203 نفر از مددجویان زندانهای استان آذربایجان غربی آزاد شدند

10:37 - 03 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۷۶۶۲
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
مراسم اعلام نتایج کمیسیون عفو و بخشودگی در خصوص بهره مندی 203 نفر از مددجویان زندانهای استان آذربایجان غربی از رأفت اسلامی و عفو مقام معظم رهبری در محل زندان مرکزی ارومیه برگزار شد.

خبرگزاری میزان - مراسم اعلام نتایج کمیسیون عفو و بخشودگی در خصوص بهره مندی 203 نفر از مددجویان زندانهای استان آذربایجان غربی از رأفت اسلامی و عفو مقام معظم رهبری با حضور عتباتی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی و مجیدی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در محل زندان مرکزی ارومیه برگزار شد.

ناصر عتباتی، رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی در ابتدای این مراسم بیان کرد: تکلیف، وظیفه و الزام قانونی دستگاه قضایی برخورد با مجرمین، اجرای قانون، صدور احکام و اجرای آنهاست و وظیفه اخلاقی وانسانی آن کمک به زندانیان و خانواده های آنها است.

وی ادامه‌ داد: دستگاه قضایی استان به منظور اجرای تکالیف اخلاقی و انسانی خود اقدامات بسیاری را برای کمک به زندانیان در دستور کار خود دارد از جمله استفاده از ظرفیت‌های خیرین، تاسیسات ارفاقی، پابند الکترونیک و طرح پرونده‌های مددجویان در کمیسیون عفو استان که در این کمیسیون تمام جزئیات پرونده‌ها با دقت بررسی می شود.

عتباتی افزود: به مناسبت میلاد رسول مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) در کل کشور ۱۸۰۰ از زندانیان ۳۱ استان مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفته اند که سهم استان آذربایجان غربی از این تعداد ۲۰۳ نفر است که نشان از تلاش مجموعه دستگاه قضایی و اداره زندانهای استان برای برخورداری تعداد بیشتری از مددجویان واجد شرایط قانونی از رأفت اسلامی است و این تلاش ها در مناسبت های پیش رو نیز ادامه پیدا خواهد یافت.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی با اشاره به اینکه یکی از اصول قانونی مجازات‌ها اصل شخصی بودن آنهاست اظهارکرد: این اصل ناخواسته در مورد محکومین زندانی اجرا نمی شود و در واقع خانواده این زندانیان تحت تاثیر مجازاتهای آنها قرار می گیرند و با مشکلات زیادی مواجه می شوند لذا دستگاه قضایی در تلاش است این مشکلات خانواده های زندانیان را به حداقل ترین میزان برساند و نگذاریم این خانواده ها در نبود سرپرست خود دچار آسیب شوند.

وی افزود: در این زمینه انجمن حمایت از زندانیان،ستاد دیه، مددکاران زندان و همه مسولین با کمک مردم خصوصا خیرین نیکوکار پای کار هستند و کارهای موثر و ارزشمند زیادی را با کمک همدیگر رقم زده اند که جای تقدیر دارد.

عتباتی در پایان خطاب به مددجویان گفت: این مناسبت ها خیلی محترم و ارزشمند هستند و به احترام آنها با خدای خود پیمان ببندید که دوباره دچار خطاء و اشتباه نشوید و با بازنگری در رفتار خود دعا کنید که همه مشمول عفو خدای متعال قرار بگیریم.

در ادامه این مراسم مجیدی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان به ایراد سخن پرداخت و توضیحاتی در خصوص اقدامات صورت گرفته در کمیسیون عفو استان داد و گفت: استان آذربایجان غربی با تلاشهای صورت گرفته از سوی مسئولان قضایی و اداره زندانهای آن، جزء استانهای برتر برای فراهم کردن موجبات استفاده از ظرفیت عظیم عفو رهبری است و این در سایه نگاه پدرانه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) صورت پذیرفته چرا که نگاه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به مقوله زندان یک نگاه ویژه با رویکرد اصلاح و تربیت است.

محمدی رئیس زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان نیز در ابتدای مراسم ضمن خوشامدگویی بیان کرد که تلاشهای شبانه روزی بسیاری با تشکیل جلسات متعدد با حضور رئیس کل دادگستری و دادستان مرکز استان برای انجام اقدامات مقدماتی برای بهره‌مندی این تعداد از مددجویان از رأفت اسلامی و عفو مقام معظم رهبری در میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و ششمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام جعفر (ع) صورت گرفته که بسیار ارزشمند است.

لازم به ذکر است در پایان این مراسم مراتب شمول عفو محکومینی که مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفته بودند به آنها اعلام و از کارکنان برتر زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان با تقدیم لوح تقدیر توسط عتباتی تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/


برچسب ها: عفو

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *