تجهیز ناوشکن‌های «نداجا» به ۸ موشک کروز و سامانه پدافندی «نواب»

12:55 - 03 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۸۰۵۵
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ظرفیت نیروی دریایی ارتش در زمینه بهره‌گیری از موشک کروز سطح به سطح، دو برابر شده است و ناوشکن‌ها به هشت لانچر موشک کروز مجهز خواهند شد.

خبرگزاری میزان - به گزارش دفاع‌پرس، امیر دریادار «شهرام ایرانی» فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به پیشرفت و ارتقاء ناوشکن‌های نداجا اظهار داشت: با توجه به پیشرفتی که در کشور اتفاق می‌افتد، محدودیتی برای تجهیز و ارتقاء توان و آمادگی رزمی یگان‌های خود نداریم.

امیر ایرانی افزود: در زمینه بهره‌گیری از موشک کروز سطح به سطح، ظرفیت ما دو برابر شده و ناوشکن‌ها به هشت لانچر موشک کروز مجهز خواهند شد و رونمایی از این دستاورد به‌زودی اتفاق خواهد افتاد؛ البته ناوشکن سهند هم‌اکنون این تجهیزات را در اختیار دارد.

فرمانده نداجا ادامه داد: سامانه‌های سطح به هوای برد متوسط نواب هم روی ناوشکن‌ها نصب شده و سطح اولیه آن نیز به دو برابر ارتقا پیدا کرده است. علاوه بر این، هم ناوشکن «سهند» و هم سایر ناوشکن‌ها به سامانه‌های دفاع نقطه‌ای هم مجهز شده‌اند. در حوزه زیرسطح هم سامانه‌های سونار شناورهای ما با ارتقاء جدی روبه‌رو بوده است.

وی اضافه کرد: ناوشکن «دماوند» هم در حال گذراندن تست‌های خود است که امیدواریم بتوانیم به وعده خودمان عمل کنیم و هفتم آذرماه ناوشکن دماوند به نیروی دریایی ارتش ملحق شود.

دریادار ایرانی عنوان کرد: ان‌شاءالله به زودی ناوشکن‌های ما به موشک‌ها کروز «ابومهدی» و حتی موشک‌های با برد بالاتر هم مجهز می‌شوند. این موشک در محیط جنگ الکترونیک می‌تواند به خوبی عمل کند. تست‌های این موشک انجام شده است و دشمن هم از توانمندی این موشک اطلاع دارد. کار روی موشک با برد‌های بالاتر را هم در دستورکار داریم و اخبار آن را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه به تشریح جزئیات توقیف دو قایق آمریکایی پرداخت و گفت: وقتی در دریا حضور پیدا می‌کنیم، امنیت و ایمنی همه شناور‌ها برای ما مهم است. ناوشکن «جماران» در دریای سرخ در حال اجرای مأموریت بود که آنجا با دو شناور بدون سرنشین مواجه شد. عزیزان تماس گرفتند و کسب تکلیف کردند؛ ما هم بررسی کردیم و دیدیم که هیچ علائم مشخصه‌ای روی این قایق‌ها نیست. ما آنجا دو تا سه ساعت از طریق بیسیم سوال کردیم که این شناور‌ها متعلق به چه کسانی است اما کسی جواب نداد.

وی ادامه داد: پس از آن دستور دادیم که این شناورها جمع‌آوری شوند. بعد از این اتفاق، آمریکایی‌ها ابتدا با یک بالگرد و پس از آن هم با دو ناوشکن وارد صحنه شدند و گفتند این شناور‌ها برای ما است و آن‌ها را پس بدهید. ما در پاسخ گفتیم که چون این شناور‌ها علائم شناسایی ندارد و امنیت دریانوردی را به خطر انداخته‌اند، ما مکلف هستیم که آن‌ها را جمع کنیم. طبق معمول آمریکایی‌ها پس از مدتی برای دریافت شناورهایشان به خواهش و تمنا افتادند و گفتند که این بار این شناور‌ها را پس بدهید و این قایق‌ها دیگر در این منطقه حضور پیدا نخواهند کرد.

دریادار ایرانی درباره ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر برداشتن دوربین این شناور‌ها توسط نیرو‌های کشورمان، گفت: این قایق‌ها در موقع گرفته شدن و همچنین رها شدن در آب ممکن است آسیب دیده باشد و شرایط استاندارد نداشته باشد. یک دوربین ساده هم برای ما اهمیت ندارد و اگر آمریکایی‌ها نیاز داشته باشند، می‌توانیم از دوربین‌های ساخت جمهوری اسلامی در اختیار آن‌ها بگذاریم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *