نسخه جدید سامانه سمات پایان آبان ماه بهره برداری می‌شود

۰۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۲:۴۸
کد خبر: ۴۴۹۶۱۱۰
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
نسخه ۲.۲ سامانه سمات با اعمال تغییرات لازم از تاریخ 30‏آبان ماه 1401 به صورت کامل عملیاتی و نسخه قبلی سامانه مذکور غیرفعال می شود.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه ای، بانکها و موسسات اعتباری را ملزم کرد آمادگی لازم را برای اعمال تغییرات مدنظر در سامانه‌های داخلی و ارسال اطلاعات بر اساس سرویس‌های اطلاعاتی نسخه اخیر سامانه سمات را داشته‌ باشند.بر این اساس پیرو بخشنامه شماره 367445‏/00 مورخ 16‏/012‏/1400 با موضوع اعلام اعمال برخی تغییرات در سامانه سمات از جمله ایجاد سرویس واریز تسهیلات در قالب نسخه 2.2 این سامانه، با توجه به راه‌اندازی بخش اول تغییرات مدنظر در این نسخه از اردیبهشت ماه سال جاری شامل ایجاد امکان امهال مطالبات و درج انواع جدید تسهیلات قرض‌الحسنه در فیلد «هدف از دریافت تسهیلات»، در نظر است با توجه به مهلت زمانی کافی ارائه شده به منظور همگام‌سازی سامانه‌های داخلی بانک‏ها و مؤسسات اعتباری به منظور بهره‌برداری کامل از امکانات نسخه 2.2 سامانه سمات، از تاریخ 30‏آبان ماه 1401 نسخه قبلی سامانه سمات غیرفعال شده و نسخه 2.2 این سامانه به صورت کامل عملیاتی شود.

بدیهی است مسئولیت بروز هرگونه اختلال در ارسال اطلاعات به جهت قطع کامل دسترسی به نسخه فعلی سامانه سمات، بر عهده مدیرعامل و اعضای محترم هیئت مدیره بانک‏/مؤسسه اعتباری است و عدم انجام اصلاحات در زمان مقرر به منزله استنکاف از ضوابط بانک مرکزی تلقی شده و اقدامات انضباطی در پی خواهد داشت.

گفتنی است از اهم تغییرات در نسخه 2.2 «سامانه سمات» می‌توان به ایجاد سرویس واریز، ایجاد امکان امهال مطالبات، امکان ارسال اطلاعات مبلغ اصل و سود تا دو رقم اعشار، اضافه کردن عنوان برات الکترونیکی در فیلد نوع ضمانتنامه و تفکیک انواع تسهیلات قرض‌الحسنه اشاره کرد.خاطرنشان می شود سامانه سمات به عنوان بانک جامع اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی در سراسر کشور، مرجع اصلی اطلاعات تسهیلات و همچنین تعهدات بانکی شامل ضمانت‌نامه‌ها و اعتبارات اسنادی تلقی می شود.

از جمله مزایای سامانه سمات می توان به پردازش سريع و تکميل نواقص سامانه قبلي، ارسال و بروزرسانی برخط اطلاعات مشتریان در راستای تجميع و يکپارچگي اطلاعات تسهيلات گيرندگان شبکه بانکي و همچنین بهبود روش تسهيلات دهي، اعتبارسنجي صحيح مشتريان بانک‌ها و بهبود و پيشگيري از مطالبات غيرجاري بانکي اشاره کرد.

همچنین سامانه سمات به عنوان بانک اطلاعات جامع تسهیلات و تعهدات، اطلاعات مربوطه را جمع آوری و بین شبکه بانکی به اشتراک می‌گذارد، بر این اساس استعلام از سامانه مذکور برای تمامی شعب سراسر کشور برقرار شده است. از این رو بانک‌ها موظفند قبل ارائه تسهیلات و تعهدات، وضعیت اعتباری مشتریان را در سامانه سمات استعلام کنند و در صورتی که مشتری بر اساس مقررات مربوطه بدحساب شناخته شود، مجاز به ارائه تسهیلات و تعهدات به ایشان نیستند.

یادآور می شود، بررسی اعطای تسهیلات و دسته چک در شعب بانکها، اعتبار سنجی، بررسی اقتصادی و اعتباری و نظارتی از جمله کارکردهای این سامانه است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha