لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی برای توسعه اشتغال زندانیان/ اشتغال بیش از ۳ هزار مددجو در زندان‌های استان خوزستان

۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰:۰۰
کد خبر: ۴۵۰۴۶۴۵
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
در موضوع اشتغال زندانیان حرفه آموزی باید مقدم بر اشتغال باشد چرا که در این صورت به جهت مهارت پروری امنیت روانی برای فرد و جامعه ایجاد می شود که با بازگشت به جامعه موجبات تسریع در اشتغال آن فرد فراهم است.

خبرگزاری میزان-اشتغال‌ برای زندانیان یکی از بهترین بسترها برای  اصلاح و تربیت است، فردی که مهارتی را آموخته و شغلی دارد براحتی به سمت ارتکاب بزه نمی رود اما باید توجه کرد که حرفه آموزی باید مقدم بر اشتغال باشد چرا که در این صورت به جهت مهارت پروری امنیت روانی برای فرد و جامعه ایجاد می شود که با بازگشت به جامعه موجبات تسریع در اشتغال آن فرد فراهم است.

از این رو پس از آزادی نیز فرد ماهر با اعتماد به نفس بالا و حس مفیدی بودن نه تنها می تواند موجبات اشتغال خود را فراهم کرده و به سمت ارتکاب بزه نرود بلکه می تواند در این راستا همچون کار آفرین عمل کند.

غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان‌ها در نشست هم‌افزایی توسعه اشتغال در زندان‌ها در 24 فروردین ماه سال جاری گفت: باید نگرش به زندانی را تغییر دهیم لازمه این طرح ایجاد انگیزه روحی و کرامت در زندانیان و در کنار آن نیز لزوم آموزش برای آنهاست.

محمدی گفت:در حوزه اقدامات تحولی در زندان نیز بر همین عقیده هستیم چرا که طرح راهبردی است و هیچ کار اصلاحی در زندان بهتر از اشتغال نیست چون به آن هویت می‌دهد. لازمه این طرح ایجاد انگیزه روحی و کرامت در زندانیان و در کنار آن نیز لزوم آموزش برای آنهاست. باید نگرش به زندانی را تغییر دهیم و بر این باور باشیم که زندانی یک فرصت است نه تهدید. زنجیره اقتصادی را باید ایجاد کنیم و لازمه آن نیز هم‌افزایی بین دستگاه‌های اجرایی در استان است.

رئیس سازمان زندان‌ها افزود: نظام تشویقی نیز برای زندانبان‌های عزیز هم خواهیم داشت تا با انگیزه لازم پای این طرح بیایند بلکه به نحو بهتر عملیاتی شود. تدبیری هم باید برای اخذ ضمانت از زندانیان اتخاذ شود که طرح ما را ابتر مواجه نکند.مهمترین شاخص در این طرح ایجاد درآمد برای زندانیان است. همه کسانی که در این طرح وارد می‌شوند بدون تردید گره‌ای از کار یک انسان بازخواهند کرد.

در این باره علی دهقانی در گفت‌وگو با میزان گفت: در حال حاضر تعداد 3هزار و 63 نفر در داخل و خارج از زندانهای استان مشغول بکار هستند که از این تعداد 2 هزار و 990 نفر آنها زن هستند. و به طور کلی مددجو در سه بخش اشتغال کارگاهی، نشسته و اعزام به کار در ۷۲ کارگاه در زندان های استان مشغول به کار هستند.

وی در مورد تعداد تفاهم نامه های منعقد شده در شش ماهه اول سال جاری در بخش اشتغال و حرفه آموزی به سه تفاهم نامه که شامل تفاهم نامه با اداره کل فنی و حرفه ای، جهادکشاورزی و صنایع دستی است اشاره کرد.

وی در مورد آمار شاغلین در زندان ها گفت: در حال حاضر جامعه آماری شاغلین در زندان ها حدود 44 درصد محکومان واجد شرایط است.

وی گفت: فعالیت مددجویان در درون زندانها در بخش‌های نشسته و کارگاهی ( در حرفه‌هایی همچون آشپزخانه‌ها به ویژه آشپزخانه اندرزگاه نسوان  که طبخ غذای آزاد می‌کند، چرم‌دوزی، تسبیح‌سازی، خیاطی، معرق کاری  و اعزامین بکار در خارج از زندان می‌باشد که به شکل کارفرمایی طی قرارداد با بخش خصوصی صورت می‌گیرد و یا بصورت قرارداد خویش فرمایی که خود مددجو در محل کار خود مشغول بکارهستند.

دهقانی گفت: عمده مددجویان شاغل در زندانهای استان خوزستان درسوله اشتغال زندان مرکزی، کارگاه اشتغال زندان سپیدار، کارگاه آشپزخانه نسوان زندان سپیدار، خیاط خانه زندان سپیدار و سوله اشتغال زندان ماهشهرمشغول فعالیت هستند.

رئیس کل دادگستری خوزستان گفت:میانگین دستمزد مددجویان شاغل در استان بر اساس دستورالعمل‌های سازمانی است که به این ترتیب نرخ دستمزد ساعتی شاغلین ساده کارگاهی در داخل زندان 104 هزار و 500 ریال و نرخ دستمزد روزانه آنها به میزان 836 هزار ریال و همچنین نرخ دستمزد ماهانه آنها (20 روز) به میزان 16 میلیون و 720 هزار ریال است.  

دهقانی گفت: نرخ دستمزد ساعتی شاغلین ماهر کارگاهی در داخل زندان 139 هزار و 375 ریال و نرخ دستمزد روزانه آنها به میزان یک میلیون و 115 هزار ریال و همچنین نرخ دستمزد ماهانه آنها (20 روز) به میزان 22 میلیون و 300 هزار ریال و همچنین نرخ دستمزد ساعتی شاغلین متخصص کارگاهی در داخل زندان 175 هزار ریال و نرخ دستمزد روزانه آنها به میزان یک میلیون و 400 هزار ریال و همچنین نرخ دستمزد ماهانه آنها (20 روز) به میزان 28 میلیون ریال است.

وی همچنین نرخ دستمزد ساعتی شاغلین رای باز با سطح مهارت ساده را 175هزار ریال و نرخ دستمزد روزانه آنها را به میزان یک میلیون و 400 هزار ریال و همچنین نرخ دستمزد ماهانه آنها (20 روز) به میزان 28 میلیون ریال اعلام کرد.

رئیس کل دادگستری خوزستان در مورد مراقبت های پس از آزادی و رصد بازگشت پذیری  مددجویان به اجتماع گفت: بعد از خروج زندان اداره کل زندانهای خوزستان و مرکز مراقبت حسب وظیفه‌ای که بر عهده دارد، با هماهنگی بانکها عامل، وام با درصد سود بسیار اندک جهت ایجاد شغل و فعالیت در اختیار زندانیان آزاد شده قرار می‌دهد،که در حال حاضر مبلغ این وام 100 میلیون تومان است.

انتهای پیام/


برچسب ها: اشتغال

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *