گزارش بودجه ۶ماهه ۱۴۰۱ منتشر شد

۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۰:۲۲
کد خبر: ۴۵۰۴۰۱۸
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
دیوان محاسبات کشور برشی از گزارش تفریغ بودجه شش‌ماهه اول سال ۱۴۰۱ را منتشر کرد.

خبرگزاری میزان - بنابر اعلام اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات کشور، گزارش تفصیلی برشی از تفریغ بودجه شش‌ماهه اول سال 1401 منتهی به پایان شهریورماه تهیه و منتشر شد.

این گزارش حاکی است که تا زمان مذکور، 13 درصد از احکام به‌صورت کامل اجرایی شده است. در 21 درصد عدم اجراء و در 66 درصد اجرای بخشی از احکام بودجه را شاهد هستیم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد روند میزان کسری بودجه در شش‌ماهه نخست سال جاری کاهشی بوده است.

همچنین، افزایش 446درصدی میزان وصولی ریالی حاصل از نفت خام، میعانات گازی و خالص گاز صادراتی در دوره گزارشگری فعلی نسبت به مدت مشابه سال قبل، وصولی نزدیک به 100درصدی درآمدهای مالیاتی و بیش از 89درصدی سایر درآمدها نسبت به مصوب شش‌ماهه، کاهش 64درصدی تعداد دستگاه‌های حساب‌نداده، افزایش 12درصدی میزان ثبت اطلاعات کارکنان دستگاه‌های اجرایی در سامانه پاکنا در مقایسه با مدت چهارماهه قبلی از مهمترین یافته‌های دیوان محاسبات است.

گزارش این نهاد نظارتی از ارزیابی اجرای قانون بودجه سال 1401 در شش‌ماهه نخست، نشان می‌دهد:

ـ بین تعداد 69 حکم که متضمن تدوین، تهیه، تصویب و ابلاغ آیین‌نامه، دستورالعمل، سازوکار اجرایی، ترتیبات اجرایی، شیوه‌نامه پرداخت تا پایان شهریور سال 1401 بودند، برای 55 درصد (38 حکم) اقدام لازم صورت پذیرفته، و درخصوص 45 درصد (31 حکم) احکام قانون بودجه نقض شده است.

ـ در 49 مورد ردیف درآمدی، وصولی صورت نگرفته است که از جمله دلایل کسری بودجه محسوب می‌شود و تعداد 59 ردیف درآمدی، دارای وصولی کمتر از 50درصدی نسبت به پیش‌بینی‌ بوده و 18 مورد ردیف درآمدی جدید نیز وصولی نداشته است.

ـ تخصیص اعتبار برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با تاریخ پیش‌بینی خاتمه در پایان سال 1401 به‌منظور بهره‌برداری به‌موقع این طرح‌ها، کامل و بهینه نبوده است، میان 117 طرح مذکور با پیش‌بینی تاریخ اتمام در پایان سال 1401، صرفاً به 45 طرح تخصیص اعتبار 0.03درصدی تا 121.85درصدی صورت گرفته است و برای مابقی طرح‌ها به‌تعداد 72 مورد هیچ‌گونه تخصیص اعتباری انجام نشده است. لازم به ذکر است تخصیص 100درصدی اعتبار به این طرح‌ها موجب بهره‌برداری به‌موقع آنها و افزایش اثربخشی لازم خواهد شد.

ـ تعداد 1928 دستگاه اجرایی (40 درصد) اطلاعات کارکنان خود را در مهلت مقرر سامانه پاکنا ثبت نکرده‌اند، همچنین تعداد 1916 دستگاه اجرایی (40 درصد) لیست حقوق و مزایای کارکنان خود را در سامانه موضوع ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه کشور در موعد قانونی ثبت نکرده‌اند.

ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از محل فعالیت‌هایی از جمله «درمان ناباروری» و «تدوین و اجرای سیاست‌های جمعیتی کشور» هیچ‌گونه اعتباری دریافت نکرده است که این موضوع موجب عدم تحقق اهداف قانونگذار تا مقطع کنونی شده است. درخصوص پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان نیز اقداماتی به‌صورت ناقص و پراکنده توسط وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر صورت گرفته است. طبق ماده (74) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت و درمان مکلف بود ظرف دو سال اول اجرای برنامه ششم (پایان سال 1397) نسبت به استقرار پرونده الکترونیک سلامت اقدام نماید اما هدف قانونگذار تا مقطع کنونی به‌صورت کامل محقق نشده است.

ـ تعداد 343 شرکت اطلاعات خود و ‌شرکت‌ها و مؤسسات تابعه و وابسته را در سامانه یکپارچه اطلاعات ‌شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیر‌دولتی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی ثبت و به‌روزرسانی نکرده‌اند. همچنین 22 شرکت آمار نیروی انسانی خود را حداکثر تا 31 اردیبهشت ماه سال 1401 در پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا) وارد ننموده‌اند.

ـ تعداد 93 دستگاه اجرایی قانون ممنوعیت عضویت همزمان مقامات و معاون آنان و مدیران ‌دستگاه‌های اجرایی کارکنان شاغل در کلیه پست‌های مدیریتی در هیئت‌مدیره، مدیریت عاملی و سایر مدیریت‌های اجرایی ‌شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و سازمان‌ها را رعایت نکرده‌اند و اطلاعات اموال غیرمنقول از جمله انفال و اموال تملیکی در اختیار 379 دستگاه اجرایی در سامانه جامع اموال دستگاه‌‌های اجرایی (سادا) در موعد مقرر قانونی ثبت و یا تکمیل نشده است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *