سخنگوی دولت: اهمیت و جایگاه رسانه‌ در ذهن مسئولان ارتقا پیدا کرده است

10:31 - 30 آبان 1401
کد خبر: ۴۵۲۲۳۰۶
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
سخنگوی دولت با اشاره به نقش و جایگاه رسانه در کشور گفت: پیش از این وقتی موضوع ضرورت پیوست رسانه‌ای در جلسات مطرح می‌شد، مدیران تصور می‌کردند خودشان می‌توانند همه کار را پیش ببرند اما در حال حاضر بیشتر متوجه اهمیت و نقش رسانه در ساماندهی امور شده‌اند و اهمیت و جایگاه رسانه‌ در ذهن مسئولان ارتقا پیدا کرده است.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، علی بهادری جهرمی در نشست تخصصی با روسای دانشکده‌ها و پژوهشگاه های حوزه ارتباطات و رسانه با بیان این جمله که «رسانه در حوزه حاکمیت باید به جایگاه اصلی خود بازگردد»، تصریح کرد: انتظار از رسانه این است که پیشرو باشد نه پیرو. فعال باشد نه منفعل. رسانه باید به نوعی برنامه‌ریز و طراح خودش باشد نه اینکه اتفاقی بیفتد و بعد از آن پشت سر ماجرا حرکت کند و بگوید که چیکار باید بکنیم.

وی با اشاره به دیدگاه‌های مختلف درباره چگونگی تاثیرگذاری مجموعه رسانه‌ای دولت گفت: مفهوم مضیق از عملکرد  تیم رسانه‌ای دولت می تواند ناظر بر ساختارها و رسانه‌های وابسته باشد. در حالیکه در یک مفهوم موسع، عملکرد رسانه‌ای دولت شامل کل اجزای دولت اعم از تیم رسانه‌ای و سایر عوامل اجرایی می‌شود. اتفاقا در بسیاری از مواقع ارزش‌گذاری در خصوص عملکرد مثبت یا منفی رسانه‌ای دولت ناظر بر همین تعریف مضیق است.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت افزود: قطعا ارزش‌گذاری عملکرد رسانه‌ای دولت بر اساس تعریف مضیق ساختاری اشتباه است. ساختارها بخشی از ماجرا هستند. اما شما اساتید رسانه می‌توانید هم در این دولت و هم در دولت گذشته وزیری را در ذهن متبادر کنید که عملکرد رسانه‌ای موفقی داشته و یا وزیری که عملکرد رسانه‌ای او نزد افکار عمومی ناموفق بوده استت. در حالی که ساختار همان ساختار و رسانه‌های دولت هم همانها هستند. بنابراین بخش مهمی از عملکرد رسانه‌ای دولت به ذهنیت مدیر و آشنایی او به رسانه ارتباط دارد.

بهادری جهرمی تاکید کرد: برای نقش‌آفرینی در ساختار و عملکرد رسانه‌ای دولت، تمرکز اصلی بر فعال‌سازی همه بازیگران حاکمیت- نه فقط متولیان رسانه‌های دولت- باشد. باید با ابزارهای حکمرانی برای مدیریت و فعال‌سازی همه بازیگران در جهت اقناع‌سازی رسانه‌ای استفاده کنیم. این یعنی گرفتار تعریف مضیق از عملکرد رسانه‌‌ای دولت نشویم.

سخنگوی دولت با مبارک دانستن اشتراک دیدگاه‌های مدیران اجرایی و اهل رسانه با نظرات اساتید علوم ارتباط در خصوص چالش‌ها و اولویت‌های جایگاه رسانه در حکمرانی گفت: باید برای تحول در نظام رسانه‌ای کشور مدیران و مسئولان را از این اشتراک نظر و صدای واحد آگاه کرد. 

در این نشست که تحت عنوان « الزامات تحول در ساختار و عملکرد ارتباطی و رسانه ای دولت» برگزار شد، استادان و روسای دانشکده ها و پژوهشگاه های حوزه ارتباطات و رسانه به بیان نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام/


ح ر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
0
0
متاسفانه صدا و سیما در مقام و جایگاه رسانه ملی نتوانسته است در اختصاص یک یا دو کانال مجزا و مخصوص اقدام به برنامه سازی و تهیه فیلم وگزارش و شرح کامل معرف انواع و اقسام پیشرفت ها و تولیدات علمی و صنعتی و پزشکی و کشاورزی و دانشگاهی و دانش بنیان ها در گوشه وکنار مملکت برای تشویق ملت برنامه سازی و پخش کند
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *