انتقال «پیروز» به پارک ملی توران؛ تصمیمی مناسب در صورت فراهم بودن امکانات و تجهیزات

۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳:۰۶
کد خبر: ۴۵۰۶۰۵۴
دسته بندی‌: فضای مجازی ، عمومی
یک کارشناس حیات وحش گفت: انتقال «پیروز» به پارک ملی توران تصمیم خوبی است و بازگشت خوی وحشی توله یوزها در افریقا نیز با عنوان «بازوحشی‌سازی» انجام می‌گیرد.

خبرگزاری میزان- تسنیم نوشت: هفته گذشته دکتر علی سلاجقه؛ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که قرار است «پیروز» برای اینکه خوی وحشی و طبیعی خود را به دست آورد به پارک ملی توران منتقل شود. این تصمیم معاون رئیس جمهور با واکنش‌های متفاوتی از سوی کارشناسان حیات وحش همراه شد و عده کثیری از متخصصان با استناد به اینکه پیروز از ابتدا با انسان خو گرفته و نیازی ندارد که خوی وحشی داشته باشد، با این تصمیم سلاجقه مخالفت کردند.

در رابطه با درستی تصمیم انتقال پیروز به پارک ملی توران برای بازگشت خوی طبیعی او، مهدی زارع خورمیزی، متخصص حیات وحش و تنوع زیستی به تسنیم گفت: از نظر من بهترین تصمیم برای موالید جانوران وحشی،  فراهم نمودن شرایط طبیعی‌تر برای زیستن آن‌هاست و انتقال پیروز به محیطی طبیعی‌تر در پارک ملی توران  در صورت پایداری شرایط خود فرد، فراهم کردن تجهیزات و امکانات مورد نیاز و همچنین ایجاد محیط طبیعی وسیع می‌تواند بهترین اقدام باشد.

وی افزود: در آفریقای جنوبی نیز که تکثیر یوز را داشته‌اند، توله یوزها را پس از یک سالگی همراه با مادر وارد پروژه "بازوحشی‌سازی" می‌کنند و بعد دو سالگی به قرق های طبیعی فنس‌کشی شده منتقل می‌کنند  تا پس از  رسیدن جمعیت به حد مطلوب در طبیعت و زیستگاه‌های طبیعی رها شوند اما در خصوص  پیروز داستان کمی متفاوت است زیرا پیروز از مادر جدا شده و پروژه بازوحشی آن بدون مادر  بسیار سخت است ولی در صورت تأمین اعتبار، تجهیزات و امکانات و همچنین محیط طبیعی وسیع  و استاندارد می‌توان این پروژه را انجام داد.

زارع خورمیزی ادامه داد:  پیروز یک ذخیره ژنتیکی بسیار با ارزش برای آینده است و در صورت رسیدن به تنوع ژنتیکی  با افراد جدید می‌توانیم از پیروز در نسل‌های بعد استفاده کنیم و درحال حاضر بهترین اقدام در خصوص پیروز  قطعاً قرار دادن او در شرایط طبیعی، در صورت فراهم بودن امکانات و تجهیزات است.

این کارشناس در رابطه با نحوه نگهداری پیروز بیان کرد: بهتر است که از تیم‌های مختلفی برای نگهدرای پیروز استفاده شود و حتی می‌توان از تجربیات تیم‌ها و افراد نامدار در سایر کشورها که در زمینه تکثیر و پرورش یوز کار کرده‌اند نیز استفاده شود.

انتهای پیام/


برچسب ها: حیات وحش پیروز

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *