اسلامی: تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد

14:34 - 01 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۲۴۴۲۶
رئیس سازمان انرژی اتمی می‌‌گوید که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF6 با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.

خبرگزاری میزان - «محمد اسلامی»، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با همراهی «علی سلاجقه»، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از بیستمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست بازدید کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در جریان این بازدید ضمن تقدیر از متولیان برگزاری سالانه این نمایشگاه، گفت: اکنون موضوع محیط زیست مساله مهمی محسوب می‌شود، زیرا امروز با حجم سنگینی از آلاینده‌ها در شهرهای بزرگ مواجه هستیم و این مورد جزو تکالیف فردی، اجتماعی و نیز سازمانی تمام دستگاه‌ها محسوب می‌‌شود و همه باید به صورت یکپارچه از محیط زیست حمایت کنند.

وی بیان کرد:‌ در دنیا برای سال 2050 تولید کربن صفر را هدف‌گذاری کرده‌اند و امید است با توجه به این موارد بتوانیم کشور را به سمت تولید کربن صفر هدایت کنیم.

«اسلامی» گفت: در سازمان انرژی اتمی و به‌منظور حمایت از محیط زیست، فناوری‌های در اختیار را در 2 بخش گسترش خواهیم داد.

آخرین اقدامات متقابل ایران پس از صدور قطعنامه شورای حکام

وی درباره اقدامات انجام شده از سوی سازمان انرژی اتمی در مراکز «فردو» و «نطنز»، اظهار کرد: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد به ‌طوری ‌که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF6 با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.

اثرات مهم تولید برق هسته‌ای در اقتصاد و صنعت

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: یکی از این موارد تولید برق از فناوری‌ هسته‌ای است، زیرا دولت به سرعت در حال حرکت به سمت تولید انرژی و سوخت ارزان است؛ البته فناوری‌های نوظهور تاحدودی مورد کم‌توجهی قرار گرفته‌اند اما با توجه به تعهد 2050 شاهد چرخش متفاوتی نسبت به استفاده از فناوری هسته‌ای و تولید برق و توسعه نیروگاه‌های اتمی و حرکت پرسرعت و پرشتاب به سمت توسعه نیروگاه‌های اتمی هستیم؛ در کشور دارای نیروگاه‌ اتمی هزار مگاواتی هستیم که در دوره کارکرد خود حدود 52 میلیارد کیلووات برق به شبکه انرژی کشور عرضه کرده و با این کار در مصرف میلیون‌ها نفت صرفه‌جویی شده است.

معاون رئیس جمهور گفت: با توجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در 2 دهه گذشته و نیز الزامات قانونی، توسعه نیروگاه‌های اتمی را هدف‌گذاری کرده و ساخت پروژه‌های جدید را در دستور کار قرار داده‌‌ایم تا سهم انرژی هسته‌ای در سبد برق کشور را به حدود 20درصد برسانیم؛ این مهم گام بزرگی در افق 20 ساله این سازمان محسوب می‌شود و امید است این سرمایه‌‌گذاری حدود 50 میلیارد دلاری با یاری خداوند متعال انجام شود.

نقش مهم فناوری هسته‌ای در خداحافظی با معضل شیرابه زباله‌ها

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در بخش دوم نیز استفاده از فناوری هسته‌ای برای کمک به محیط زیست و در بخش آب و خاک را هدف‌گذاری کرده‌ایم؛ به‌طوری که طراحی و تولید سامانه تصفیه پساب‌های خانگی و شیرابه زباله‌ها با استفاده از فناوری پلاسما و به صورت پایلوت اجرایی شده و امید است با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست در شهرهای دارای اولویت  این سامانه وارد مدار و فعال شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم شاهد به‌ثمر رسیدن این پروژه به‌منظور خداحافظی با معضل شیرابه زباله‌ها باشیم.

برنامه‌ریزی سازمان برای حل معضل مازوت سوزی

«اسلامی» گفت: همچنین باید توجه داشت که برخی نیروگاه‌ها برای تامین سوخت مورد نیاز به جای گاز از مازوت استفاده می‌کنند که این کار دارای تبعات فراوانی است که از آن می‌توان به عنوان یکی از معضلات چندین ساله کشور نام برد؛ برای حل این معضل تیم تحقیقاتی و پژوهشی بومی سازمان فعال شده‌اند و امیدواریم با همکاری شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت بتوانیم در آینده این معضل را برطرف کنیم تا شاهد تنش‌ها در زمینه آلودگی هوا نباشیم.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *