مهمترین اعمال ماه «ربیع الثانی»

۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸:۳۵
کد خبر: ۴۴۹۰۸۱۸
یک کارشناس علوم قرآنی گفت: از مهم‌ترین اعمال در شب اول ماه «ربیع الثانی» دو رکعت نماز است، که در رکعت اوّل بعد از سوره حمد سى مرتبه «قُلْ هُوَ اللَّه» و در رکعت دوم بعد از سوره حمد سى مرتبه «إِنَّا أَنْزَلْناه» خوانده می‎شود.

حمید سیلاوی در گفت‌وگو با میزان پیرامون جایگاه و رویداد‌های ماه «ربیع الثانی» گفت: ماه «ربیع الثانی»، چون بعد از دو ماه محرم و صفر قرار گرفته به عنوان ماه‌های شادی از آن نام برده می‌شود هرچند از نظر فضلیت و شادی همانند ماه ربیع الاول نیست و علاوه بر شادی ولادت «امام حسن عسکری (ع)» غم‌هایی را نیز در خود نهفته دارد.

وی در همین راستا ادامه داد: از مهم‌ترین اعمال در شب اول ماه «ربیع الثانی» دو رکعت نماز است، که در رکعت اوّل بعد از سوره حمد سى مرتبه «قُلْ هُوَ اللَّه» و در رکعت دوم بعد از سوره حمد سى مرتبه «إِنَّا أَنْزَلْناه» خوانده می‎شود همچنین بعد از خواندن این نماز دادن صدقه ثواب بسیاری دارد. در روز اول «ربیع الثانی» دعا و استغفار به درگاه پروردگار نیز فضیلت فراوانی دارد.

ربیع الثانی

رویدادهای ارزشمند

سیلاوی تاکید کرد: ماه «ربیع الثانی» ماهی است که در آن شاهد ولادت «حضرت عبدالعظیم(ع)» و «امام حسن عسکری (ع)» پدر بزرگوار «حضرت مهدی(عج)» هستیم، «حضرت عبدالعظیم(ع)» در شمار اصحاب «امام رضا (ع)»، «امام جواد (ع)» و «امام هادی (ع)» بوده‌اند و مورد تمجید فراوان قرار گرفته‌اند.

وی به روز ولادت «امام حسن عسکری (ع)» اشاره و ابراز کرد: سالروز ولادت «امام یازدهم (ع)» رویدادی مهم و ارزشمند در ماه «ربیع الثانی» بشمار می‌رود و برای برآورده شدن حوائج اخروی می‌توان به این امام بزرگوار متوسل شد. در روایت تاریخی آمده است «امام عسکری (ع)» به نماز اوّل وقت بسیار اهتمام می‌دادند و نماز را بزرگ می‌داشتند.

وفات «حضرت فاطمه معصومه (س)»

وی در مورد وفات «حضرت فاطمه معصومه (س)» در این ماه اشاره و اظهارکرد: ماه «ربیع الثانی» شاهد وفات «حضرت فاطمه معصومه (س)» است زیرا این بانوی بزرگوار اسلام برای دیدن بردار بزگوارشان حضرن «امام رضا (ع)» به ایران آمده بودند و به سمت خراسان حرکت کردند اما پس از حوادثی در شهر ساوه بیمار شده و سپس در شهر قم از دنیا رفتند.

این کارشناس علوم قرآنی روز سیزدهم ماه «ربیع الثانی» را سالروز شهادت «حضرت فاطمه زهرا (س)» دانست و خاطرنشان کرد: پس از وفات «پیامبر (ص)»، «حضرت زهرا(س)» در اندوه بزرگی قرار گرفتند، بر طبق روایات «امام صادق (ع)» همانا بعد از رحلت رسول خدا، «حضرت فاطمه زهرا (س)» هفتاد و پنج روز بیشتر زندگی نکردند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha