دسترسی به آنتی‌بیوتیک کودکان تا هفته آینده

11:12 - 02 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۶۴۰۳
مشاور رئیس سازمان غذا و دارو، تجویز بی‌رویه و مصرف بیش از اندازه را علت کمبود مقطعی شربت آنتی‌بیوتیک کودکان و سرم‌های تزریقی در کشور دانست.

خبرگزاری میزان _ ایسنا نوشت: سجاد اسماعیلی درباره برخی کمبودهای مقطعی ایجاد شده در اقلام دارویی نظیر آنتی بیوتیک کودکان و همچنین سرم‌های تزریقی، ضمن تاکید بر اینکه «کمبود» به معنای «عدم تامین» نبوده است، توضیح داد: مبحث کمبود آنتی بیوتیک کودکان، موضوعی است که از حدود ۱۰ روز گذشته مطرح است و اقدامات لازم برای دسترسی به آن نیز انجام شده است.

تولید ۱۷ میلیون عدد شربت آنتی‌بیوتیک کودکان در نیمه اول امسال

مصرف خارج از عرف آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور

وی تاکید کرد: البته «کمبود» به معنای «عدم تامین» نیست؛ چراکه در نیمه اول سال ۱۴۰۱ حدود ۱۷ میلیون عدد شربت آنتی بیوتیک کودکان تولید شده است؛ رقمی معادل کل سال ۱۴۰۰. بنابراین با افزایش بی رویه مصرف این آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور مواجه شدیم؛ به طوری که مبتلایان سرماخوردگی یا کرونا که به صورت سرپایی مداوا می‌شدند، با وجود آنکه نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارند اما، عمدتا برای این گروه بیماران آنتی بیوتیک تجویز شده و همین موضوع سبب شده تا در این گروه از داروها مصرف خارج از عرف داشته باشیم. بر همین اساس مجددا تاکید می‌شود که کمبود به معنای عدم تامین نبوده است.

فعالیت سه شیفت تولیدکنندگان آنتی‌بیوتیک کودکان

مشاور رییس سازمان غذا و دارو درباره اقدامات انجام شده در جهت دسترسی سریع‌تر به آنتی‌بیوتیک‌های کودکان گفت: جلسات متعددی با شرکت‌های تولید کننده برگزار و برنامه تولید آنها اخذ و مجددا تعهد گرفته شده تا طبق زمان‌بندی، تولید را در سریع‌ترین زمان انجام و دارو را به بازار برسانند. بر همین اساس هم تولید کنندگان شربت‌های آنتی بیوتیک کودکان به صورت سه شیفت فعالند تا دارو در سریع‌ترین زمان به داروخانه‌ها برسد. محصولات تولیدی فعلی هم به سرعت توزیع می‌شود و به داروخانه‌ها می رسد.

واردات اولین محموله آنتی بیوتیک تا آخر هفته

اسماعیلی به اقدامات انجام شده برای واردات آنتی بیوتیک‌های کودکان نیز اشاره کرد و گفت: در کنار بحث تولید و به جهت دسترسی سریع‌تر، برای واردات نیز اقدام شده است و تا آخر هفته محموله شربت‌های آنتی بیوتیک کودکان وارد کشور می‌شود و توزیع آن نیز از اوایل هفته آینده شروع می‌شود. بر این اساس به دنبال اقداماتی که صورت گرفته امیدواریم تا اوایل هفته آینده دسترسی به شربت‌های آنتی‌بیوتیک کودکان در کشور پایدار شود.

رفع کمبود آنتی‌بیوتیک کودکان تا هفته آینده

وی به دستور رییس جمهور درباره رفع کمبودهای دارویی اشاره کرد و گفت: به دنبال دستور رییس جمهور محترم نیز اقدامات با سرعت بیشتری پیگیری می‌شود و مشکل آنتی بیوتیک کودکان هفته آینده رفع خواهد شد.

برخورد با ۴ شرکت متخلف پخش دارویی

اسماعیلی همچنین درباره برخورد با متخلفان عرصه دارو نیز گفت: طی ماه گذشته با چهار شرکت پخش متخلف برخورد قانونی لازم صورت گرفت به صورتی که دو شرکت تعطیل و دو شرکت نیز تعلیق شدند. عدم ثبت یا ثبت نادرست اطلاعات در سامانه تی‌تیک سازمان غذا و دارو، توزیع نادرست دارو و ... از جمله موارد تخلف این شرکت‌ها بوده است.

وی به دستور وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا ودارو برای برخورد با متخلفان عرصه دارو اشاره کرد و ادامه داد: در بحث آنتی بیوتیک‌ها، گزارش‌هایی حاکی از آن است که در مواردی ماده اولیه موجود بوده اما تولید کننده اقدام به تولید نکرده و در مواردی هم محصول نهایی موجود بوده اما احتکار شده است. این موارد در حال بررسی است و در صورت اثبات تخلف با قاطعیت برخورد لازم صورت می‌گیرد و متخلفان به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

رفع کمبود سرم در سراسر کشور

مشاور رییس سازمان غذا و دارو همچنین درباره کمبود سرم‌های تزریقی، ضمن اعلام رفع این کمبودها توضیح داد: در مقطعی از تابستان به دلیل گرمای شدید هوا، مجددا مصرف سرم در کشور زیاد شد و از طرفی هم برای برخی بیماران از جمله موارد سرماخوردگی به صورت بی‌رویه سرم تجویز شد؛ این درحالیست که بسیاری از این بیماران اندیکاسیون استفاده از سرم را نداشته‌اند.

اسماعیلی تامین سرم در سال جاری را بی‌سابقه خواند و گفت: تنها در ماه گذشته (شهریورماه) حدود ۱۷ و نیم میلیون عدد سرم در کشور تامین شده است که ۱۵ میلیون عدد آن تولید داخل و ۲.۵  میلیون آن از طریق واردات بوده و این میزان بیشتر از متوسط ماهیانه مصرف سال گذشته بوده است. در حال حاضر هم همچنان بحث واردات و تولید داخل سرم‌های تزریقی در کشور پیگیری می‌شود و برخی تولیدکنندگان سرم نیز به صورت سه شیفته فعالند تا نیاز بازار تامین شود.

مشاور رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه در حال حاضر کمبود سرم رفع شده است، افزود: طبق گزارش‌های دریافتی از دانشگاه‌های علوم پزشکی، سرم به میزان کافی در سراسر  کشور موجود است.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *