رئیس کل دادگستری استان قزوین: کارشناسان باید همسو با پیشرفت‌های علمی و فناوری حرکت کنند

12:35 - 02 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۶۱۴۹
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: از دیرباز کارشناسان در پرونده‌های قضایی حضور موثر داشته اند، اما امروزه با توجه به پیشرفت علم و فناوری و مطرح شدن موضوعات خاص و تخصصی نیاز و ضرورت کارشناسان بیش از پیش احساس می‌شود و به همین خاطر کارشناسان نیز باید همسو با پیشرفت‌ها حرکت کنند.

خبرگزاری میزان - علی شعبانی در آیین گرامیداشت روز کارشناس که با حضور اعضاء کانون کارشناسان رسمی استان قزوین برگزار شد، گفت: بر اساس قانون اساسی وظیفه اصلی دستگاه قضایی احقاق حق و تحقق عدالت است و انتظار جامعه از دستگاه قضایی نیز محقق شدن این امر به نحو احسن است اما تحقق آن صرفاً با تلاش و کوشش همکاران قضایی و اداری شاغل در دستگاه قضایی میسر نمی شود و نیازمند ابزاری خاص است.

وی افزود: بسیاری از موضوعاتی که در دستگاه قضایی به صورت پرونده مطرح می‌‍شود به صورت تخصصی است و باید ابعاد و زوایای آن روشن و شفاف شود و به همین خاطر کارشناسان کمک کار همکاران قضایی در راستای دستیابی به عدالت و احقاق حق هستند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین: تصریح کرد: از دیرباز کارشناسان در پرونده‌های قضایی حضور موثر داشته‌اند اما امروزه با توجه به پیشرفت علم و فناوری و مطرح شدن موضوعات خاص و تخصصی نیاز و ضرورت کارشناسان بیش از پیش احساس می‌شود و به همین خاطر کارشناسان نیز باید همسو با پیشرفت‌ها حرکت کنند.

بیشتربخوانید

دادستان قزوین: ورودی به زندان در قزوین حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است

شعبانی تاکید کرد: همانطور که همکاران قضایی شبانه روز تلاش می‌کنند تا انتظار جامعه از دستگاه قضایی برآورده شود؛ کارشناسان نیز در این خصوص سهیم هستند و باید در جهت تحقق عدالت شبانه روز تلاش کنند تا خدایی ناکرده حقی تضییع نشود.

وی افزود: قاعدتاً با توجه به گستردگی و حجم کار برخی مسائل و ایرادات دو سویه میان دستگاه قضایی و کانون کارشناسان به وجود خواهد آمد، که بحمدالله بسیاری از این موارد در کارگروه ویژه با حضور همکاران قضایی و کارشناسان مطرح، بررسی و مرتفع شده است، اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم و باید این هم افزایی‌‎ها و هماهنگی‌ها بیشتر شود.

رئیس کل دادگستری استان قزوین اظهار کرد: مسائل و مشکلات حوزه کارشناسی به صورت ویژه توسط دستگاه قضایی استان احصاء شد و طی مکاتبه محضر رئیس قوه قضاییه اعلام شد و امیدواریم ضوابط و مقرراتی برای حل موارد مطروحه تبیین شود و یقیناً این موضوع از دغدغه همکاران قضایی و کارشناسان می‌کاهد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *