اراضی مازاد شناسایی شده دستگاه های دولتی به بیش از 8 هزار هکتار رسید

۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶:۳۴
کد خبر: ۴۵۱۵۵۸۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
معاون املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به دستور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مسئولین کاداکس استان‌ها برای کمک به شناسایی زمین‌ها گفت: با این همکاری، ۲ هزار هکتار زمین دیگر هم شناسایی شد و مجموع اراضی شناسایی شده به ۸ هزار و ۱۰۰ هکتار رسید.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پایگاه خبری راه و شهرسازی، تقی رضایی، معاون املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن گفت: شناسایی و انتقال اراضی مازاد دستگاه‌های دولتی به سازمان ملی زمین و مسکن و استفاده از آن‌ها برای طرح نهضت ملی مسکن، طبق ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن، وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های دولتی موظفند اسناد اراضی مازاد خود را به سازمان ملی زمین و مسکن منتقل کنند تا برای تامین مسکن جامعه هدف مورد استفاده قرار گرفت.

معاون املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن گفت: در مرحله اول، شناسایی اراضی مازاد در استان‌ها آغاز شد و بالغ بر ۶ هزار هکتار زمین دولتی مازاد با وجود سختی‌ها مورد شناسایی قرار گرفت.

رضایی ادامه داد: در مرحله بعدی قرار بود اسناد به سازمان ملی زمین و مسکن منتقل شود که هم با مقاومت‌هایی از سوی دستگاه‌ها روبرو شدیم و هم ادارات ثبت اسناد و املاک کشور به اندازه کافی در این موضوع توجیه نبودند، به همین منظور جلسه‌ای با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و رئیس سازمان ملی زمین و مسکن به همراه سایر مدیران ادارات کل راه و شهرسازی برگزار شد.

وی افزود: طی این جلسه دستورات اکیدی بر اساس ماده ۱۰ قانون جهش مسکن صادر شد که مطابق آن ادارات ثبت و ادارات دولتی را ملزم می‌کند علی‌رغم وجود اختلاف نظرات بین دستگاه‌ها، به انتقال اسناد اراضی مازاد دولتی شناسایی شده به سازمان ملی زمین و مسکن اقدام کنند.

معاون املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن خاطر نشان کرد: همین موضوع موجب شد از حدود ۴ هزار و ۱۳۴ هکتار اراضی شناسایی شده اولیه، تا امروز سند بالغ بر ۳۰ هزار و ۱۰۰ هکتار زمین منتقل شود.

رضایی با اشاره به دستور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مسئولین کاداکس استان‌ها برای کمک به شناسایی زمین‌ها گفت: با این همکاری، ۲ هزار هکتار زمین دیگر هم شناسایی شد و مجموع اراضی شناسایی شده به ۸ هزار و ۱۰۰ هکتار رسید.

وی افزود: از این میزان حدود یک هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی دارای مشکلاتی بودند که مانع انتقال سند می شد و به همین دلیل از دور خارج شدند. 

معاون املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد: در حال حاضر ۳ هزار و ۷۰۰ هکتار زمین برای انتقال و اخذ سند در برنامه قرار دارد و سایر اراضی هم در در فرایند اداری قرار دارند تا به مرحله انتقال سند برسند.

رضایی تاکید کرد: تا کنون سند بالغ بر ۵۰ درصد اراضی شناسایی شده  منتقل شده و مابقی اراضی نیز به ترتیب به مرحله اخذ سند خواهند رسید.

وی یادآوری کرد: کارگروهی مشترکی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان ملی زمین و مسکن تشکیل شده که در ادارات ثبت به پیگیری و رفع مشکلات این حوزه مشغولند.

معاون املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن گفت: بیشترین انتقال سند از سوی وزارت جهاد کشاورزی انجام شده که بالغ بر یک هزار و ۸۸۰ هکتار است.

وی دستگاه دولتی دوم را وزارت علوم با ۵۵۳ هکتار زمین انتقال داده و وزارت نفت را سومین دستگاه دولتی با ۱۶۴ هکتار زمین اعلام کرد.

رضایی همچنین خاطر نشان کرد: استان ایلام دارای بیشترین اخذ سند زمین بر اساس ماده ۱۰ قاتون جهش تولید مسکن بوده و پس از آن استان‌های ایلام، البرز و اصفهان قرار دارند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *