قیمت ۱۰ گروه کالای اساسی افزایش یافت

۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳:۰۱
کد خبر: ۴۵۰۵۸۰
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
براساس اعلام بانک مرکزی در هفته منتهی به ۹ شهریورماه، قیمت ۱۰ گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش و یک گروه کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، براساس اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۹ شهریورماه نشان می‌دهد که قیمت ۱۰ گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش و یک گروه کاهش یافته است.
 
در این میان در هفته منتهی به نهم شهریور ماه نرخ لبنیات ۰.۴ درصد، تخم مرغ یک درصد، برنج ۱.۷ درصد، حبوب ۰.۴ درصد، میوه‌های تازه ۲.۲ درصد، سبزی‌های تازه ۰.۲ درصد، گوشت قرمز ۱.۸ درصد، گوشت مرغ ۲.۳ درصد، قند و شکر ۰.۴ درصد و چای ۰.۱ درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش و نرخ روغن نباتی ۰.۲ درصد کاهش یافته است.

لبنیات و تخم مرغ
 
در هفته مذکور در گروه لبنیات نسـبت بـه هفته پیش از آن شاهد آن بودیم که بهای ماست غیرپاستوریزه معادل ۲.۷ درصد و ماست پاستوریزه ۰.۹ درصد افزایش، ولی قیمت پنیر غیرپاستوریزه ۰.۱ درصد کاهش داشته است.

شایان ذکر است بهای سایر اقلام ثابت بوده و قیمت تخم مرغ معادل یک درصد افزایش و شانه‌ای ۱۳۸ هزار تا ۲۲۰ هزار ریال به فروش می‌رسد.

برنج و حبوب

در گروه برنج، بهای برنج وارداتی غیرتایلندی معادل ۰.۴ درصد و برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب ۱.۶ درصد و ۳.۴ درصد افزایش داشته است.
 
در گروه حبوب قیمت لوبیا چیتی بدون تغییر و بهای عدس معادل ۰.۵ درصد کاهش داشته و در طرف مقابل قیمت سایر اقلام بین ۰.۲ درصد تا ۲.۴ درصد افزایش داشته است.

میوه‌ها و سبزی‌های تازه

طبق آمار بانک مرکزی در میادین میوه‌و تره بار شهرداری لیمو شیرین و موز عرضه نمی‌شود و سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آن‌ها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، بـه نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شود.
 
در میان کالاهای مورد بررسی از سوی بانک مرکزی، مواردی از قبیل  گوجه‌فرنگی معادل ۹.۳ درصد، بادنجان ۳.۸ درصد، کدو سبز ۰.۱ درصد و سیب زمینی ۱.۳ درصد افزایش داشته ولی قیمت سایر اقلام بین ۱.۱ درصد تا ۵.۱ درصد کاهش داشته است.
 
و در گروه میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی قیمت هلو معادل ۰.۵ درصد، خربزه ۳.۱ درصد و هندوانه ۱۹.۱ درصد کاهش، ولی قیمت سایر اقلام بین ۲.۹ درصد تا ۱۲.۶ درصد افزایش داشته است.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

 بهای گوشت گوسفند در هفته مورد گزارش معادل ۲.۲ درصد، گوشت تازه گاو و گوساله ۰.۴ درصـد و گوشت مرغ ۲.۳ درصد افزایش یافت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این گروه نیز ضمن ثابت بودن قیمت روغن نباتی جامد،  قیمت قند معادل ۰.۳ درصد، شکر ۰.۶ درصد و چای خارجی ۰.۱ درصد افزایش و از سویی بهای روغن نباتی مایع ۰.۳ درصد کاهش داشت.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *