امیدواریم وزارت نفت در راستای کاهش آلودگی هوا گام بردارد

۰۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴:۳۷
کد خبر: ۴۴۹۴۷۲۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امیدواریم وزارت نفت با سولفورزدایی از نفت کوره (مازوت) تولیدی، در راستای کاهش آلودگی هوا گام بردارد.

خبرگزاری میزان _ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در نشست مشترک با وزیر نفت که به منظور بررسی چالش های محیطی زیستی در اجرای پروژه های نفت و گاز برگزار شد، اظهار کرد: یکی از تاکیدات ریاست محترم جمهور، رفع گره های ذهنی جامعه در مورد مسایل مختلف است و لازمه این امر آن است که دستگاه های مختلف به ویژه دستگاه هایی که بیشتر با هم سر و کار دارند جلساتی برگزار و نسبت به حل و فصل مشکلات خود اقدام کنند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه توسعه کشور می بایست توام با حفظ محیط زیست باشد، تصریح کرد: تبیین فرآیندها از جمله فرآیند ارزیابی زیست محیطی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در این زمینه فعالتر باشیم.

وی با انتقاد از رویه جاری در کشور که سازمان حفاظت محیط زیست می بایست پاسخگوی تخلفات محیط زیستی همه دستگاه ها باشد، گفت: متاسفانه در گذشته قصورات زیادی در صنعت نفت انجام شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: نفت یکی از مسایل استراتژیک و راهبردی کشور است که سهم بسزایی در گرداندن چرخ اقتصاد دارد اما استمرار این کار در گروی حفظ محیط زیست است.

سلاجقه در ادامه گفت: دولتمردان ما باید محیط زیست را یک سرمایه بدانند همان گونه که این موضوع در اصل پنجاهم قانون اساسی هم مورد تاکید قرار گرفته است.

وی همچنین ضمن قدردانی از اهتمام وزیر نفت در پیگیری اجرای تکالیف قانون هوای پاک اظهار امیدواری کرد که برنامه های ارایه شده در زمینه ارتقای کیفی سوخت، اجرای طرح کهاب و سایر موارد تا پایان دولت سیزدهم تحقق پیدا کند. 

معاون رییس جمهور، با اشاره به نقش ارزنده تالاب ها در طبیعت، خاطرنشان کرد: خدمات اکولوژیکی که یک تالاب ارایه می دهد قابل محاسبه نیست بنابراین چنانچه در جایی تخریبی صورت گرفته باشد باید خسارت وارده به صندوق ملی محیط زیست واریز شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: صندوق ملی محیط زیست یک ظرفیت بسیار خوب برای کشور است که می تواند در بحث کاهش آلایندگی صنایع با ارایه تسهیلات، موثر باشد.           

سلاجقه در ادامه تاکید کرد: استفاده از شرکت های دانش بنیان و فناوری های نوین می تواند خسارت های وارده به محیط زیست را به نحو چشمگیر کاهش دهد و ما از این مساله استقبال می کنیم.

وی همچنین ضمن تاکید بر تامین حداکثری سوخت گاز نیروگاه ها، گفت: مصرف مازوت در نیروگاه های بخاری به ویژه در داخل و مجاورت کلانشهرها از موضوعاتی است که ما به شدت پیگیر آن هستیم و امیدواریم وزارت نفت با سولفورزدایی از نفت کوره (مازوت) تولیدی، در راستای کاهش آلودگی هوا گام بردارد. 

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *