کتاب «شرح معلقات سبع» منتشر شد

15:30 - 03 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۷۲۲۴
چاپ هشتم کتاب «شرح معلقات سبع» تألیف احمد ترجانی‌زاده و با مقدمه و تعلیقات جلیل تجلیل از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

خبرگزاری میزان - کتاب «شرح معلقات سبع» یا همان هفت چکامه آویخته عبارت از هفت قصیده‌اند که در این کتاب متن آن‌ها همراه با شرح و شرح‌حال مختصر گویندگان و انگیزه سرودن آن‌ها به نظر خواننده گرامی می‌رسد. بسیاری گفته‌اند که این قصاید هفت‌گانه را بعد از آن که در بازار عکاظ یا امثال آن داوران مسابقات سخنوری رای به رجحان و برتری آن‌ها در فصاحت داده‌اند به در کعبه آویخته‌اند و به‌همین جهت آن‌ها را معلقات گویند.

شرح معلقات سبع

هفت شاهد

اما در نظر اهل تحقیق امروز این روایت افسانه‌ای بیش نیست و درست آن است که این قصاید را به هفت رشته از گوهر که زیب و زیور سینه هفت شاهد زیبا باشد تشبیه کرده‌اند و بدین‌سبب این قصاید را سموط هم می‌گویند که جمع سمط به معنی رشته گوهر است یا آن که چون راویان شعر این قصاید را بر لوح حافظه خویش نقش کرده‌اند و به خزانه خاطر سپرده‌اند.

آن‌ها را معلقه نامیده‌اند یا به‌علت آن که این هفت چکامه در عصری که تدوین آثار گذشته عرب معمول شد، یعنی سرانجام دوره اموی و سرآغاز دوره عباسیان، پیش از هر شعر دیگر به قید تعلیق و کتابت درآمده‌اند و مطابق اسناد موثق و روایات صحیح هم اطلاق معلقات بر این قصاید پیش از این دوره دیده نشده است و موضوع آویختن به در خانه کعبه گویا ادعایی بی‌دلیل است.

تصحیح لغات

نویسنده در این کتاب مبنای کار خود را در این شرح بر شرخ زوزنی قرار داده است یعنی مطالب و مفاهیم را عیناً ترجمه و گاهی تخلص کرده است و به ندرت به تفصیل مباحث پرداخته است. نویسنده کتاب همچنین در تصحیح لغات غالباً به قاموس فیروزآبادی و گاهی به شرح تاج‌العروس مراجعه کرده است.

 کتاب «شرح معلقات سبع»

کتاب «شرح معلقات سبع» هفت معلقه به نام‌های امرءالقیس، طرفه بن العبد، زهیربن ابی سلمی، ابوعقیل لبید، عمروبن کلثوم، منتره بن شداد، حارث بن ظلیم را مورد بررسی قرار می‌دهد و با زبانی ساده و روان سعی دارد زوایا و ابعاد مختلف این معلقات را شرح و گسترش دهد.

کتاب «شرح معلقات سبع»

 این کتاب در 293 صفحۀ وزیری، شمارگان 500 نسخه و با قیمت 100.000 تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان به مباحث این حوزه قرار گرفته است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند از طریق فروشگاه اینترنتی با شمارۀ 66415401 تماس حاصل نمایند. همچنین از طریق پیام‌رسان واتس‌اپ انتشارات سروش به شماره 09921605119 و یا با مراجعه به سایت سروش www.soroushpub.com، برای تهیه کتاب اقدام نمایند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *