آمادگی نیروگاه‌های کشور برای تامین برق پایدار در زمستان

9:06 - 02 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۶۱۸۸
دسته بندی: اقتصاد ، انرژی
وزارت نیرو با عبور بدون خاموشی از تابستان سال 1401 و با همکاری وزارت نفت قبل از شروع فصل سرما، تدابیری برای تامین سوخت کافی نیروگاه‌ها اندیشیده تا تامین کننده برق پایدار در زمستان باشند.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، دولت سیزدهم، صنعت برق را در شرایطی سخت تحویل گرفت به‌طوری‌که تجربه تلخ سال‌های گذشته هم در زمینه خاموشی‌های گسترده و محدودیت برق‌رسانی در زمستان و تابستان حتی خوش‌بین‌ترین افراد را نگران می‌کرد، اما اکنون بیش از یک سال از استقرار دولت سیزدهم می‌گذرد و وزارت نیروی دولت مردمی توانسته با اتخاذ تدابیر ویژه و همراهی کم نظیر مردم در حوزه انرژی از یک زمستان و تابستان بدون خاموشی عبور کند.


با شروع فصل سرما و افزایش مصارف گاز بخش خانگی، میزان سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها کاهش پیدا می‌کند و از آنجایی که تامین به‌موقع سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها عامل اساسی در تامین برق پایدار کشور است، امروز مردم دیگر نگرانی در این زمینه ندارند چراکه این موضوع روشن شده که با صرفه‌جویی و مدیریت مصرف می‌توان دولت را در این امر یاری کرد.


در این رابطه به منظور بررسی نحوه همکاری وزارتخانه‌های نیرو و نفت برای تامین سوخت زمستانی نیروگاه‌ها به سراغ مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو رفتیم.


عبدالصاحب ارجمند با اشاره به تأمین برق پایدار در زمستان، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای موضوع تامین برق زمستان سال جاری، نیروگاه‌ها آمادگی کامل برای تامین برق مورد نیاز را داشته و در زمینه ظرفیت آماده بکار نیروگاهی هیچ مشکلی نداریم و در صورت تامین سوخت، بدون محدودیت تامین برق صورت می‌پذیرد.


وی با اشاره به آغاز تعمیرات نیروگاهی خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی تعمیرات به نوعی است که نیروگاه‌های حرارتی و اتمی در دست تعمیر هستند، به‌طوری‌که می‌توانیم بار شبکه را کنترل کنیم.


به گفته ارجمند، هماهنگی خوبی با وزارت نفت برای تامین سوخت زمستانی نیروگاه‌ها شکل گرفته و امیدواریم بتوانیم سوخت مایع را به شکل مناسبی ذخیره کنیم تا دچار محدودیت نشویم.


وی یادآور شد: البته این موضوع بستگی به نوع وضعیت سرمای زمستان دارد که در این زمینه باید تمهیدات لازم برای تامین برق مشترکان خانگی، نیروگاه‌ها و غیره صورت گیرد. در هر صورت همکاری مردم برای مدیریت مصرف در حوزه گاز و برق را لازم خواهیم داشت.


مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو با بیان اینکه برای تعمیرات نیروگاه‌ها برنامه‌ریزی زمانبندی داریم، گفت: برنامه‌ریزی این تعمیرات به گونه‌ای است که منطبق با محدودیت‌های گاز در استان‌های مختلف و میزان و نحوه تامین سوخت مایع جهت تعمیرات از مدار خارج ولی سایر نیروگاه‌ها به مدار می‌آیند.

برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای عبور از تابستان سال آینده


مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو با اشاره به عبور موفق از تابستان امسال، اظهار کرد: با توجه به اینکه گذر موفقی از پیک بار تابستان ١۴٠١ داشتیم، برنامه‌های تدوین شده در جلسات تخصصی برای سال آینده بلافاصله بعد از تابستان آماده و هم‌اکنون در حال اجرا است.


ارجمند افزود: این برنامه وزارت نیرو در چند محور مختلف از جمله افرایش ظرفیت تولید برق، تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌ها، موضوع مدیریت و بهینه‌سازی مصرف، توسعه شبکه‌های انتقال و فوق انتقال، اخذ مجوزهای لازم از مراجع مربوطه و اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی برای جلب مشارکت داوطلبانه مشترکان است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *