جزئیات جدید از پرونده جاسوسان فرانسوی/ شناسایی عاملان حادثه زندان اوین

10:37 - 03 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۷۵۸۴
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با خبرنگاران رسانه‌های مختلف برگزار شد.

خبرگزاری میزان - مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز سه‌شنبه، 3 آبان ماه با گرامی‌داشت سال‌روز شهادت سید مصطفی خمینی اظهار کرد: ایشان کارنامه قابل توجهی از خود در مباحث انقلابی و مبارزاتی به جای گذاشتند و جدای از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی به عنوان شخصیت برجسته علمی در عرصه تحصیل و تدریس بسیار موفق بودند و در ساحت تألیف آثار پرتعداد، متنوع و ماندگاری از ایشان به جای مانده است.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه با گرامی‌داشت سالروز سخنرانی امام خمینی در خصوص موضوع کاپیتولاسیون گفت: همواره تکلیف داریم که موضوع وطن فروشی و ملت فروشی را که از جانب رژیم منحوص ستم شاهی صورت پذیرفت و این مملکت و مردم را به آمریکای جهان خوار و غرب در لایحه کاپیتولاسیون فروختند، توجه ویژه کنیم.

ستایشی افزود: در دوره ستم شاهی وجود بیش از ۲۵ هزار مستشار آمریکایی مبین وابستگی شدید کشور به استکبار و عدم استقلال ایران بود که امام خمینی با قدرت تمام و اقتدار کامل، با این اقدام مقابله کردند و هزینه آن نیز به واسطه دستگیری و تبعید ۱۴ ساله ایشان صورت پذیرفت.

سخنگوی دستگاه قضا عنوان کرد: استقلال خواهی و مقابله با غرب زدگی، فروخته شدن عزت ملی در برابر غرب و آمریکا از جمله اهداف ملت ایران در سده اخیر بوده که همچنان در لایه‌های مختلف توسط مردم دنبال می‌شود و هر جا با خصم مقابله کردیم محکوم به موفقیت بوده‌ایم.

وی با اشاره به سالروز شهادت شهید فهمیده تصریح کرد: پیشتازی جوانان و نوجوانان از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی همچون پیشتازی فهمیده‌ها در دوران دفاع مقدس و قبل و پس از آن داشتند از جمله وجوه برجسته و ارزشی انقلاب اسلامی است. دلبستگی و اعتقاد نسل فعلی به انقلاب و اصول اولیه آن از جمله عدالت و مقابله با تبعیض ناروا و ایستادگی در برابر دخالت بیگانه و احیا عزت ملی اگر از نسل‌های اول انقلاب بیشتر نباشد کمتر نیست.

ستایشی بیان کرد: مهم آن است ادبیات نسل جدید از سوی ما به عنوان نسل قبلی به درستی شناخته شود که اگر توجه شود رمزها حاصل خواهد شد. مسئولان قدر جوانان و نوجوانان را می‌دانند و باید زمینه را باید تحویل مسئولیت‌ها به نسل بعدی فراهم کنند.

وی در رابطه با طرح رئیس قوه قضاییه برای انجام گفت و گو گفت: طرح رئیس قوه قضاییه برای انجام گفت و گو مورد استقبال قرار گرفت که نشان از اصل دقیق بودن و صحت این طرح دارد. رئیس قوه قضاییه از ابتدای مسئولیت خود بارها و باره به اصل گفت و گو اشاره کرده است و افراد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی بارها با رئیس قوه دیدار و نظرات خود را اعلام کرده اند.

ستایشی گفت: قوه قضاییه در تلاش است که بحث گفت و گو را در تمام لایه های جامعه گسترش دهد.

ستایشی در ادامه خاطرنشان کرد: همان گونه که رئیس قوه قضاییه اعلام کرد اگر در اثر گفتگوها مشخص شود که رویه و رویکردها اشتباه بود، این جسارت و شهامت وجود دارد که رویه‌ها و رویکردهای جدید جایگزین شود.

ستایشی در ادامه با اشاره وظایف و تکالیف قوه قضائیه در زمینه جهاد تبین تاکید کرد: مسائلی که رهبری در زمینه احیای کرسی های آزادی اندیشی و جهاد تبیین داشتند اگر یکایک و به احسن وجه صورت گیرد حتما بخشی از مشکلات برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی بر اساس روحیه مردمی و حضور همه جانبه آحاد مردم شکل گرفت بیان کرد: در انقلاب اسلامی هیچ دسته و گروهی حذف نشدند بلکه براساس گفته های امام راحل منبعث از قرآن کریم، همه ملت به پا خواستند. پس از انقلاب همین موضوع در بیان رهبران انقلاب و امامین انقلاب اسلامی تجلی پیدا کرد و همه زیر پرچم واحد و زیبای انقلاب اسلامی منسجم و متحد بودند.

ستایشی بیان کرد: همین انسجام بود که جنگ 8 ساله نهایتا به نفع ملت بزرگ ایران خاتمه یافت. این ایستادگی و مقاومت پس از جنگ به همین ترتیب پیش رفت و هر کجا ملت در کنار هم بودند،موفقیت های خیره کننده به دست آمد.

آخرین وضعیت پرونده جاسوسان فرانسوی

سخنگوی دستگاه قضا درباره آخرین وضعیت دستگیری 2 جاسوس فرانسوی بیان کرد: این پرونده، بسیار مهم است، ابعاد و زوایای آن نیاز به کارو تحقیقات بیشتری دارد؛ کار تحقیقات با دقت، سرعت و صحت در حال انجام است. موضوع اتهامات دستگیرشدگان در این پرونده، اجتماع و تبانی به قصد مقابله با امنیت ایران و همچنین جاسوسی است.

وی افزود: اطلاعات راهبردی مهمی از متهمان این پرونده به دست آمده است و این اطلاعات به دلیل اهمیتی که دارند، بررسی شان در دستور کار ضابطان خاص قوه قضاییه قرار دارد و تحقیقات با روش‌ها و تمسک به مسائل فنی و علمی استمرار دارد.

ستایشی یادآور شد: این تئوری که دشمنان و سرویس های غربی، آمریکایی و صهیونیستی برای امنیت مردم ایران خواب های جدی و تحقق ناپذیر دیدند، در حد نظریه صرف نیست، داده ها و اطلاعات متعددی داریم که دشمنان قسم خورده نظام با برنامه ریزی‌های قبلی، در صدد خشونت سازی، به خطر انداختن امنیت شهروندان، مدیریت احساسات، شایعه و هجمه سازی رسانه ای هستند که هجمه رسانه ای آنها را باید با قدرت رسانه پاسخ داد.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اینکه بازداشت های دیگری در رابطه با این پرونده صورت گرفته است، گفت: زنجیره اطلاعات و داده ها در شرف تکمیل است و به محض جمع بندی، اطلاع رسانی لازم صورت می گیرد.

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره انتشار تصاویر دوربین های زندان اوین

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با انتشار تصاویر دوربین های مدار بسته زندان اوین اظهار کرد: از همه رسانه ها برای اطلاع رسانی دقیقو شفاف تشکر کنم.

وی افزود: حجم زیاد اسناد نیاز به تحلیل دارد. داده ها زمانی که از آشوب طلبی برخی از آشوب طلبان ارائه می شود نیاز به تحلیل و داده پردازی و بررسی دارد. مستنذی از زندان اوین تهیه و از رسانه ها پخش شد که این مستند جوابگوی ابهامات ایجاد شده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: این مستند رسوا کننده شایعات در خصوص منتشر شده بود. مرکز رسانه قوه قضاییه اولین مجموعه ای بود که در این خصوص اطلاع رسانی کرد. این اطلاع رسانی توانست ابهامات ایجاد شده را پاسخ دهد. حجم دروغ سازی رسانه های بیگانه باعث شده است که آنها را مرجعیت رسانه ای که صداقت اولین شرط آن است خارج کند. آمادگی داریم با جمع بندی اطلاعات اخرین اخبار را به مردم اطلاع رسانی کنیم.

توضیحات سخنگوی دستگاه قضا در خصوص جرم سیاسی

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال که برخی سیاسیون از ادبیات اپوزیسیون در گفتار خود استفاده می کنند و موجب اختلاف افکنی می شوند، آیا این موضوع جرم محسوب می شود؟ گفت: برخی موارد به صراحت ماده 3قانون جرم سیاسی، جرم سیاسی محسوب نمی شوند. برخی موارد که در ماده 3 قید شده است، مانند تحریک مردم به درگیری و کشتار، تجزیه طلبی و آشوب در شمول جرایم سیاسی نیست و جداگانه مطابق قوانین، موضوعه و قوانین ماهیتی و شکلی مورد تصمیم گیری و اتخاذ نظر واقع می شوند.

وی افزود: مشارکت و معاونت و حتی شروع جرم در اینگونه موارد جرم سیاسی نیست و موارد دیگری مانند جرایم مستوجب حدود و قصاص و یا سوءقصد به مقامات داخلی و خارجی، آدم ربایی و گروگان گیری، بمب گذاری و تهدید به آن و هواپیماربایی و راهزنی دریایی، سرقت غارت اموال، ایجاد حریق و تهدید امنیت در شمول جرم سیاسی تلقی نمی شوند.

ستایشی یادآور شد: نشر اکاذیب به استناد ماده 2 اگر نگاه، نگاه سلطه و اخلال در امنیت کشور نباشد در شمول جرم سیاسی محسوب می شود اما نسبت به سایر نشر اکاذیب و مقررات موضوع ماده 746قانون مجازات اسلامی که با تمسک به مسائل رایانه ای است و مقررات ماده 398 قانون مجازات اسلامی، ماده 286 آن هم جایگاه ویژه ای در نشر اکاذیب کند و هرکدام از اینها را قانونگذار عاقلانه مشخص کرده است و در صورت احراز فعل یعنی عناصر مادی و معنوی تشکیل دهنده جرم باید قاضی در محکه صالحه این را احصا کند و درباره آن تصمیم گیری کند.

آغاز محاکمه اغتشاشگران در محاکم

وی درباره تعداد بازداشتی های اغتشاشات اخیر و زمان محاکمه آنها بیان کرد: براساس فرمایشات رهبر انقلاب در خصوص دسته بندی دستگیر شدگان اغتشاشات اخیر، در بیانیه ای به ملت ایران اعلام کردیم که غربالگری و تفکیک کسانی که در این اغتشاشات مرتکب جرم شده اند، شروع شده است و با قدرت و قوت استمرار پیدا می کند.

ستایشی افزود: افرادی که مرتکب جرم خفیف شده باشند و مرتکب قتل و جرح عمدی و تخریب نشده و روان مردم را مورد تعرض قرار نداده و امنیت مردم را مورد تعرض قرار نداده باشند، اینها افرادی هستند که مورد رافت اسلامی قرار گرفته و در جایگاهی قرار می گیرند که دادگاه می تواند درباره آنها اقدامات ارفاقی را مورد توجه قرار دهد و به آنها کمک کند اما افرادی که مرتکب قتل و سایر جرایم عنوان شده باشند، نسبت به آنها برخورد عبرت آموز و بازدارنده و محکم صورت می گیرد و آنها به اشد مجازات می رسند.

سخنگوی دستگاه قضا تاکید کرد: با دستور رئیس قوه قضاییه، دادسراها با سرعت و دقت لازم کار را در حوزه دادستانی انجام داده اند، قسمتی از پرونده هایی که مطرح شده در دادسراها تعیین تکلیف شده است و منتهی به صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست شده و به دادگاه ها ارسال شده است؛ این محاکمات در سراسر کشور آغاز شده است و تهران، البرز، اصفهان و کردستان از پیشتازان ارسال این پرونده‌ها از دادسرا به دادگاه ها هستند.

وی گفت: در جرایم خفیف نیز افراد بلاقید آزاد نمی شوند و درباره آنها قرار تامین لازم صادر می شود و در اثنایی که قرار صادر شده و پرونده مهیای صدور کیفرخواست می شود و نظر دادسرا به دادگاه منعکس می شود، شرایط آنها از سوی ضابطان عام و خاص مورد بررسی قرار می گیرد و اگر این افراد از کرده خود پشیمان باشند به آنها ارفاق می شود.

تشکیل پرونده در رابطه با بازیگران، ورزشکاران و روزنامه نگارانی که در حوادث اخیر بودن سند اظهاراتی داشتند

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که با بازیگران، ورزشکاران و روزنامه‌نگارانی که در جریان اغتشاشات اخیر مسائلی را بدون سند و مدرک اظهار کردند، آیا پرونده در خصوص این افراد تشکیل شده است؟، بیان کرد: پرونده‌هایی در این رابطه تشکیل شده و عده ای از این افراد به استناد دلایل موجود موازین قوانین احضار شده اند و از انها سوال و حسب مورد بازداشت شدند. دستگاه قضایی در این رابطه به وظایف خودش عمل کرده و در مورد آن نیز اهتمام دارد.

اعلام جرم علیه دروغ پردازی رسانه های غربی

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره دروغ پراکنی رسانه های غربی در ایام سپری شده و طرح شکایت دستگاه قضا نسبت به نحوه فعالیت این شبکه ها به محاکم بین المللی،گفت: واقعا تعارفی در این قضیه وجود ندارد و مطمئن باشید که دادستانی کل کشور براساس گزارش هایی که ما دریافت کردیم بر این اعتقاد استوارند که علیه بوق های استکباری که در خارج از کشور فعال بوده و مشغول دروغ پراکنی هستند، اعلام جرم کنند.

وی تاکید کرد: دادستان کل کشور بر این مهم استوار هستند و حتما این مهم را انجام خواهند داد. همچنین این مسئله در جلسه شورای عالی مسئولین قضایی مطرح شده و رئیس قوه قضاییه هم انشالله رهنمودهای لازم را ابلاغ خواهند کرد.

ستایشی با بیان اینکه این رسانه ها در هدایت، تحریک، تخریب، ایجاد ناامنی های داخلی نقش داشتند، بیان کرد: این تحریکات منجر به دست زدن به فعالیت های تروریستی شده است و اینها تماما از ناحیه نهادهای ذی مدخل در حال مستند سازی است.

وی تاکید کرد: بنابراین پیگیری لازم و قاطع از سوی محاکم داخلی و خارجی دستگاه قضا انجام خواهد شد و تمهیدات سازوکارهای بین المللی آن فراهم شده است.

شکایتی از حسن عباسی مطرح نشده است

ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «چندی پیش اظهارات حسن عباسی درباره ورزشکاران و خانواده آنها باعث ایجاد جنجال‌هایی شد و اخباری مبنی بر احضار این فرد منتشر شد. آیا این فرد احضار شده و برای او پرونده‌ای تشکیل شده است؟ گفت: تا این مرحله شکایتی مطرح نشده و پرونده‌ای هم تشکیل نشده است.

شناسایی عاملان حادثه زندان اوین

وی درباره اینکه آیا عاملان حادثه زندان اوین شناسایی شده و پرونده ای برایشان تشکیل شده است؟ گفت: بله، پرونده هایی در دادسرای ویژه امور جنایی تهران، برای این حادثه تشکیل شده است. کسانی که در تخریب عمدی این بازداشتگاه نقش داشتند، شناسایی و تفهیم اتهام شدند؛ تحقیقات ادامه دارد و در ایام پیش رو نتیجه اقدامات و تحقیقات به سمع و نظر مردم می رسد.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در این حادثه 8 نفر فوت شدند و برای 25 نفر هم پرونده تشکیل شده است؛ ممکن است افرادی به این تعداد اضافه و یا کاسته شوند که این بستگی به تحقیقات دارد.ستایشی با بیان اینکه زندانیان خسارت دیده از این حادثه از آشوب گران و اغتشاشگران شکایت کرده اند، گفت: بلحاظ برنامه ریزی آشوبگران از بند سارقان، آشوب و حادثه مورد نظر رخ داد تا آنها از زندان فرار کنند اما هیچ زندانی نتوانست از بازداشتگاه اوین متواری شود. این واقعه می توانست تبعات بیشتری داشته باشد که همه اینها با لطف الهی و اقدامات همکاران ذی مدخل محقق نشد.

سخنگوی دستگاه قضا اضافه کرد: حضور به موقع فراجا، آتش نشانی، اورژانس، فوریت های پزشکی موجب شد، دامنه این آشوب مدیریت شود؛ جا دارد از این همکاران تقدیر شود. بعد از این حادثه، تمام زندانیان به جای مناسب منتقل شدند و موجبات تماس آنها با خانواده هایشان فراهم شد، پزشکانی در بازداشتگاه مستقر شده و تمام مددجویان را از نظر سلامتی بررسی کردند و قوه قضاییه هم تلاش کرد تا در اطلاع رسانی سریع، صادقانه و شفاف از این حادثه داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه درباره این آشوب، شایعاتی از سوی رسانه های خارجی و برخی رسانه های داخلی مطرح شد مانند شلیک خمپاره و وجود مین که این 2 نکته را تکذیب می کنم.

تشریح نقش دادستان ها در احیای حقوق عامه

ستایشی درباره نقش دادستان‌ها در احیای حقوق عامه گفت: یکی از تاکیدات رئیس قوه قضاییه که تماما منبعث از دستورات و فرمایشات رهبر انقلاب بوده است، این بوده که با این شرایط پیش آمده در کشور، تمام مسئولان از بحث احقاق حقوق عامه غافل نشوند. هرجایی که حقوق عامه مورد تعرض واقع می شود، دادستان ها با قوت، پیگیری مجدانه داشته و اهتمام کنند تا تضییع حقوقی صورت نگیرد.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: می توان به اقداماتی از جمله پیگیری های همکاران قضایی بابت احیای کارخانه هایی که به علت های مختلف تعطیل بوده است و اهتمامی که برای رفع مشکلات این کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل داشته اند، همچنین در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی به آزاد سازی و صیانت از این زمین ها اشاره کرد که تلاش شده حقوق از بین رفته دولت که در معرض تهدید قرار گرفته است با ورود دادستانها و معاونانشان احیا شود.

وی خاطرنشان کرد: براساس آمار دادسرای عمومی و انقلاب سراسر کشور در سال گذشته، در حوزه حقوق عامه 62 هزار و 729 فقره پرونده در دادسراها و 59 هزار و 690 فقره پرونده در محاکم مطرح شده است و از این تعداد 51 هزار 746 فقره منتهی به صدور حکم شده است و حدود 43 هزار و 129نفر محکوم شده اند و در راستای اجرای احکام صادره 3 هزار و 593 نفر محکوم به حبس شده اند که 43 درصد آنها متصرف اراضی ملی و منابع طبیعی هستند و 8 هزار و 390مورد پلمب و توقیف داشته اند که مربوط به سلامت و بهداشت عمومی بوده است که از رکن رکین حفظ سلامت و حقوق عامه است.

وی تاکید کرد: در مجموع از 44 هزار و 110 مورد قلع و قمع منابع و مستحدثاتی که وجود داشته نزدیک به 81 درصد آن مربوط به تغییر کاربری اراضی کشاورزی بوده است، در اجرای احکام قضایی 38 هزار و 229 هکتار اراضی به بیت المال برگشته است و 2هزار و 454 هکتار از سواحل رفع تصرف شده است و این موارد به اهتمام دادستان هایی بوده که در اقصی نقاط کشور تلاش کردند.

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: به لحاظ پیشگیرانه 7 هزار و 867 جلسه تشکیل و 41 هزار و 258 مورد مکاتبه از طرف دادستانها در قالب تذکار قانونی به دستگاه ها انجام شده و راهکار ها و پیشنهادهای قانونی هم ارائه شده است و اقدامات پیشگیرانه ای که در تغییر کاربری اراضی انجام شده، شرح مفصلی دارد از بررسی پروژه سد سازی ترکیه و پیگیری موضوع از سوی اتحادیه توافق های بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، آسیب شناسی مشکلات تقنینی ساخت و سازهای غیر مجاز نیز صورت گرفته و مستندات آنها موجود است.

بیشتر دانشجویان بازداشتی آزاد شده اند

وی در ادامه و در خصوص آخرین وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی در اغتشاشات اخیر گفت: در این خصوص از ابتدا و حتی در سنوات گذشته همین رویه و شیوه دستگاه قضائی بوده است؛ نسبت به این موضوع از ابتدای کار ریاست قوه قضائیه توجه ویژه داشتند و دستورات موکدی در جهت تعیین تکلیف عاجل و قانونی دانشجویان صادر شد و موضوع به دادستان کل کشور محول شد و ایشان شخصاً مراتب را مدیریت کردند و قریب به اتفاق دانشجویان در همان روزهای اول و ابتدای ماجرا آزاد شدند و در حال حاضر تعداد محدود و انگشت شماری بازداشتند که بنا بر گزارشات موثق یا در معرکه بودند و وظیفه خاصی در میدان اغتشاشات داشتند و یا ارتباطات خاصی با شبکه‌ها و گروه‌های تابلودار جنایت پیشه داشته‌اند.

ستایشی گفت: مسائل این افراد در حال بررسی است و در ایام پیش رو اطلاع رسانی خواهد شد. دادستانی کل کشور با وزیر آموزش عالی نشست داشتند و در شورای عالی انقلاب فرهنگی دادستانی کل مورد تقدیر واقع شده و ۲۰۰ گروه از همکاران در دادستانی‌های عمومی و انقلاب در بازداشتگاه‌ها ورود پیدا کردند و در سراسر کشور تعیین تکلیف شده‌اند و افراد زیر ۱۸ سال نیز تعیین تکلیف شده‌اند و کسی از این افراد به عنوان بازداشتی نداریم.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص مجازات دروغ و عاملین تحریک با انتشار اخبار کذب اظهار کرد: تشخیص اینکه فعل یا ترک فعلی جرم است این است که مقام رسیدگی کنده این تشخیص را با تمسک به محتویات پرونده و مقررات ماهیتی دهد و قاضی باید در محکمه صالح به این موضوع رسیدگی کند.

وی ادامه داد: قوه قضاییه بر این مهم تاکید دارد که مسببین و کسانی که زمینه ساز هستند، تحریک، تشویق و ترغیب می‌کنند و شرایط و بستر را برای حضور عده‌ای در میدان فراهم می‌کنند، مطمئن باشند مرجع قضایی در صورت احراز مجرمیت این افراد، بنابر قوانین و مقررات اقدام خواهد کرد.

رسیدگی به پرونده قتل محیط بان برومند نجفی

وی درباره اقدامات دستگاه قضا در رسیدگی به پرونده قتل محیط بان برومند نجفی گفت: قاتل این فرد دستگیر نشده است.

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: پلیس آگاهی با تمسک به ظرفیت های فنی و اقدامات پلیسی که دارند با جدیت پیگیر قضیه شد و افرادی که در این راستا تحت عنوان معاونت و مباشر دخیل بودند شناسایی شدند، 2 نفر در این موضوع معاونت داشتند. دستورات قضایی به صورت ویژه برای دستگیری این افراد داده شده است و در ایام پیش رو با اقدامات خوبی که انجام می شود شاهد دستگیری ضارب و معاونانش خواهیم بود. تحقیقات محرمانه است و نمی توانم اخبار بیشتری در این باره اعلام کنم.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه نشست خبری درباره مجازات افرادی که در اغتشاشات اخیر با انتشار اخبار دروغ و کذب موجب تحریک مردم شدند، گفت: تشخیص اینکه فعل یا ترک فعلی جرم است و یا نه با مقام رسیدگی‌کننده به پرونده است که متمسک به محتویات پرونده و مقررات آن را احصا می‌کند.

وی ادامه داد: مسببین و کسانی که زمینه‌سازی، تحریک، تشویق و ترغیب می‌کنند و شرایط را و بستر را برای حضور عده‌ای در میدان فراهم می‌آورند، مطمئن باشند که مرجع قضایی در صورت احراز جرم آنها، با قاطعیت با مجرمان برخورد می‌کند و اینها باید درصدد جبران خسارات و صدمات و ظلمی که به مردم وارد کرده‌اند برآیند و این کار در دستور کار قوه قضائیه قرار دارد و تا انتها ادامه دارد.

ستایشی با بیان اینکه نگاه ما به احقاق حق در این زمینه است، بیان کرد: کسانی که صدماتی وارد کردند و خونی را ریختند و به برخی خانواده‌ها صدمات روحی و روانی وارد کردند، باید اقدامات خود را جبران کنند، البته مقررات نسبت به این موضوعات هم متعدد است.

وی با اشاره به قانون مجازات اسلامی و سایر مقررات دیگر بیان کرد: قاضی براساس این مقررات تشخیص لازم را داده و عمل می کند. انشالله رسیدگی ها در این بخش باعث رضایتمندی مردم شد.

مبارزه با قاچاق کالا، فرا قوه‌ای است

ستایشی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ترک فعل های صورت گرفته در زمینه برخورد با قاچاق مشروبات الکلی در کشور بیان کرد: اتکای به برخی آمارهای غیر رسمی در جلسه رسمی به نظر منطبق با موازین نیست.

وی ادامه داد: اجمالا قبول داریم که متاسفانه آمارهایی که در این بخش داریم، آمارهای مطلوبی نیست و بر اساس کلیات مطرح می شود.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: با این حال مسئولین در این بخش در صدد پیگیری جدی در این زمینه هستند که با موضوع قاچاق کالا و ارز با جدیت و قاطعیت برخورد کنند.

ستایشی ادامه داد: با این حال برنامه مقابله ای و خوبی در این زمینه مدنظر قرار گرفته و مطمئن باشید به زودی این موارد اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه معاونت جرایم سازمان یافته و مبارزه با قاچاق در داستانی کل هماهنگی ویژه ای با ستاد مبارزه با قاچاق دارند، بیان کرد: تفاهم نامه های خوبی در این زمینه طراحی و منعقد شده است. همچنین سازمان جمع اوری و فروش اموال تملیکی هماهنگی خوبی با گمرک دارند و مشکلات آنها به حداقل رسیده است.

ستایشی ادامه داد:در بحث مبارزه با قاچاق در استان های ساحلی - از جنوب خلیج فارس تا شمال خلیج فارس - ابلاغیه و دستورالعمل های لازم به اقتضای شرایط داده شده است.

وی تاکید کرد:در زمینه گمرکات و سایر مبادی مشکلاتی وجود دارد و اعتقاد ما این است که این مشکلات باید با سرعت و با توجه به مقررات حل شود.

ستایشی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق یک مبارزه فرا قوه ای است، بیان کرد: همه باید با تمسک به مقررات این موضوع را عملیاتی کنند و مقررات ما باید برخط و به روز باشد. البته اگر نیاز به قانون داشته باشیم قوه قضاییه در این بخش این آمادگی را دارد که به کمک مجلس اقدامات لازم را مدنظر قرار دهد.

رسیدگی به تظلم خواهی افرادی که در اغتشاشات اخیر آسیب دیده اند

ستایشی در پاسخ به سوالی در مورد آسیب دیدگان در جریان آشوب های اخیر و جلوگیری از تضییع حقوق آن ها گفت: برای دستگاه قضایی رعایت عدالت و اجرای عدالت و قانون هیچ حد و مرزی ندارد و متوقف نیستیم و به دنبال تجلی عدالت هستیم و افتخار این است که رسیدگی‌ها عدالت را متجلی کند، لذا برای تحقق این مهم در تلاش هستیم..

وی افزود: قوه قضاییه محل تظلم خواهی برای عموم افرادی است که از این ناحیه متضرر شده اند و از این رو کسانی که ظلمی علیه ملت مرتکب شده اند باید عملکرد خود را جبران و تصحیح کنند ماده 14 قانون آیین دادرسی کیفری همه موارد را مشخص کرده است مقررات مواد 1 و 8 قانون مسئولیت مدنی همه این موارد را مشخص کرده است از این رو افرادی که مسبب، مباشر، شریک و معاون هستند جایگاه آنها مشخص و احصا خواهد شد و باید پاسخگوی خسارات مادی و معنوی به ملت باشند. همین جا اعلام می‌کنیم که هر شهروندی که فکر می‌کند در ارتباط با حوادث تاسف باری که رخ داده به هر نحوی از انجا مورد ظلم واقع شده، مراجع قضایی ملجا و پناهگاه مظلومان خواهد بود و می‌توانند به ما رجوع کنند و هیچ ظلمی قابل پذیرش نیست و قابل بررسی و رسیدگی قاطع خواهد بود.

ستایشی گفت: ظلم بزرگی که به آحاد مردم و جامعه اسلامی و مردم خوب، فهیم ،فکور و نظام مقدس جمهوری اسلامی صورت گرفت از ناحیه دشمنان قسم خورده نظام و عوامل داخلی با قاطعیت قابل پیگیری، تعقیب و قابل مواخذه و اتخاذ تصمیم قاطع خواهد بود.

سخنگوی قوه‌قضاییه:گزارش‌ علمی و رسمی از سوی پزشکی قانونی در رابطه با فوت مهسا امینی منتشر شد/ ۱۷۰۰ نفر بلاقید آزاد شدند/  دستگیری تعدادی سارق مسلح در جریان ناامنی‌های زاهدان

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *