تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری

12:56 - 04 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۹۶۵۹
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در بودجه سال ۱۴۰۱ خبر داد.

خبرگزاری میزان - بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، عباس عبادی، در اجلاس روسای دانشکده‌ ها و دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور به میزبانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، گفت: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری سال ۸۶ تصویب شد، اما بسته های خدمتی آن سال ۹۵ تدوین شده و اجرای آن تا ۱۴۰۰ عقب افتاد.

وی افزود: با پیگیری های انجام شده اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ دستورالعمل نهایی این قانون در هیات دولت تصویب شد و با ارزش سنجی نسبی خدمات پرستاری توسط بیمه، قیمت گذاری ها بر اساس بسته خدمتی تدوین و تیرماه ۱۴۰۱ به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: همه پرستاران در تمام مقاطع تحصیلی، در تمام بخش های پرستاری، با هر نوع وضعیت استخدامی در همه مراکز درمانی و بیمارستانی در بخش های دولتی و خصوصی مشمول این قانون تعرفه گذاری هستند.

وی زمان اجرای این قانون را از ابتدای فروردین ماه ۱۴۰۱ اعلام و عنوان کرد: مدل تخصیص سازمان های بیمه گر برای بستری ها ۹۰ درصد و برای سرپایی ۷۰ درصد خواهد بود.

نیازمند ۱۷۰۰ مرکز مراقبت در منزل هستیم

معاون پرستاری وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: تاکنون ۱۳۴۰ مرکز در سطح کشور برای مراقبت در منزل موافقت اصولی گرفته اند که کمتر از ۱۱۵۰ مرکز فعال هستند. باید به ازای هر ۵۰ هزار نفر، یک مرکز داشته باشیم، بنابراین نیازمند ۱۷۰۰ مرکز مراقبت در منزل در سطح کشور هستیم.

تاکید بر تخصصی سازی در حوزه پرستاری

وی ضمن تاکید بر تخصصی سازی در حوزه پرستاری، افزود: درحال حاضر ۴ هزار و ۲۵۷ کارشناس ارشد پرستاری داریم که ۳۵ درصد آنها در بخش‌ های غیرتخصصی مشغول به کار هستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: باید در سازماندهی نیروها بازنگری کنیم تا متخصصان در بخش ‌های مربوطه جایابی شوند.

تاسیس واحدهای آموزش بیمار در ۱۰۰ بیمارستان

عبادی از تاسیس واحدهای آموزش بیمار در ۱۰۰ بیمارستان خبر داده و گفت: باید طی چهار سال آینده ۱۰۵۰ بیمارستان مجهز به این واحدها شوند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *