امیرعبداللهیان: ایران و عمان باید نقشی سازنده در حل چالش های منطقه ای و جهانی ایفا کنند

23:33 - 28 آبان 1401
کد خبر: ۴۵۲۰۵۹۱
دسته بندی: صفحه نخست ، عمومی
وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با همتای عمانی خود با اشاره به عزم دو کشور برای حفظ امنیت و ثبات منطقه ابراز امیدواری کرد، ایران و عمان بتوانند نقشی مثبت و سازنده را در حل چالش های منطقه ای و جهانی ایفا کنند.

خبرگزاری میزان_ حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز میزبان « السید بدر البوسعيدي» وزیر امور خارجه سلطنت عمان بود.

در این دیدار طرفین ضمن پیگیری توافقات صورت گرفته در سفر رئیس جمهوری کشورمان به عمان، بر تقویت مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف علی الخصوص زمینه های اقتصادی و تداوم همکاری مستقیم و نزدیک میان دو کشور تأکید کردند.

امیرعبداللهیان با تشکر از مواضع سازنده عمان و تلاشهای منطقه ای و بین المللی این کشور از جمله در راستای رسیدن به گام‌های نهایی توافق و رفع تحریم‌های ناعادلانه علیه ملت ایران، روابط دو کشور ایران و عمان را نمونه ممتازی از روابط همسایگی مبتنی بر دوستی، برادری و حتی صداقت در عرصه دیپلماسی دانست و تاکید کرد، جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات خود با عمان در حوزه های مختلف قائل نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه کشورهای منطقه توانایی حفظ صلح و امنیت در منطقه را دارند، اظهار داشت: ما حضور نیروهای خارجی نظامی در منطقه را تهدید صلح و ثبات منطقه می‌دانیم و باور داریم که نیروهای خارجی نظامی امروز به تهدیدی در منطقه خلیج فارس و دریای عمان، از جمله برای امنیت انرژی تبدیل شده اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد، در روزها و هفته‌های گذشته دشمنان جمهوری اسلامی ایران با سوءاستفاده از احساسات پاک مردم ایران و با دخالت‌های مکرر تلاش کردند وضعیت داخلی ایران را تحت تاثیر قرار دهند، تا جایی که حملات تروریستی در برخی شهرها باعث شهادت و مجروح شدن جمعی از هموطنان عزیز ما شد.

امیرعبداللهیان ضمن تسلیت به ملت ایران و خانواده‌های این عزیزان، حوادث مذکور را قویا محکوم کرده و آنها را در راستای تداوم فشار حداکثری آمریکا و سه دولت اروپایی علیه مردم ایران ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان به اقدام غیر سازنده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تصویب قطعنامه ضد ایرانی نیز پرداخت و افزود، در حالی که دو هفته پیش هیأتی متشکل از مقامات وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ایران به وین سفر کرده و در دیداری سازنده با آقای رافائل گروسی، درباره همکاری نیرومندتر ایران و آژانس توافق کردند، در راستای تاثیرگذاری بر محیط داخلی و در تدوام سیاست ریاکارانه این روزهای آمریکا، به یکباره با سوء استفاده سیاسی از آژانس، قطعنامه‌ای علیه ایران بر روی میز گذاشته شد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد، جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به حقوق بین‌الملل و تعهدات بین‌المللی خود، اقدام متقابل و موثر را در این زمینه انجام خواهد داد.

وزیر امور خارجه عمان نیز در این دیدار روابط ایران و عمان را روابطی بر پایه احترام متقابل، حسن همجواری و منافع مشترک خواند که می تواند به تمام معنا الگویی برای کشورهای دیگر باشد.

وی با اشاره به عزم دو کشور برای حفظ امنیت و ثبات منطقه ابراز امیدواری کرد، ایران و عمان بتوانند نقشی مثبت و سازنده را در حل چالش های منطقه ای و جهانی ایفا کنند.

السید بدر البوسعیدی سیاست همیشگی سلطنت عمان را حسن همجواری و حمایت از جمهوری اسلامی ایران دانست و با اشاره به برخی مسائل داخلی به وجود آمده در ایران خاطرنشان کرد، مسئولان جمهوری اسلامی ایران با درایت، توانایی عبور از چالشهای به وجود آمده را دارند.

وی ضمن رد کردن هرگونه اعمال خشونت بار و تروریستی، تنها راه غلبه بر چالشها و مشکلات پیش رو در منطقه و جهان را گفتگو، تفاهم و در پیش گرفتن راه های مسالمت آمیز عنوان کرد.

وزیر امور خارجه عمان در پایان دعوت خود را از وزیر خارجه کشورمان برای سفر به این کشور تجدید کرد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *