انعقاد تفاهم نامه راه اندازی عملیاتی سامانه تخصصی جذب و گزینش قضات

۰۸ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۹:۳۲
کد خبر: ۴۴۹۳۷۳۸
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه از انعقاد تفاهم نامه راه اندازی عملیاتی « سامانه تخصصی جذب و گزینش قضات » خبر داد.

خبرگزاری میزان - محمدباقر الفت اظهار کرد: با راه اندازی عملیاتی " سامانه تخصصی جذب و گزینش قضات " و در راستای اجرای سند تحول در صدد آن هستیم که با استفاده از ابزارهای دقیق ، فرایند امور جذب و گزینش تسریع شود.

وی با اشاره به تاکید رئیس قوه قضاییه مبنی بر تسریع  فرایند گزینش عنوان کرد: طراحی این سامانه با برگزاری جلسات مشترک و مطالعه تطبیقی در جذب قضات چندین کشور و بررسی نقاط ضعف و قوت در حال پیشرفت است.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه افزود: این سامانه با هدف شفاف سازی، امکان داده پردازی با سرعت بالا، توان توسعه شاخص ها، کاهش شدید زمان فرایند اعلام نتایج و حذف حضوری متقاضیان در فرایند جذب و شناسایی قضات عملیاتی می شود.

الفت گفت: نظر به اینکه میزان حجم کاری متناسب نیروی انسانی نیست و بکارگیری این سامانه می تواند بر صحت و دقت عملکرد قوه قضاییه تاثیرات چشم گیری بگذارد و سرعت و دقت در اعلام نتایج را افزایش دهد.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه بیان کرد: ایجاد زیرساخت اطلاعاتی لازم این سامانه به منظور پایش شاخص های مورد نیاز با ایجاد داشبورد مدیریتی به منظور ارزیابی مستمر و برخط وضعیت اجرای کار از جمله قابلیت هایی است که در این سامانه مد نظر است تا فرایند جذب وگزینش تا حدود زیادی الکترونیکی و تخصصی شود و سطح تحصیل اطلاعات و میزان دسترسی ها با مراجع مرتبط با رعایت محرمانگی اطلاعات مشخص باشد.

وی ادامه داد: انتظار داریم، تجزیه و تحلیل اطلاعات سامانه و نتایج حاصل از آن به گونه ای باشد که برون داد مورد نظر قوه قضاییه را برآورده کند، گروه هدف را بشناسد و با تحلیل اطلاعات نتایج مطلوب ارائه دهد.

مدیرکل جذب و گزینش قضات در ادامه عنوان کرد: با تشکیل کارگروه تخصصی به منظور بررسی چالش ها و موانع در روند جذب و گزینش قضات طراحی، ایجاد و راه اندازی عملیاتی " سامانه تخصصی جذب و گزینش قضات " در دستور کار قرار گرفت و امروز شاهد عملیاتی شدن راه اندازی این سامانه هستیم.

علی نظری افزود: یکی از موانع تاخیر در جذب و گزینش، برگزاری فراخوان ثبت نام بصورت جذب عمومی و اختصاصی منصب قضا بصورت سالانه بود که با راه اندازی این سامانه، دواطلبان گرامی می توانند به محض فارغ التحصیلی  اقدام به ثبت نام در سامانه مذکورکنند.

وی ادامه داد: از مزایای این سامانه انجام فرایند جذب بصورت غیرحضوری است که با تکمیل فرم های خوداظهاری و انجام آزمون های روانشناسی آغاز و داوطلبان بعد از عملیات غربالگری به منظور راستی آزمایی به مصاحبه حضوری دعوت می شوند که این پروسه تاثیر بسزایی در تسریع روند جذب و گزینش خواهد داشت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha