بهبود وضعیت آلودگی هوا با توجه بیشتر به معاینه فنی

۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵:۵۵
کد خبر: ۴۵۳۰۸۰۰
معاون بهره برداری ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به افزایش آلودگی هوا که هرساله در نیمه دوم سال اتفاق میفتد، گفت: انتظار می‌رود در روزهای آینده جهت اثر بخشی معاینه فنی در پایتخت گام‌های موثر و اقدامات جدی تری با مشارکت مسئولان و شهروندان در این حوزه انجام شود.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه خبری شهر، مجید سلمانی درباره کاهش آلودگی هوا در کلانشهر تهران توضیح داد: حل معضل آلودگی هوا در تهران که بخش  قابل توجهی از آن مربوط به تردد وسایل نقلیه است نیازمند مجموعه اقداماتی نظیر از رده خارج کردن وسایل نقلیه فرسوده، افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی با هدف تسهیل در دسترسی به آن، الزام معاینه فنی وسایل نقلیه کلانشهر تهران در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران با هدف اعمال دقیق تر و سخت گیرانه تر آزمون‌های وسایل نقلیه در این مراکز است. هر کدام از این اقدامات سهم خود را در کاهش آلودگی هوا خواهند داشت.

معاون بهره برداری ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در ادامه عنوان کرد: با توجه به وجود بسترهای قانونی لازم و زیر ساخت‌های ایجاد شده توسط شهرداری تهران موضوع لزوم  تمایز نحوه پایش آلایندگی خودروها  در شهر تهران و نیاز به انجام معاینه فنی خودروهای شهر تهران در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران به صورت مستمر پیگیری و تاکید شده است اما اجرای این طرح که با ملحوظ قراردادن ادله علمی و تجارب سایر کلانشهرها می‌تواند تنها راهکار بیرون رفت در این ارتباط در راستای اثر بخشی بیشتر معاینه فنی در شهر تهران باشد با تاخیر چندین ساله در اجرا مواجه شده است.

سلمانی ضمن اشاره به عزم دولت در حل معضل آلودگی هوای شهر تهران و اهمیت حفظ جان و سلامت شهروندان، گفت: انتظار می‌رود در روزهای آینده و با توجه به افزایش آلایندگی ای که هرساله در نیمه دوم سال شاهد آن هستیم، جهت اثر بخشی معاینه فنی در پایتخت گام‌های موثر و اقدامات جدی تری در این حوزه انجام شود تا با مشارکت مسئولان و همشهریان خوب تهرانی خسارات تحمیلی جانی و اقتصادی این میهمان ناخوانده به حداقل برسد.

وی در ارتباط با میزان مراجعات روزانه به مراکز معاینه فنی شهر تهران هم اظهار کرد: در حال حاضر روزانه حدود ۴ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کند و مراکز فاقد صف انتظار هستند. به شهروندان توصیه می‌شود با توجه به تشدید آلودگی هوا در چند روز اخیر خارج از الزامات قانونی مرتبط با انجام سالیانه معاینه فنی نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی خودروی خود و اخذ معاینه فنی برتر اقدام کنند.

معاون بهره برداری ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درباره تعداد مراکز معاینه فنی شهر تهران و نحوه فعالیت آنها، عنوان‌کرد: شهر تهران از بضاعت ۵۴ خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک در ۱۶ مرکز ثابت و ۷ واحد سیار با پراکندگی مناسب در سطح مناطق شهرداری تهران برخوردار است. مراکز بیهقی، نیایش، دماوند، شهید آبشناسان، سراج، خاوران، امام رضا(ع)، شهدای زمان آباد، بعثت، فدائیان اسلام  و ایران خودرو از ساعت ۷:۳۰ لغایت ۱۷ و مراکز شقایق،شهید چمران، الغدیر، چیتگر، ابوذر و تمامی واحدهای سیار از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۶:۱۵ ارائه خدمات می‌کنند.

سلمانی از شهروندان درخواست کرد تا با توجه به اینکه تعدادی از مراکز در روزهای تعطیل فعال هستند و ساعت کاری مراکز در روز پنج شنبه با سایر روزها متفاوت است، حتما برای اطمینان از آخرین وضعیت کاری مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به آدرس inspection.tehran.ir مراجعه کنند. افزون بر این می‌توانند جهت مدیریت زمان و به حداقل رساندن معطلی با استفاده از سیستم نوبت دهی اینترنتی با تعیین وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه کنند.این سامانه در حال حاضر از طریق سامانه تهران من در دسترس است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha