وزیر کشور: مشکل مالکیت خانه‌های بی‌سند حل می‌شود

12:49 - 02 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۶۶۷۴
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
وزیر کشور با بیان اینکه در ارتباط با مالکیت خانه هایی که سند ندارند، تلاش بر این است که مشکل مالکیت آنها حل شود گفت: در این باره ابلاغیه ای به استانداران و شهرداران در کمک به محرومیت‌زدائی محلات ارسال شده است.

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام وزارت کشور، احمد وحیدی در همایش طرح توانمندسازی و تحول اجتماع محور ۲۰۲۰ محله کم برخوردار کشور که با حضور محمد مخبر معاون اول ریاست محترم جمهوری کشور و نمایندگان سایر دستگاهها در محل وزارت کشور برگزار شد، تصریح کرد: طرح تحول محلات و محرومیت زدائی اقدام بسیار با اهمیت و جدی است و این طرح باید با شناسایی و فعال کردن ظرفیت های داخلی صورت بگیرد.


وزیر کشور با اشاره به اینکه محرومیت زدائی از منظر عدالت پیشگی و رفع تبعیض بسیار حائز اهمیت است، افزود: مسائل اجتماعی ریشه و پایه همه امور است و حتی مسائل فرهنگی به نوعی مرتبط با موضوعات اجتماعی است و برای همین توجه به محرومیت زدائی و رفع فقر می تواند زمینه را برای حل سایر امور و چالش ها فراهم سازد.


وی در بخش دیگری از اظهارات خود به دلایل و زمینه های شکل گیری محلات و مناطق حاشیه نشین در کشور اشاره کرد و گفت: یک دلیل مهم، رشد شتابان شهرها و شکل گیری محله های جدید است که این امر باعث شده بعضا محله های قدیمی کمتر مورد توجه و رسیدگی قرار گیرند.


وحیدی در ادامه گفت: موضوع مهم دیگر، مهاجرت ها به مناطق بزرگ شهری و شکل گیری کانون های حاشیه شهری است.

وزیر کشور با تصریح این امر که همه ما باید به امور اجتماعی توجه جدی داشته باشیم، گفت: وزارت کشور در کنار وظایف سیاسی و امنیتی، در حوزه اجتماعی هم ماموریت دارد و متولی این امر در وزارت کشور سازمان امور اجتماعی کشور است.


وی افزود: باید در ساماندهی و ارتقای توان محلات حاشیه نشین کشور صرف نگاه مساعدت و کمک مادی نباشد و نقطه تمرکز بر توانمند سازی محلات باشد.


وحیدی با تاکید بر این واقعیت که محلات را به مثابه یک ظرفیت در نظر بگیریم، گفت: در کنار مشکلات کالبدی، اقتصادی و اجتماعی محلات،  ظرفیت های خوب انسانی و فکری هم در محلات وجود دارد که نیازمند توجه جدی است.
خانواده های اصیل و ریشه دار و همچنین حضور خانواده های شهدا در این مناطق از جمله ظرفیت های محلات کشور است که دکتر وحیدی به آن اشاره کرد و گفت: ساکنین محلات انسان های انقلابی و کشور دوست هستند.


وی به چالش مهم  سازه های ناپایدار و ساخت و سازهای غیرمجاز در محلات اشاره کرد و گفت: باید با استفاده از ظرفیت نهادهایی نظیر ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره)، کمیته امداد و سایر دستگاهها به ساماندهی این امر در محلات همت گماریم.


وزیر کشور با بیان اینکه در ارتباط با مالکیت خانه هایی که سند ندارند، تلاش بر این است که مشکل مالکیت آنها حل شود گفت: در این ارتباط، ابلاغیه ای به استانداران و شهرداران در کمک به محرومیت‌زدائی محلات ارسال شده است.


وحیدی در پایان ابراز امیدواری کرد: این نشست نقطه بسیج جدیدی برای حل مشکل محلات کشور که مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ریاست محترم جمهوری کشور است، باشد و باید با همت جمعی وارد عمل شویم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *