افزایش ۱۱ هزار و ۷۹۰ متری زیربنای کتابخانه‌های عمومی در هفته کتاب

11:20 - 30 آبان 1401
کد خبر: ۴۵۲۲۳۶۴
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
مدیرکل امور استان‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، تکمیل ۳۰۳ کتابخانه نیمه‌تمام کتابخانه‌های کشور را نیازمند تامین یک‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار اعلام کرد و از افزوده شدن ۱۱ هزار و ۷۹۰ مترمربع به زیربنای کتابخانه‌های عمومی با افتتاح، بازگشایی و جابه‌جایی جدید ۳۳ کتابخانه در هفته کتاب خبر داد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمدعلی میرزایی، مدیرکل امور استان‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره تعداد کتابخانه‌های در حال ساخت کشور و میزان بودجه‌ای که برای تکمیل آن‌ها نیاز است، اظهار کرد: در حال حاضر ۳۰۳ پروژه کتابخانه در حال ساخت در کل کشور داریم که برای تکمیل آن‌ها نزدیک به ‌یک‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

وی درباره تعداد کتابخانه‌های مرکزی استانی کشور که در حال حاضر فعال یا در حال ساخت هستند، عنوان کرد: اکنون ۱۱ استان از ۳۱ استان کشور کتابخانه مرکزی فعال و قابل استفاده دارند؛ پنج استان کرمانشاه، لرستان، مازندران، مرکزی و هرمزگان کتابخانه مرکزی در حال ساخت است. با افتتاح دو کتابخانه مرکزی قم و رشت تعداد کتابخانه‌های مرکزی استانی نهاد به ۱۳ باب خواهد رسید؛ البته ۱۸ استان بدون کتابخانه مرکزی هستند.

میرزایی با اشاره به ۱۰ سفر استانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار کرد: بازدید از کتابخانه‌ها، پیگیری موانع تکمیل و ساخت کتابخانه‌های عمومی و مرکزی در استان‌های مختلف کشور و برقراری ارتباط سازنده میان کتابداران، مسئولان استانی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای پیشبرد پروژه‌های کتابخانه‌ای از مهم‌ترین اهداف سفرهای استانی دبیرکل نهاد در دوره جدید است.

کتابخانه‌ها با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در فهرست مصوبات استانی
میرزایی با یبان اینکه اکنون کتابخانه‌های مرکزی استان‌های کرمانشاه، لرستان، مازندران، مرکزی و هرمزگان در حال ساخت هستند و تاکنون پیشرفت فیزیکی خوبی داشتند، عنوان کرد: تلاش می‌کنیم، پروژه‌ کتابخانه‌ استان‌هایی که ۲۰ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزکی داشته‌اند را با کمک گرفتن از استان‌ها به ۵۰ درصد پیشرفت برسانیم. با این درصد پیشرفت فیزیکی  می‌توان این پروژه‌ها را در فهرست مصوبات دور دوم سفرهای استانی ریاست جمهوری قرار داد و نسبت به تکمیل این طرح‌های ناتمام اقدام کرد.

وی درباره کتابخانه‌های مرکزی فعال استانی نیز افزود: کتابخانه‌های مرکزی نهاد اکنون در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، کردستان، همدان و یزد فعال است و به کاربران خدمات ارائه می‌کند.

بازطراحی کتابخانه‌های عمومی یک ضرورت است
میرزایی درباره موانع ساخت کتابخانه‌های مرکزی در استان‌ها گفت: مساله افزایش قیمت و کمبود زمین با جانمایی مناسب، احداث کتابخانه مرکزی‌ در استان‌ها را با مشکل روبه‌رو کرده است؛ با این وجود بحث تکمیل و تجهیز کتابخانه مرکزی استان‌ها یکی از اولویت‌های نهاد است که با جدیت پیگیری خواهد شد.

وی افزود: تعدادی از کتابخانه‌هایی استانی براساس تعاریف گذشته ساخته شده‌اند؛ درحالی‌که براساس تعاریف جدید ۶۰ نوع خدمت نوین برای کتابخانه درنظر گرفته شده است؛ بنابراین کتابخانه‌هایی که درگذشته افتتاح یا بازگشایی شدند با تعاریف جدید سازگار نیستند.

مدیرکل امور استان‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار کرد: براساس تعاریف جدید، مساله بازطراحی کتابخانه‌های عمومی و توسعه  و تجهیز این مراکز با فناوری‌ها و تجهیزات جدید، همچنین تولید محتوای راهبردی نو برای کتابخانه‌های نسل جدید در کنار فضاسازی جذاب و منطبق بر نیاز کاربران؛ اکنون به یک ضرورت در حوزه کتابخانه‌های عمومی تبدیل شده است.

موانع ترویج کتابخوانی دغدغه روزانه مسئولان استانی باشد
میرزایی اظهار کرد: دغدغه و مشکلات ترویج کتابخوانی باید به‌عنوان یک مساله روزانه برای مسئولان استانی تلقی شود. اگر این موانع برای آحاد مردم نیز دغدغه شود با شکل‌گیری مطالبه عمومی، بهتر می‌توان مشکلات حوزه کتابخانه‌ای را در استان‌ها پیگیری و حل کرد.

بهره‌برداری کامل از کتابخانه مرکزی قم و رشت تا پایان سال
وی درباره افتتاح کتابخانه‌های مرکزی قم و رشت با وجود وعده‌های داده شده نیز گفت: کتابخانه مرکزی قم با زیربنای ۳۵۰۰ متر مربع تکمیل شده و در آستانه بهره‌برداری است؛ اما با توجه به سیاست نهاد مبنی بر بهره‌برداری از کتابخانه بعد از تکمیل ۱۰۰ درصدی، به دلیل نصب نشدن برخی تجهیزات فنی از سوی پیمانکار، این کتابخانه تاکنون انجام افتتاح نشده است.  کتابخانه بعد از نصب کامل تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و آسانسور، تا پایان امسال افتتاح می‌شود.

مدیرکل امور استان‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به رایزنی‌ها برای افتتاح کتابخانه قم در هفته کتاب گفت: ساختمان این کتابخانه آماده بهره‌برداری است و کار تجهیز و حتی ارسال کتاب برای این کتابخانه نیز صورت گرفته و فقط منتظر فعال‌شدن تجهیزات سرمایش و گرمایشی این کتابخانه هستیم.

میرزایی درباره بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی رشت نیز گفت: مرحله طراحی کتابخانه مرکزی رشت به پایان رسیده و تجهیز آن نیز در حال انجام است؛ فقط مشکل انشعابات ساختمانی وجود دارد که باید با همکاری استانداری و شهرداری مرتفع شود. امیدواریم این دو کتابخانه تا پایان سال،  حتی با رفع نواقص تا دهه فجر به بهره‌برداری برسد.

افزودن ۱۱ هزار و ۷۹۰ متر به زیربنای کتابخانه‌های عمومی
میرزایی درباره افتتاح کتابخانه‌های عمومی در استان‌ها همزمان با سی‌اُمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: همزمان با هفته کتاب ۱۴۰۱، در مجموع با افتتاح کتابخانه‌های جدید، بالغ بر ۱۱ هزار و ۷۹۰ مترمربع به زیربنای کتابخانه‌های عمومی افزوده شد.

وی درباره آمار افزایش فضای مطالعه در بخش‌های مختلف کتابخانه‌ای کشور نیز گفت: ‌در مجموع با احتساب کتابخانه‌های جدید؛ ۵۶۶ مترمربع به زیربنای کتابخانه‌های روستایی، سه هزار و ۳۲۳ مترمربع به زیربنای کتابخانه‌های شهری، ۴۰ مترمربع به فضای پیشخوان‌های مطالعه، ۵ هزار و ۲۵۵ مترمربع به  فضای کتابخانه‌های بازگشایی شده کشور اضافه خواهد شد.  

فعالیت ۳۷۲۸ باب کتابخانه عمومی در کشور
میرزایی درباره آمار کتابخانه‌های عمومی در حال حاضر نیز گفت: طبق آمار پایان مهرماه، ۳۷۱۸ باب کتابخانه عمومی زیر نظر نهاد فعال است که از این تعداد ۲۷۳۱ باب نهادی و ۸۵۲ باب کتابخانه به صورت مشارکتی با سایر نهادها یا بخش خصوصی اداره می‌شود. همچنین ۲۷ کتابخانه مستقل و ۱۰۸ سالن مطالعه در سطح کشور فعالیت دارند. از کتابخانه‌های نهادی ۷۱۱ باب به کتابخانه روستایی، ۱۹۷۳ باب به کتابخانه شهری، ۴۰ دستگاه به کتابخانه سیار و هفت مورد به پیشخوان كتاب اختصاص دارد.

تعامل با سازمان بسیج عشایر برای ترویج کتابخوانی
میرزایی درباره کتاب‌رسانی و ایجاد کتابخانه در مناطق صعب‌العبور و فاقد ملاک جمعتی نهاد برای ساخت کتابخانه اظهار کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای رساندن کتاب به مناطق عشایرنشین کشور با سازمان بسیج عشایر کشور تفاهم‌نامه‌ای برای ترویج کتابخوانی در این منطقه امضا کرده است تا با تعامل آن‌ها کتابخوانی در این مناطق توسعه پیدا کند. همچنین نهاد برای ترویج کتابخوانی در مناطق صعب‌العبور و مناطق عشایرنشین از ظرفیت و مشارکت گروه‌های جهادی نیز استفاده می‌کند.

فعالیت دو کتابخانه سیار به عشایر در استان‌های اردبیل و فارس
میرزایی افزود: در حال حاضر ۲ کتابخانه‌ سیار در استان‌های اردبیل و فارس به خدمت‌رسانی به عشایر عزیز مشغول فعالیت هستند و دو مورد هم در دست تجهیز قرار دارد که به محض تکمیل، به بهره‌برداری خواهند رسید. همچنین قرار است بعد از اتمام هفته کتاب با مدیران‌کل کتابخانه‌های عمومی استان‌های دارای جمعیت عشایری، جلسه‌ای برای هم‌افزایی و دسترسی بیشتر به کتاب در این مناطق برگزار شود.

اجرای طرح دهیار-کتابدار برای ترویج کتابخوانی
مدیرکل امور استان‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به اجرای طرح دهیار-کتابدار در آینده‌ای نزدیک در مناطق روستایی کشور، اظهار کرد: قرار است بر اساس این طرح از ظرفیت دهیاران برای ترویج کتابخوانی در مناطق روستایی استفاده کرد و آن‌ها کتاب‌های ارسالی نهاد را در اختیار روستاییان و به خصوص کودکان و نوجوانان قرار دهند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *