وجود دارد که نشان می‌دهد این بانوی بزرگوار در سنین بسیار کم به شجاعت، پاکدامنی، آگاهی به فقه و احکام دین و ارتباط با خدا و عبادت معروف شده بودند.

احمد اصغری در گفت‌وگو با  پیرامون سیره سیاسی حضرت «زینب کبری (س)» گفت: حضرت «زینب کبری (س)» علاوه بر صبر و بردباری، تکیه به خانواده و سخنوری نیز یکی از سیره‌های ارزشمند و ارزنده این بانوی بزرگوار اسلام است، حضرت «زینب کبری (س)» هنگامی که در مجلس کوفه و در مقابل ابن زیاد حاضر شدند با صلابت و استقلالی و با تکیه بر آیات قرآن کریم به بیان حقیقت نیرنگ بنی امیه پرداختند و توانستند تمام افرادی را که در مجلس حضور داشتند تحت تاثیر قرار دهند. حضرت «زینب کبری (س)» همواره با قرآن محشور بودند و استدلال‌ها و کلام ایشان نیز با آیات نورانی قرآن کریم متبرک بود.

سیره علمی و حضور اجتماعی حضرت «زینب کبری (س)»

وی در همین راستا ادامه داد: فضای حاکم بر دوران حیات حضرت «زینب کبری (س)» به گونه‌ای بود که درس خواندن و فعالیت بیرون از منزل برای زنان و دختران امری غیرمعمول بود و در فضای مردسالار و متعصّب آن روز آموزش و آشنایی با خطّ و نوشتن برای زنان غیر ممکن به نظر می‌رسید، اما ایشان حصار عقاید و تعصبات نادرست را شکسته به آموزش علم و دانایی و دفاع از آن پرداختند لذا بعد‌ها در قالب معلم و مدرسی برای بانوان مدینه شناخته شدندt ایشان الگویی تام، برای انسانیّت و مسلمان بودند و با توانمندی‌های خود کارهای بزرگی در تاریخ انجام دادند و اجازه ندادند کربلا فقط صحنه‌ای از یک حادثة غم‌انگیز باقی بماند.

اصغری به علم حضرت «زینب کبری (س)» اشاره و ابراز کرد: آیات تطهیر، مباهله، مودّت، تبلیغ و… به نوعی جلوه‌گر تقدیر خداوند از «اهل بیت (ع)» است، در روایات آمده حضرت «زینب کبری (س)» در محضر دو برادر خود، «حسنین (ع)»، نشسته بودند و آن‌ها درباره گفتار «رسول خدا (ص)» با هم گفت‌وگو می‌کردند، حضرت «زینب کبری (س)» بیان فرموند: شنیدم می‌گفتید «رسول خدا (ص)» فرموده اند: «بعضی از امور حلال آشکار است و بعضی حرام آشکار، ولی بعضی شبهه‌ناک است که بسیاری از مردم حکم آن را تشخیص نمی‌دهند»، هر کس از امور مشتبه پرهیز کند، دین و آبرویش را از انحراف حفظ می‌کند و هر کس که مرتکب امور شبهه‌ناک شد، پایش به سوی حرام می‌لغزد، مانند چوپانی که گوسفندانش را در نزدیک پرتگاهی عبور می‌دهد، قطعاً احتمال سقوط آن گوسفندان از آن پرتگاه بسیار است. بدان که هر چیزی پرتگاهی دارد. اموری را که خداوند حرام کرده، همان پرتگاه هستند. ارتکاب امور شبهه‌ناک، نزدیک به آن پرتگاه خواهد بود که موجب سقوط خواهند شد در هر انسانی عضوی وجود دارد که اگر صالح شود، موجب صالح شدن سایر اعضاست و اگر فاسد شود، باعث فاسد شدن سایر اعضا می‌گردد آن عضو، قلب است. به همین دلیل در بسیاری از عبادات بر حضور قلب در آن دعا تاکید شده است.

حضرت «زینب کبری (س)» زیربنایی از علم و معرفت

این کارشناس علوم قرآنی پیرامون جایگاه حضرت «زینب کبری (س)» بیان کرد: حضرت «زینب کبری (س)» در نهضت برادر و امام خود اوج تعالی روح را تجربه کردند چرا که ایشان زیربنایی از علم و معرفت را پیش از این توسط مادر گرامیشان و «امیرالمومنین (ع)» کسب نموده‌اند، ایشان در مقام حامل علم «پیامبر(ص)» و امانت‌دار شریعت برای عموم جهانیان شناخته می‌شوند، حضرت «زینب کبری (س)» دارای «علم لدنی» بودند ایشان در خودسازی، ایده و آموزه‌های بدیع برای حضور زنان مسلمان در مجامع علمی و سیاسی و عرصه‌های دیگر الگویی ارزنده را رائه نمودند از سوی دیگر پیوند کلامی عمیقی که سخنان ایشان با آیات قرآن کریم دارد همه و همه زیربنای القاب بسیار معروف و متعالی ایشان در صبر، مسئولیّت‌پذیری، ظلم‌ستیزی، ایثار، تسلیم و رضا قرار گرفت.

وی در مورد حضرت «زینب کبری (س)» تاکید کرد: حضرت «زینب کبری (س)» در لباس اسارت، مبلّغ دانای دین و آیین جد خود «پیامبر اکرم (ص)» بودند، بانوان جامعه امروز نیز نیازمند الگوگیری از حضرت «زینب کبری (س)» هستند، صبر، توکل و به کار بردن آن در زندگی قطعاً رویکردی ارزشمند است و می‌تواند بسیاری از چالش‌ها و مشکلات اجتماعی و خانوادگی را حل کند، سبک زندگی ایشان همواره درس بوده و ضرورت بکارگیری آن امری مهم و قابل تامل است.

صبر و بردباری حضرت «زینب کبری (س)»

این کارشناس علوم قرآنی به تاکید خداوند متعال بر بندگان پیرامون صبر در «سوره فجر» اشاره و تصریح کرد: خداوند متعال در آیه ۱۵ و ۱۶ سوره فجر بار دیگر به انسان یادآور شده است که باید صبر پیشه کند و در مقابله با امتحاناتی که خداوند در زندگی از انسان‌ها می‌گیرد استقامت داشته باشد این نکته ارزنده است که نشان می‌دهد قرآن کریم تا چه حد ریزبینانه مسائل زندگی انسان را به او یادآوری کرده و راه درست زندگی و مسیر آرامش را به او نشان داده است.

اصغری به نقش حضرت «زینب کبری (س)» پس از شهادت حضرت «فاطمه زهرا (س)» اشاره و خاطرنشان کرد: بعد از شهادت حضرت «فاطمه زهرا (س)»، حضرت «زینب کبری (س)» در آن برهه در زندگی خانوادگی به امور پدر و برادران خود رسیدگی می‌کردند، گویا ام‌ابی‌ها بودند، این مهم نشان دهنده سبک زندگی و سیره حضرت «زینب کبری (س)» بوده است.

شجاعت و پاکدامنی از کودکی

رضا وحیدی در گفت‌وگو با  پیرامون سیره علمی حضرت «زینب کبری (س)» ابراز کرد: حضرت «زینب کبری (س)» بانویی سخاوتمند و عالم بودند، روایات بسیاری درباره ایشان وجود دارد که نشان می‌دهد این بانوی بزرگوار در سنین بسیار کم به شجاعت، پاکدامنی، آگاهی به فقه و احکام دین و ارتباط با خدا و عبادت معروف شده بودند و این مهم در شب عاشورا، روز عاشورا و بعد از آن به زیبایی تمام جلوه دارد.

وحیدی در همین رابطه ابراز کرد: حضرت «زینب کبری (س)» پس از واقعه کربلا تنها یکسال و چند ماه زندگی کردند، داغ واقعه کربلا کمر ایشان را خم کرده بود پس از واقعه کربلا ایشان هرگز لبخند نزدند، اما مدیریت بحران و درایت ایشان و همراهی این بانوی بزرگوار با کاروان کربلا بسیار قابل توجه است.

ولایت مداری

این کارشناس علوم قرآنی ولایت مداری حضرت «زینب کبری (س)» را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: یکی ویژگی‌های بارز حضرت «زینب کبری (س)» اطاعت پذیری مطلق از امام زمان خودشان در دوره امامت «ائمه معصومین (ع)» بود، ایشان در هر دوره‌ای از زندگانی خود از روحی و فکری و عقیدتی همراه امام زمان خود بودند، ایشان در مدینه و کوفه و زمان خلافت کوتاه «امام حسن (ع)» و مهاجرت از مدینه به کوفه همراه «امیرالمومنین (ع)»، و همراه «امام حسین (ع)» در واقعه کربلا را در کارنامه دارند و در تمام این زمان‌ها به عنوان یک بانوی مطیع ولایت حرکت کرده و به خوبی نقش آفرینی کردند.

وی به عبادت حضرت «زینب کبری (س)» اشاره و تاکید کرد: حضرت «زینب کبری (س)» بانویی مومنه بودند. اخلاص و ارتباط با خدا همواره در دستور کار ایشان بود هنگامی که «امام حسین (ع)» در آخرین وداع خود با حضرت «زینب کبری (س)» از ایشان خواستند تا در نماز شب بردارش دعا کنند این امر نشان می‌دهد که تا چه اندازه بنده محض پرودگار بودند.

سیره رفتاری

وحیدی سیره رفتاری حضرت «زینب کبری (س)» را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: حضرت «زینب کبری (س)» در بحث صبر و استقامت سرآمد بودند، همه از علاقه ایشان به «امام حسین (ع)» مطلع بودند، اما ایشان همان زمان که بردار گرامیشان را به شهادت رسانند در کنار پیکر مطهر «سیدالشهدا (ع)» حضور یافته و فرمودند: خدایا؛ این قربانی را از اهل بیت «پیامبراکرم (ص)» بپذیر.

وی در همین راستا ادامه داد: در روایات آمده شیطان در چند موضع برای انسان دام پهن می‌کند که یکی از این زمان‌ها هنگام مصیبت است که گاهی متاسفانه به کفرگویی هم می‌انجامد، اما حضرت «زینب کبری (س)» در پاسخ به تمام مصیبت‌های واقعه کربلا فرمودند: «مارایت الا جمیلا، چیزی جز زیبایی ندیدم»، این جملات پر معنا نا گفته‌های فراوانی را در بر دارد، ایمان، درایت و هوشیاری ایشان در اوج دشواری‌ها ستودنی است.

الگوبرداری از سب زندگی حضرت «زینب کبری (س)» 

وحیدی الگوبرداری از سبک زندگی حضرت «زینب کبری (س)» را مورد بررسی قرار داد و خاطرنشان کرد: مهم آن است که این کمالات انسانی و ویژگی‌ها را در مواقع حساس بازآفرینی ذهنی کنیم و از ایشان الگو بگیریم. این توجه به سبک زندگی حضرت «زینب کبری (س)» نباید محدود به چند روز شهادت و یا ولادت ایشان باشد، برای عملیاتی کردن الگوبرداریمان همواره باید زینب وار حرکت و فکر کنیم.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *