ایروانی: هیات فنی ایران به وین سفر کرده است/هیچ مسئله ای درباره اجرای توافقات پادمانی وجود ندارد

۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۳:۱۶
کد خبر: ۴۵۰۸۵۳۸
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک، می گوید هیچ مسئله ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد.

خبرگزاری میزان - امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک، گفت: هیچ مسئله ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تائید شده است؛ در همین راستا، هیات فنی ایران برای پاسخ به سئوالات آژانس به وین سفر کرده است.

هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گزارش سالانه اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی را با اجماع تصویب کرد.

در جلسه‌ای که بدین منظور با حضور دبیرکل و سفرا و نمایندگان دائم کشورهای عضو در نیویورک برگزار شد، پس از سخنرانی رئیس مجمع عمومی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نمایندگان کشورها مواضع خود را اعلام کردند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سخنرانی خود با تاکید بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها، اظهار کرد: این موضوع در NPT و اساسنامه آژانس کاملا تصریح شده و یکی از وظایف اساسنامه ای آژانس کمک به کشورهای عضو برای استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای است.
نماینده دائم کشورمان افزود: وظیفه راستی آزمایی آژانس و حتی نگرانی‌های عدم اشاعه ای نباید مانعی برای بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به عنوان حق مسلم کشورهای عضو باشند.

دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم های غیرقانونی، تصریح کرد: ایران به تعهدات پادمانی خود پایبند بوده و در صورت اجرای کامل و موثر تعهدات توسط سایر طرفهای برجام، کشورمان آماده است برجام را به صورت کامل اجرا کند.

ایروانی همچنین با اشاره به همکاری نزدیک ایران و آژانس که در بین کل اعضا بیشترین میزان بازرسی را دریافت کرده، تاکید کرد: هیچ مسئله ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس نیز تائید شده است؛ در همین راستا، هیات فنی ایران برای پاسخ به سئوالات آژانس به وین سفر کرده است.

سفیر کشورمان در سازمان ملل بیان کرد: بی طرفی، استقلال و حرفه ای گرایی آژانس نباید مخدوش شود و این سازمان باید خارج از کنترل قدرت ها باقی بماند تا همه بتوانند از کمک های فنی و حمایتی آزانس برای توسعه برنامه های صلح آمیز هسته ای برخوردار باشند.

ایروانی با اشاره به حملات خرابکارانه اسرائیل به تاسیسات هسته ای و ترور بزدلانه دانشمندان هسته ای ایران بوده، از سازمان های بین المللی و به ویژه سازمان ملل خواست تا این جنایات را محکوم کنند.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک، همچنین گفت که رژیم صهیونیستی همچنان به عضویت ان پی تی در نیامده و تمایلی هم برای پذیرش این معاهده و پادمان های آژانس ندارد و آژانس باید بدون جهت گیری و به صورت حرفه ای با این موضوع برخورد کند.

انتهای پیام/


برچسب ها: سازمان ملل

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *