کنعانی: پیشنهاد قطعنامه در شورای حکام آژانس از سوی آمریکا و 3 کشور اروپایی غیرقابل قبول است

۲۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸:۴۳
کد خبر: ۴۵۱۸۲۳۶
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اقدام آمریکا و تروئیکای اروپا مبنی بر ارائه قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مردود و غیر قابل قبول توصیف کرد.

خبرگزاری میزان - «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اقدام چهار کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در زمینه پیشنهاد قطعنامه‌ای علیه کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: ایران اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در پیشنهاد قطعنامه ضد ایرانی به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را محکوم کرده و آن را غیرقابل قبول و مردود می‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در حالی که طی هفته‌های اخیر هیأت سازمان انرژی اتمی ایران با نگاهی رو به جلو در حال گفتگو و تعامل با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای یافتن راه حلی عملی جهت حل و فصل موضوعات پیچیده و فنی پادمانی بود، هیچ دلیل موجه فنی یا فوریت پادمانی برای ارائه قطعنامه علیه ایران وجود ندارد.

«کنعانی» تاکید کرد: هیچ تردیدی نیست که آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان بانیان اصلی این قطعنامه ضد ایرانی با سوء استفاده از شرایط اخیر، صرفا با انگیزه و هدف اعمال فشار سیاسی بر ایران، پیشنهاد تصویب این قطعنامه را به شورای حکام داده‌اند، اقدامی که تاثير منفی بر روند حل و فصل فنی موضوعات مدنظر آژانس خواهد گذاشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه اظهار داشت: ارائه این قطعنامه غير ضروری و مخرب و سوء استفاده سياسی از جایگاه و ظرفیت آژانس بین المللی انرژی اتمی توسط آمریکا و سه کشور اروپایی، بار دیگر نیت واقعی این کشورها برای پیشبرد دسیسه‌ها و اهداف سیاسی‌شان را به وضوح به نمایش گذارده است.

«کنعانی» افزود: انتظار داریم آن دسته از کشورهای مستقل و عدم تعهد عضو شورای حکام که بی‌طرفی، استقلال و حفظ اعتبار آژانس به عنوان یک نهاد فنی برای آنها اهمیت دارد، با این قطعنامه همراهی نکنند و موضع خود را صریحا اعلام کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین تصریح کرد: ایران به اجرای موافقتنامه جامع پادمان و تداوم همکاری با آژانس بر اساس این موافقتنامه متعهد است. این واقعیت را نباید فراموش کرد که اجرای بدون وقفه پادمان و فعالیت‌های گسترده راستی‌آزمایی آژانس در ایران طی دو دهه اخیر تنها در پرتو همکاری و حسن نیت ایران امکان پذیر بوده است.

«کنعانی» در پایان با تاکید بر اینکه ایران ضمن پایبندی به اصل وفای به عهد در اجرای تعهدات بین‌المللی خود، در دفاع از منافع و حقوق کشور و مقابله با فشارها و زیاده‌خواهی‌های آمریکا و کشورهای غربی مصمم و پایدار خواهد بود، گفت: بی‌ترديد در صورت تصویب قطعنامه، پاسخ تهران قاطع و موثر خواهد بود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *