زلزله در ترکیب تیم ملی‌؛ نقشه ‌کی‌روش برای «ولز» چیست؟

۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹:۴۱
کد خبر: ۴۵۲۵۲۰۸
شنیده‌ها حاکی از آن است که پس از شکست سنگین ایران مقابل انگلیس کی‌روش ترکیب جدیدی به میدان ارسال خواهد کرد.

خبرگزاری میزان _ روزنامه فرهخیتگان نوشت: تیم ملی فوتبال ایران درحالی در اولین دیدار خود از سری رقابت‌های جام‌جهانی 2022 قطر عصر دوشنبه مقابل انگلیس قرار گرفت که تا پیش از این شاید خیلی امید زیادی به موفقیت شاگردان کی‌روش برای این دیدار وجود نداشت اما حداقل کارشناسان فوتبالی در ایران و علاقه‌مندان به تیم ملی به این موضوع دلخوش بودند که با استخدام تئوریسین سیستم و سبک دفاعی در فوتبال می‌توانیم شکست کم‌گل و آبرومندانه‌ای را در دوحه قطر تجربه کنیم؛ اتفاقی که رخ نداد تا تیم ملی سنگین‌ترین شکست خود در تاریخ رقابت‌های جام‌جهانی را در کارنامه‌اش به‌ثبت برساند.

حالا اینکه در این بین چه اتفاقاتی افتاد تا این نتیجه سنگین و تلخ در کارنامه شاگردان کی‌روش به‌ثبت رسید یک‌طرفه قضیه است و اینکه هنوز 6 امتیاز دیگر از این رقابت‌ها برای ایران در مرحله گروهی باقی مانده و حتی با 4 امتیاز هم شانس‌های صعود برایمان زنده می‌ماند، یک‌ سوی دیگر قضیه است که این موضوع نشان می‌دهد باید برای دو دیدار باقی مانده برابر ولز و آمریکا امیدها را همچنان زنده نگه‌ داشت. 

تیم ملی ایران در این دیدار با ترکیبی عجیب و تقریبا ناهمگون به میدان رفت. در این میان نکته قابل توجه اینکه تا یک روز قبل از بازی نیز کی‌روش طبق عادت همیشگی هرکاری کرد تا مشتش برای رقیب بسته بماند. در همین «فرهیختگان» به این موضوع اشاره کردیم که او از پیرامون تمرین تیم ملی چند جاسوس انگلیسی را اخراج کرد تا دستش برای ساوت‌گیت باز نشود.

حتی در بازی تدارکاتی در برابر تونس که پشت درهای بسته برگزار شد نیز به انتشار نتیجه و چند عکس بسنده شد و هیچ خبر و حاشیه دیگری از این دیدار به بیرون درز پیدا نکرد. نکته جالب اینکه در همین دیدار هم کی‌روش شماره پیراهن بازیکنان ایران را تغییر داد تا در صورت رصد احتمالی و پنهانی کادر رقبا، این ماجرا بتواند آنها را گمراه کند.

درنهایت در لاین‌آپ ابتدایی و رسمی بازی نیز از پست جدیدی برای پورعلی‌گنجی به‌عنوان وینگر تیم ملی رونمایی شد تا شیوه‌های گمراه‌کننده کی‌روش تا لحظاتی پیش از سوت بازی نیز ادامه داشته باشد. با همه این تفاصیل ترکیب و چیدمان ابتدایی بازی نخست تیم ملی در برابر انگلیس به‌قدری عجیب بود که به نظر می‌رسد ابتدا خود کادر فنی ایران را سورپرایز و گمراه کرده تا جایی که آنها هرگز نتوانستند حتی با تعویض‌ها و تغییر تاکتیک نیز ورق را برگردانند. 

درباره ارنج اشتباه و ترکیب غریب تیم ملی برای دیدار با انگلیس در این چند روز اخیر تحلیل‌های بسیاری از کارشناسان فوتبال ایران منتشر شده است؛ اینکه چرا باید روزبه چشمی و علی کریمی در ترکیب اصلی تیم ملی بازی کنند یا اینکه چرا از زوج هماهنگ شجاع و کنعانی در ترکیب دفاعی استفاده نشد و حتی اینکه چرا میلاد محمدی در سمت چپ خط دفاعی تیم ملی به میدان رفت و اصولا اینکه تیم ملی در این دیدار با چه روش و ساختاری بازی کرد.

همه اینها سوالات و ابهاماتی هستند که هنوز بعد از این شکست هضم نشده‌اند اما طبق شنیده‌ها تقریبا چیزی شبیه به زلزله در بازی با ولز در ترکیب و ساختار ایران رخ خواهد داد تا جایی که این احتمال وجود دارد که چیزی در حدود 50 درصد ترکیب اولیه تیم ملی و شاید هم بیشتر نسبت به بازی با انگلیس دگرگون شده و احتمالا شیوه‌ها و روش‌های بازی ایران نیز در این بازی بسیار متفاوت از آن چیزی خواهد بود که تیم ملی در برابر انگلیس به نمایش گذاشت. 

 تغییرات احتمالی از دروازه تا نوک حمله!

تیم ملی در بازی برابر انگلیس با ترکیب بیرانوند، محرمی، حاج‌صفی، میلاد محمدی، جهانبخش، پورعلی‌گنجی، طارمی، چشمی، کریمی، حسینی و نورالهی به میدان رفت. این درحالی است که حالا طبق شنیده‌ها احتمالا این ترکیب برای دیدار با ولز تغییرات بسیاری خواهد کرد. البته در بازی برابر انگلیس به‌جز مهدی طارمی که همان همیشگی بود و باز هم درخشان ظاهر شد، حتی به صورت نسبی نیز هیچ بازیکن دیگری در حد و اندازه‌های خودش ظاهر نشد تا به صورت طبیعی این انتظار وجود داشته باشد که در مقابل ولز شاهد تغییرات زیادی باشیم. 

بر همین اساس و طبق شنیده‌ها از حالا به بازیکنانی که در بازی با انگلیس نیمکت‌نشین بوده‌اند توسط کادرفنی آماده‌باش داده شده تا در صورت نیاز به آنها برای دیدار با ولز کاملا مهیای حضور در میدان باشند. 

در این میان و در خط دروازه در صورتی که بیرانوند به این دیدار نرسد که احتمالا هم نخواهد رسید ممکن است حتی به سیدحسین حسینی بازی نرسد و یکی از دو گلر ذخیره تیم ملی که اتفاقا هر دو نیز سابقه حضور در میادین بین‌المللی را دارند در این دیدار به میدان بروند.

در این خصوص گفتنی است اتفاقا یکی از اشتباهاتی که کارشناسان نسبت به تصمیم کی‌روش در بازی با ولز به او گوشزد کرده‌اند به همین استفاده از گلر استقلال مربوط می‌شود چراکه این دسته از کارشناسان اعتقاد دارند ‌ای کاش بعد از تعویض اجباری بیرو، از بین عابدزاده و نیازمند که تجربه بین‌المللی دارند، یکی‌شان به جای حسینی که از پیش از حضور در زمین روحیه خود را باخته بود وارد زمین می‌شد. 

در خط دفاعی تیم ملی در برابر ولز هم به نظر می‌رسد بعد از نمایش ضعیف حسینی و پورعلی‌گنجی، این‌بار به زوج شجاع و کنعانی‌زادگان اطمینان شود؛ هرچند کنعانی نیز در نیمه دوم بازی با انگلیس به میدان آمد و او هم مانند سایر هم‌تیمی‌هایش خیلی مقتدر و مطمئن نشان نداد. با این‌حال زوجی که تیم ملی را با رکوردهایی ویژه به جام‌جهانی رساند، احتمالا در این دیدار در دستور کار کی‌روش برای ساختن زوج خط دفاعی تیم ملی قرار بگیرند. 
در سمت چپ و راست زمین با وجود آنکه محمدی و محرمی هم مانند سایرین نتوانستند توقعات را برآورده کنند به نظر می‌رسد شانس این دو نسبت به سایر نفرات برای آنکه همچنان در ترکیب اصلی قرار بگیرند بیشتر باشد. در این بین چه‌بسا فرصت بازی به جلالی یا رضاییان هم برسد، هرچند در سمت چپ امیری و حاج‌صفی هم شانس حضور در میدان را دارند. 

اما در مرکز زمین به نظر می‌رسد باید شاهد بیشترین تغییرات باشیم تا جایی که با نیمکت‌نشینی نفراتی مانند چشمی و علی کریمی و حتی نورالهی احتمالا این فرصت به بازیکنانی مانند عزت‌اللهی و قدوس برسد تا آنها از ابتدا در دیدار با ولز در ترکیب اصلی تیم ملی قرار بگیرند. 

در این بین و در خط حمله (فاز هجومی) احتمالا کمترین تغییرات رخ بدهد چرا که جهانبخش و به‌خصوص طارمی از شانس تقریبا قطعی برای همراهی تیم ملی برخوردار هستند با این‌حال این امکان هم وجود دارد که سردار آزمون هم در ترکیب اصلی تیم ملی برای این دیدار برای شاگردان کی‌روش به میدان برود تا تیم ملی هجومی‌تر از هر زمانی در دیدار ظهر جمعه برابر حریفش به میدان برود. هرچند این بازیکن در مصاحبه روز گذشته‌اش از حضور قطعی‌اش در این دیدار حساس خبر داده بود. 

تغییرات احتمالی در تاکتیک تیم ملی

تیم ملی درحالی مقابل انگلیس به میدان رفت که اسما 3-4-3 اما رسما 1-4-5 این دیدار را آغاز کرد. کی‌روش با ترکیبی از بازیکنان دفاعی سعی کرد تا در زمین خودی و به‌خصوص در یک‌سوم دفاعی با ایجاد برتری عددی بتواند جلوی حملات سه‌شیرها را بگیرد، با این‌حال مصدومیت زودهنگام بیرو و گل‌های زودهنگامی که حریف مطرح اروپایی وارد دروازه ایران کرد، شاکله تیم را ازهم پاشیده و کار را برای تیم ملی در ادامه این بازی بسیار سخت کرد. 

در این بین و درخصوص روش و تاکتیک‌ها برای بازی با ولز نیز اخبار حکایت از آن دارند که علاوه‌بر دگرگونی در ترکیب، احتمالا ساختار تیم ملی و روش بازی این تیم نیز دچار تغییراتی شده و این شانس وجود دارد تا در صورتی که آزمون در ترکیب اصلی قرار بگیرد، برای این دیدار تیم ملی با روش 2-4-4 یا 1-5-4 مقابل ولز به میدان برود و این بدان معناست که تیم ملی برای این دیدار احتمالا با دفاع 4 نفره خطی به مصاف حریف اروپایی می‌رود‌. 

نکته عجیب اینکه پیش از این و در بیشتر دیدارهای تیم ملی در حضور کی‌روش و چه‌بسا در زمان اسکوچیچ، این تیم با دفاع خطی و با 4 دفاع به مصاف حریفان می‌رفت اما اینکه چطور به یک‌باره تیم ملی در این بازی دچار تغییرات ساختاری می‌شود خود محل پرسش بزرگی است که باید کادر فنی در فرصت مناسبی به آن پاسخ بدهند.  

کی‌روش به‌خوبی می‌داند شانس‌های تیم ملی برای صعود و ادامه حضور توام با موفقیت در جام‌جهانی همچنان زنده است و اتفاقا بعد از دیدار با انگلیس به این موضوع اشاره کرده است. بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به این امر این‌بار شاهد یک چیدمان، روش و ترکیبی متفاوت و هجومی از تیم ملی در این دیدار حساس و سرنوشت‌ساز برای فوتبال ایران باشیم. 

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *