بیش از 24 هزار پرونده با اقدامات مراجع قضایی قزوین با سازش مختومه شد

8:09 - 03 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۶۱۷۰
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان قزوین از ایجاد سازش و مختومه شدن تعداد 18 هزار و 14 فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف و 6 هزار و 652 فقره پرونده در محاکم دادگستری های استان قزوین در سالجاری خبر داد.

علی شعبانی در گفت‌وگو با میزان، در تشریح اقدامات دادگستری استان قزوین در خصوص میزان ایجاد صلح و سازش بین طرفین پرونده‌ها و مختومه شدن پرونده در دادگستری و شوراهای حل اختلاف استان قزوین، اظهارکرد: یکی از مهم‌ترین سیاست‌های مورد توجه قوه قضاییه، ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه است که سال‌ها در اولویت این دستگاه بوده و در این مسیر دادگستری استان نیز از تمامی ظرفیت‌های مردمی و موجود استفاده کرده است.

وی در ادامه با اشاره به زحمت‌ها و تلاش مضاعف اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف استان قزوین برای توسعه ایجاد صلح و سازش در پرونده‌ها، اعلام کرد: در ۶ ماهه ابتدایی سال، 33 هزار و 804 فقره پرونده به شوراهای حل اختلاف استان وارد شده که از این تعداد 18 هزار و 14 فقره پرونده، با سازش مختومه شده است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین، افزود: در همین بازه زمانی تعداد 87 هزار و 401  فقره پرونده نیز به محاکم دادگستری‌های استان وارد شده که از این تعداد 6 هزار و 652 فقره با تلاش کارکنان دادگستری استان و با مصالحه طرفین پرونده مختومه شده است.

شعبانی تاکید کرد: حل و فصل مسالمت ‌آمیز پرونده‌ها علاوه بر آرامش درونی طرفین پرونده در کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز بسیار موثر است.

وی همچنین با اشاره به اینکه در نیمه نخست سال‌جاری میزان سازش در پرونده ها در مراجع قضایی استان قزوین بین 47 تا 57 درصد متغییر بوده است، افزود: در صد سازش در پرونده‌ها در تیرماه به 57 درصد رسیده است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین همچنین عنوان‌کرد: رویکرد دستگاه قضایی ترویج فرهنگ صلح و سازش در بین مردم است و سایر دستگاه‌ها نیز باید برای افزایش سطح آگاهی عمومی در این خصوص تلاش کنند تا شاهد رفع اختلافات و پیشگیری از تبدیل آن‌ها به خصومت‌ها باشیم.

بیشتر بخوانید:

۲۹۲ پرونده اموال تملیکی قزوین به ارزش بیش از ۳۴ میلیارد ریال تعیین تکلیف شد

انتهای پیام/


برچسب ها: دادگستری اقدامات

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *