30 نفر قربانی آنفلوآنزا شدند / احتمال ورود موج جدید ویروس کرونا از اواخر پاییز

13:29 - 17 آبان 1401
کد خبر: ۴۵۰۶۳۸۴
دسته بندی: جامعه ، عمومی
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پیش بینی می شود در اواخر پاییز و اوایل زمستان پیک جدید کرونا در کشور بوجود بیاید.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهنام عرشی در نشست خبری با اصحاب رسانه در ستاد مرکزی وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به آخرین وضعیت اپیدمی کووید-19 در کشور و آمار مبتلایان و قربانیان آن اشاره و اظهار کرد: بر اساس استانداردهای جهانی و گزارش های ارائه شده، تمام موارد اعلامی کرونا بر مبنای آزمایش مثبت پی سی آر و تست اعلام می شود و به همین علت در آمارهای اعلام شده و آمار حقیقی مبتلایان تفاوت هایی وجود دارد.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری و مرگ و میر کووید-19 به حداقل رسیده است، افزود: بر اساس آمارهای رسمی هیچ شهر قرمزی در نقشه کرونایی کشور وجود ندارد و اکنون استان فارس و شهر شیراز در صدر مبتلایان کرونا قرار دارند.

عرشی با اشاره به نمودارهای موجود وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آمارهای ابتلا و مرگ و میر کرونایی کشور گفت: در پیک هفتم باتوجه به آمار بالای واکسیناسیون، قدرت ویروس کاهش و ایمنی جمعی افزایش داشته و به همین جهت ابتلا و مرگ و میر به مراتب کاهش یافته است.

عرشی به سویه جدید کرونا شایع شده در دو کشور آلمان و فرانسه اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه عمدتا سویه های جدید با یک ماه تاخیر به کشور می رسد همچنان نگرانی های ما پایدار است و پیش بینی می شود در اواخر پاییز و اوایل زمستان پیک جدید نه به شدت پیک های قبلی در کشور بوجود بیاید.

وی بیان کرد: باتوجه به ریشه کن نشدن ویروس کرونا و وجود سویه های جدید توصیه وزارت بهداشت همچنان مبنی بر استفاده ماسک و رعایت فاصله های اجتماعی است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت مطرح کرد: طبق اعلام مجامع جهانی به دلیل کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان پیش بینی خاصی به جهت اتمام ویروس کرونا نداریم اما به جهت آمار بالای واکسیناسیون روند پیک در کشور به حالت کنترل رسیده است.

عرشی به آمار واکسیناسیون در کشور اشاره و تصریح کرد: حدود 155 میلیون دُز واکسن نزریق شده است و 90 درصد از گروه سنی بالای 12 سال دُز نخست و 85 درصد از همین گروه سنی دُز دوم را دریافت کرده اند.

وی در ادامه درباره شیوع آنفولانزا در کشور، شیوع آن را از نظر تناسب زمانی زودتر از سالیان گذشته دانست و خاطرنشان کرد: آمار آنفلوآنزا نوع A تقریبا از اواخر مهرماه و ۴ هفته زودتر از حد معمول افزایش یافت.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در طول سال بین هزار تا 2 هزار نمونه از سراسر کشور به جهت بررسی بیماری جمع آوری می‌شود تا روند آنفلوآنزا نوع A، مورد بررسی قرار گیرد.

عرشی ابراز خرسندی کرد که تا این لحظه اتفاق غیر مترقبه‌ای به نسبت آمارهای ابتلا و مرگ و میر ده سال اخیر در کشور رخ نداده است و به سیاق سال‌های پیشین روند شیوع آنفلوآنزا در کشور به وقوع پیوسته است.

وی با بیان اینکه حدود 30 مورد مرگ و میر آنفولانزا از ابتدای امسال تاکنون داشته‌ایم، گفت: علی رغم اینکه امسال آنفولانزا نوع A زودتر از گذشته رخ داده همچنان انتظار است که تا بهمن ماه و یا اسفندماه ادامه داشته باشد بنابراین واکسیناسیون برای ایمنی در برابر آنفولانزا بسیار موثر است که بهترین زمان تزریق واکسن نیز مهرماه و آبان ماه است.

این خبر در حال تکمیل است...


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *